Ostatnia wiadomość matki łamie serca. Nie żyje 3-letnia Rozalka
Rozalka przez rok zmagała się z glejakiem mózgu. W niedzielę w opisie jej zbiórki pojawiła się smutna informacja: "28.04.2024 odeszła Rozalka, zostawiając za sobą masę miłości, odwagi i szczęścia, którego już z nami nie ma. Żegnaj bohaterko!".
1. Trudna walka o zdrowie
O tym, że mała Rozalka z Rydułtów (woj. śląskie) jest ciężko chora, jej mama dowiedziała się przypadkiem.
"Wielkie dramaty często rozpoczynają się niepozornie. Rozalka tego dnia po prostu przewróciła się i uderzyła w główkę. Po upadku długo spała, więc trafiliśmy na oddział. Lekarze podejrzewali krwiaka, a znaleźli coś strasznego - guz, który zdążył zająć 1/3 mózgu!" - pisała na stronie zbiórki.
Okazało się, że Rozalka ma glejaka mózgu. Przez rok jej mama, która samotnie wychowuje jeszcze pięcioro dzieci, walczyła o zdrowie i życie dziewczynki, prowadząc internetową zbiórkę na jej leczenie.
"Nie umiałam tego zrozumieć. Jestem matką sześciorga dzieci, ale każde jest wyjątkowe i kocham je ze wszystkich sił. Nigdy wcześniej nie pomyślałam, że naszą rodzinę spotka taka tragedia! Jestem samotną matką - byłam pewna, że nic mnie nie złamie, ale to, co teraz przeżywam, przechodzi wszelkie granice!" - pisała.
Rozalka przyjmowała chemię, przeszła też m.in. dwie operacje usunięcia guza, ale nie udało się to w całości. U dziecka doszło też do wodogłowia.
"Małe dziecko wierzy w to, że mama je uratuje, że jest najsilniejsza i nie pozwoli go skrzywdzić... Serce mi pęka, bo wiem, że sama nie zdołam jej pomóc" - podkreślała mama dziewczynki.
Rozalka zmarła w niedzielę 28 kwietnia.
2. Glejak u dziecka
Glejak to nowotwór mózgu i rdzenia. Częściej niż u dorosłych rozpoznaje się go u dzieci - jest drugim najczęstszym nowotworem u najmłodszych po białaczce i stanowi aż 70 proc. wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych.
Co powinno zwrócić uwagę rodzica? Przede wszystkim takie objawy jak: bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty (szczególnie, jeśli nasilają się rano), zaburzenia pamięci, otępienie, problemy z koncentracją, osłabienie sprawności umysłowej, obrzęk mózgu, epizody padaczkowe.
Rokowania zależą przede wszystkim od stopnia złośliwości nowotworu. Glejaki, według WHO, ze względu na złośliwość możemy podzielić na dwie grupy: o niskim i wysokim stopniu złośliwości. Najgorsze rokowania dotyczą osób, u których stwierdzono glejaka IV stopnia (średnia przeżycia pacjentów to ok. 14 miesięcy).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl