Trwa ładowanie...

Rozczarowanie pierwszą miłością a depresja

Avatar placeholder
04.06.2017 22:23
Rozczarowanie pierwszą miłością a depresja
Rozczarowanie pierwszą miłością a depresja

Pierwsza miłość jest wyjątkowa. Niezapomniana. Towarzyszą jej gwałtowne uczucia, ale również wielkie rozczarowania. Niekiedy pierwsza miłość jest nieodwzajemniona. Załamania, zaburzenia nastroju i cierpienie związane z pierwszą miłością mogą doprowadzić młodą osobę do depresji.

spis treści

1. Wielkie uczucia

Pierwsza miłość przypada na okres w życiu młodych osób, w którym muszą oni niekiedy wybierać między czasem na związek, a czasem na naukę. Wiąże się to z konfliktami, gdyż w pierwszej kolejności chcemy spędzać jak najwięcej czasu z tą jedyną wybraną osobą. Reszta świata nie ma znaczenia. Mogą się pojawić także rozczarowania w związku z pierwszą miłością. Osoba, którą poznaliśmy, którą jesteśmy zafascynowani i szaleńczo zakochani, a przynajmniej tak nam się wydaje, rani nas, zdradza lub okłamuje. Zaburzenie idealnego obrazu i złamane serce mogą wywołać zaburzenie nastroju i skrajnie negatywne emocje. To samo dotyczy miłości nieodwzajemnionej, gdy obiekt naszych westchnień nie zwraca na nas uwagi. Wówczas czujemy się mało atrakcyjni, przygnębieni, wycofujemy się z życia społecznego, nie kiedy brakuje nam chęci do życia i nic nie jest w stanie przekonać nas do wykonywania codziennych czynności.

2. Wsparcie, pierwsza miłość i depresja

Zaburzenia nastroju, niezrozumienie i złamane serce mogą prowadzić do depresji. Młody człowiek jest załamany, nie czuje się pewny siebie, brak mu chęci do życia i pesymistycznie patrzy na otaczający go świat. Winiąc samego siebie za nieudany związek może szybko wpaść w szpony depresji. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny i najbliższych w chwilach największego zwątpienia, bólu i niepewności.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Pierwszej miłości towarzyszą wielkie emocje
Pierwszej miłości towarzyszą wielkie emocje

3. Czym jest miłość?

Miłość to nie jednostajne i gorące uczucie. Miłość jest zmienna i składa się z intymności, namiętności i zaangażowania. Miłość tak jak sam człowiek rozwija się, uczy i na poszczególnych etapach kieruje się czymś innym. Czym charakteryzują się poszczególne składniki miłości?

4. Intymność

Intymność to bliskość z drugim człowiekiem, radość z jego towarzystwa i pozytywne uczucia, którymi go darzymy. Dobrze nam się rozmawia, rozumiemy się i wspieramy – tym właśnie jest intymność. Intymność nie pojawia się na samym początku związku. Rozwija się w miarę jak poznajemy drugą osobę. Niestety, jeżeli w związek wkrada się rutyna, intymność może stopniowo wygasać. Pojawiają się konflikty.

6 najbardziej toksycznych stylów wychowywania dzieci
6 najbardziej toksycznych stylów wychowywania dzieci [7 zdjęć]

Każdy jest ekspertem w wychowywaniu własnego dziecka – głosi stare porzekadło. I jest w tym ziarno prawdy,

zobacz galerię

5. Namiętność

Namiętność w relacji międzyludzkich to efekt silnych emocji – pozytywnych i negatywnych. Przejawami namiętności mogą być: kontakty seksualne, podniecenie, fizyczna bliskość, obsesja. Namiętność w związku rośnie bardzo szybko. Szybko również osiąga szczyt swej możliwości i, niestety, równie szybko opada.

To musisz wiedzieć:

6. Zaangażowanie

To co jest fundamentem każdej miłości, to zaangażowanie. Namiętność jest poza jakąkolwiek kontrolą ludzi. Intymność zależy od nas tylko częściowo. Za to zaangażowanie jest w pełni pod naszą kontrolą i to od niego zależy, czy związek przetrwa dobre i złe chwile. Możemy być jednak szaleńczo zakochani, pragnąć namiętnie drugiej osoby i czuć z nią nieziemskie połączenie, ale jeżeli nie ma między dwojgiem ludzi zaangażowania – miłość pryśnie jak mydlana bańka. Nieudany związek pozostaje w naszej psychice i jeżeli potrafimy wyciągnąć z niego konsekwencje na przyszłość, możemy stworzyć inny, lepszy, bardziej udany. Jeżeli załamiemy się i pozostaniemy emocjonalnie związani jedynie z pierwszą, nieudaną, miłością, wówczas kolejne związki będą tylko jej cieniem. Kolejne porażki tylko spotęgują nasze negatywne uczucia i wpędzą nas w poczucie winy i załamania, a co za tym idzie w depresję.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze