Trwa ładowanie...

Rodzice wcześniaków będą szczepieni w etapie "0". Niedzielski podjął decyzję

W niedzielę 3 stycznia Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rodzice wcześniaków będą włączeni do etapu "0" szczepień na koronawirusa. Jest to efekt starań Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, która apelowała do ministerstwa, by rodzice mogli odwiedzać swoje nowo narodzone dzieci w szpitalach.

Zobacz film: "Prof. Simon o szczepionce przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży i karmiących piersią"
spis treści

1. Szczepienia dla rodziców wcześniaków

Fundacja Koalicja dla Wcześniaka apelowała do Ministerstwa Zdrowia o włączenie rodziców wcześniaków do etapu "0" szczepień na COVID-19. Prośbę rozpatrzono pozytywnie i 3 stycznia Adam Niedzielski poinformował na swoim Twitterze, że grupa ta została zakwalifikowana jako priorytetowa.

Dokument udostępniony przez ministra Niedzielskiego mówi również o tym, gdzie rodzice wcześniaków hospitalizowanych na oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka powinni być szczepieni.

Wyznaczone do tego zostały szpitale, w których przebywają dzieci oraz placówki wskazane przez te szpitale.

2. Etap "0" szczepień na koronawirusa

Szczepienia na koronawirusa rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Według danych WHO od tamtej pory zostało wykorzystanych w Polsce już 47,6 tys. dawek. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia mówią, że w pierwszej kolejności szczepione miały być osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie.

Do tej grupy zalicza się: pracowników sektora ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych.

Następnie rozpocznie się epat "I", który zaplanowany jest na 15 stycznia. Objęci szczepieniami będą seniorzy (od 60. roku życia, w kolejności od najstarszych), wojsko i nauczyciele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.