Trwa ładowanie...

Origami dla dzieci

Avatar placeholder
27.10.2017 13:17
Origami dla dzieci
Origami dla dzieci (Zdjęcie autorstwa Jacque'a Davisa / CC BY-SA 2.0)

Rysowanie na kartce papieru jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez dziecko. Tymczasem sam materiał, na którym powstaje rysunek, może zostać użyty w procesie twórczym malucha. Origami jest to sztuka polegającą na tworzeniu określonych obiektów poprzez składanie kartki papieru. W odróżnieniu od pozostałych form sztuki, zasad orgiami może nauczyć się niemal każdy. Dlaczego warto zachęcić dziecko do origami?

spis treści

1. Zalety edukacyjne origami dla dzieci

Rodzice i nauczyciele rozpoznali korzyści płynące ze stosowania origami, czyli sztuki kreatywnego składania papieru, jako narzędzia ułatwiającego naukę matematyki i relacji przestrzennych. Jeżeli chodzi o naukę matematyki, operowanie kartką papieru pomaga dziecku w zrozumieniu pojęć matematycznych, które niekiedy najmłodszym uczniom wydają się nieco abstrakcyjne. Pytania typu „jeżeli masz kartkę papieru, ile razy możesz ją złożyć ,aby uzyskać dwie części tej samej wielkości?” albo „kwadrat po złożeniu na pół tworzy dwa prostokąty, lecz kwadrat po złożeniu na pół może stworzyć również dwa trójkąty; czy prostokąty i trójkąty są takiej samej wielkości?” pozwalają dziecku zrozumieć związek między kwadratami, prostokątami i trójkątami.

Jedną z najbardziej niezwykłych właściwości origami jest możliwość zmienienie płaskiej karki papieru w trójwymiarowy obiekt. W ten sposób dziecko z łatwością rozwinie wyobraźnię przestrzenną. Można zachęcić malucha do śledzenia zmian przestrzennych przedmiotu w miarę kolejnych etapów składania orgiami, a następnie do samodzielnego odwzorowania procesu.

2. Zalety terapeutyczne origami dla dzieci

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zabawa z origami jest dla dziecka doświadczeniem wielozmysłowym, dlatego często używa się tej sztuki w terapii trudności w nauce. Tworzenie papierowej rzeczywistości obejmuje mówienie, patrzenie, słuchanie, obserwowanie, dotykanie i wykonywanie czynności motorycznych. Podczas procesu uczenia się i odwzorowywania określonych technik origami, dziecko ma okazję udoskonalić swoje umiejętności poznawcze (m.in. pamięć sekwencyjną, koordynację wzrokowo-ruchową, percepcję przestrzenną i zdolności motoryczne). Poza tym maluch uczy się myślenia asocjacyjnego, cierpliwości, koncentracji i skupiania się na szczegółach.

Trudności w uczeniu się powodują, że dziecko nie potrafi zinterpretować tego co widzi i słyszy, oraz łączyć informacji z różnych części mózgu. Te ograniczenia mogą być przyczyną problemów w szkole, a w szczególności z językiem mówionym i pisanym, koordynacją ruchową, koncentracją i samoopanowaniem. Dzieci takie podczas wykonywania czasochłonnych czynności szybko popadają we frustrację – chciałyby dostrzec natychmiastowy efekt swoich działań. Tymczasem jest to możliwe w origami. W odróżnieniu od innych prac technicznych, do wykonania przedmiotu z papieru tą metodą, nie potrzeba kleju czy farby, które długo schną i efekt widać niemalże natychmiast. Poza tym nawet jeżeli dziecko popełni błąd, wystarczy rozprostować papier i zacząć pracę od początku.

Ponadto, dla dziecka mającego trudności w nauce bardzo ważne jest poczucie własnej wartości. Często wystąpienie tego typu problemów powoduje, że młody człowiek przestaje się starać – nie podejmuje wyzwań, które mogą zakończyć się klęską. Jednak wystarczy jedna próba zakończona powodzeniem (zdobycie nowej umiejętności), aby zachęcić dziecko do zdobywania nowych doświadczeń. W taki sposób działa origami. Ta wyjątkowa sztuka pozwala dziecku na popełnianie i poprawianie błędów, oraz na podejmowanie ryzyka. Poza tym, niecodzienne zdolności, takie jak umiejętność układania origami, są powodem do dumy i wyróżnienia się w grupie rówieśniczej, co prowadzi do zbudowania poczucia własnej wartości dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze