Trwa ładowanie...

Rude włosy. Po kim dziecko może je odziedziczyć?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 27.04.2023 21:03
Rude włosy dziedziczymy po przodkach
Rude włosy dziedziczymy po przodkach (Adobe Stock)

Rude włosy dziecko może odziedziczyć zarówno po rodzicach, jak i dziadkach i pradziadkach. Dlatego, nawet jeśli mama dziecka jest blondynką, a tata brunetem maluch może urodzić się rudy. Chociaż zwykle nie mamy szczególnych preferencji w kwestii koloru włosów naszego dziecka, gdy rodzi się rude, zazwyczaj jesteśmy zaskoczeni. Nie jest to dziwne - na świecie jedynie 2 proc. ludzi ma ten kolor włosów. W jaki sposób dziedziczymy rudy kolor? Czy rude dziecko może urodzić się w każdej rodzinie?

spis treści

1. Skąd się biorą rude włosy?

Istnieją różne teorie dotyczące tego, skąd biorą się rude włosy. Niektórzy badacze twierdzą, że odpowiada za nie gen recesywny MC1R. W latach 90. XX wieku naukowcy odkryli, że zmutowana wersja tego genu warunkuje jasny kolor skóry i rude włosy.

Ponieważ dawniej ludzie łączyli się w pary z osobami z bliskiego otoczenia, o podobnych cechach genetycznych, gen ten zyskał szansę na przetrwanie.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Rudy kolor jest warunkowany przez geny recesywne względem genów kodujących inne kolory, dlatego też maluch będzie rudowłosy tylko wtedy, gdy dostanie takie geny od obydwojga rodziców. Można jednak być nieświadomym nosicielem tego genu i nie musi się on przekładać na nasz wygląd.

Inna teoria mówi, że rude włosy to efekt przystosowania się ludzi do klimatu i wiąże się z ewolucyjną adaptacją. Kolor włosów to wynik ilości zawartej w nich płynnej melaniny.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego barwnika: eumelaninę (barwnik o kolorze od brązowego do czarnego) i feomelaninę (barwnik o kolorze od żółtego do czerwonego). Kolor włosów jest determinowany przez stosunek pomiędzy nimi.

W klimacie chłodnym i mało słonecznym skóra ma mniej melaniny, przez co może być jaśniejsza i mocniej reagować na słońce.

Niezależnie od tych teorii, z pewnością rude włosy dziedziczymy po przodkach.

Ciemnoskórzy rodzice i ich bliźnięta-albinosy
Ciemnoskórzy rodzice i ich bliźnięta-albinosy [5 zdjęć]

Christin i Russel Lewis to małżeństwo mieszkające w miejscowości Newark w stanie New Jersey. O parze

zobacz galerię

2. Dziedziczenie genu rudych włosów

Po czym poznać, że dziecko będzie rude? Genetyka rządzi się swoimi prawami, nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć.

Możemy jedynie obejrzeć zdjęcia naszych i partnera przodków, by zobaczyć, jak duże jest prawdopodobieństwo, że włosy naszego dziecka będą mieć rudy kolor. Jednak jeśli rodzice ani dziadkowie nie są rudzi, taki kolor włosów u dziecka może być dużą niespodzianką.

3. Czy rude włosy u dziecka mogą zmienić kolor?

Zmiana rudego koloru włosów u dziecka jest możliwa. Mnóstwo dzieci rodzi się z innym kolorem, niż ten, który ostatecznie mają jako dorośli, choć zwykle są to niewielkie zmiany.

Włosy mogą ciemnieć lub jaśnieć, jednak najczęściej pozostają w określonej gamie kolorystycznej. Ostateczna barwa włosów kształtuje się do około 10. roku życia.

4. Czy można przyciemnić rude włosy u malucha?

Dziecięce włosy możemy przyciemnić jedynie naturalnymi sposobami. Co najlepiej się sprawdzi? Możemy użyć w tym celu herbaty lub kawy. Dobrą metodą jest również regularne olejowanie włosów - w ten sposób stają się bardziej kasztanowe.

Można zdecydować się również na naturalne olejki przyciemniające włosy, z których najpopularniejsze to olej rycynowy i amla.

Można je przyciemniać także ziołami:

  • szałwią;
  • korą dębu;
  • pokrzywą;
  • orzechem włoskim.

Do przyciemniania można użyć także sosu sojowego lub cebuli, jednak warto wziąć pod uwagę charakterystyczną woń tych produktów - nie każdy dobrze toleruje tego rodzaju zapachy.

Pamiętajmy, że na koloryzację najbardziej podatne są zdrowe, niefarbowane włosy, a dzieci zwykle nie mają problemów z włosami, dlatego też efekty przyciemniania z pewnością będą widoczne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze