Trwa ładowanie...

Rodzice są odpowiedzialni za złe nawyki dzieci

Avatar placeholder
30.11.2018 17:37
Rodzice są odpowiedzialni za złe nawyki dzieci
Rodzice są odpowiedzialni za złe nawyki dzieci (123rf)

Dzieci nabywają wiedzę o sobie, o swoim ciele i jego funkcjonowaniu nie tylko przez doświadczenie, ale także przez to, co mówią i robią rodzice. Uwielbiają podglądać i naśladować swoich opiekunów. Rozwijają zachowania zgodne z płcią. Bardzo skuteczną metodą uczenia dzieci zdrowych nawyków nie jest karanie czy nawet nagradzanie, ale działanie przez bycie dla nich wzorem.

Dając dobry przykład pomożemy pomóc im być szczęśliwymi i utrzymać zdrową formę. Poniżej przedstawiamy listę rodzicielskich nawyków, które mają negatywny wpływ na dzieci. Jeżeli znajdziesz wśród nich swoje przyzwyczajenia – jeszcze nic straconego! Możecie zmieniać się razem!

1. Zły nawyk: krytykowanie siebie

Ciągle krytykując swój wizerunek - komunikujesz dziecku, że samoocena zależy od wyglądu zewnętrznego. Dzieci, a zwłaszcza dziewczynki, znajdują się pod silnym wpływem tego, co słyszą od swojej mamy. To może spowodować niezadowolenie ze swojego wyglądu, a w konsekwencji prowadzić do zaburzonego obrazu siebie i zaniżonej samooceny. Stąd już niedaleka droga do niezdrowych nawyków lub zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia. Jeśli chcemy być krytyczni, to najpierw powinniśmy się przyjrzeć swojemu zachowaniu, a dopiero potem odbiciu w lustrze.

2. Zły nawyk: zajadanie emocji

Jeśli sięgasz po jedzenie, aby poczuć się lepiej w chwili smutku czy niezadowolenia, możesz nieświadomie nauczyć takiego zachowania swoje dzieci. Pocieszając się tabliczką czekolady, pokazujesz im, że pożywienie jest łatwym sposobem na poprawę humoru. Zamiast tego - staraj się znaleźć inne drogi prowadzące do emocjonalnej równowagi. Lepiej, jeśli dzieci będą widziały, jak dla poprawy humoru idziesz na spacer lub rozmawiasz z przyjaciółmi. Dzięki temu będą wybierać takie zachowania, które pozytywnie wpłyną na ich samopoczucie.

Zobacz film: "Polskie piekło. Tak ludzie kłócą się o opiekę nad dzieckiem"
Błędy popełniane przez rodziców w opiece nad dzieckiem
Błędy popełniane przez rodziców w opiece nad dzieckiem [11 zdjęć]

Wydaje się, że wszystko robią dobrze, jednak ich dzieci w dorosłym życiu sobie nie radzą. Bo nawet dobrzy

zobacz galerię

3. Zły nawyk: sms-y i maile

Nie jest sprawiedliwe mówienie dzieciom, aby nie pisały sms-ów w trakcie rodzinnego obiadu, podczas gdy sam co chwilę spoglądasz na telefon. Twoje zachowanie jest zdecydowanie silniejszym komunikatem, niż słowa, które wypowiadasz. Dzieci spędzające zbyt dużo czasu przed ekranem telewizora czy komputera, mogą mieć trudności ze snem i utrzymaniem uwagi na lekcjach z powodu przeciążonego układu nerwowego. Ponadto, dzieci spożywające posiłek bez towarzystwa telefonu, czy telewizora - koncentrują się na własnym talerzu. A uważne jedzenie obniża ryzyko otyłości. Warto wprowadzić w domu zasady dotyczące czasu spędzanego przed telewizorem i wspólnych posiłków. Powinni się do nich stosować wszyscy członkowie rodziny, bez wyjątku.

4. Zły nawyk: podkreślanie powierzchowności i materializmu

Większość małych dziewczynek uwielbia zabawy w przebieranie się za małe damy. Uważaj jednak, aby nie były to jedyne zabawy waszej córki. Strojenie się i malowanie nie mogą stać się ważniejsze niż inne zajęcia. Pilnuj tego, aby spędzać czas aktywnie, wpajać zdrowe nawyki, chodzić na spacery, rozwijać pasje i zamiłowanie do sportu. Mała dama nauczy się, że może być silna i sprawna fizycznie pozostając jednocześnie dziewczynką, a ruch fizyczny to świetny lek na stres. Pamiętaj także, aby równie często chwalić jej zdolności, spryt, intelekt, co urodę.

5. Zły nawyk: picie alkoholu dla poprawy samopoczucia

Jeśli po kiepskim dniu wracasz do domu i od razu sięgasz po kieliszek z winem, pokazujesz swojemu dziecku, że alkohol jest świetnym sposobem na pozbycie się stresu i polepszenie samopoczucia. Nie musisz nawet komunikować, co ci się przytrafiło. Dziecko odbiera także komunikaty niewerbalne (mina, postawa ciała itp.) i jest w stanie powiązać twoje zmęczenie lub zdenerwowanie z tym, co robisz, aby się go pozbyć. Postaraj się pomóc sobie w inny sposób. Ćwiczenia, medytacja, relaksujące hobby mogą pomóc tobie i twojej rodzinie.

6. Zły nawyk: codzienne współzawodnictwo

Codzienne zwracanie dziecku uwagi, że jest gorsze, słabsze, czy wolniejsze od innych rówieśników - wcale go nie zmotywuje. Takie zachowanie budzi poczucie niesprawiedliwości, złość, chęć odwetu i zaniżoną samoocenę, ale nie powoduje, że dziecko stara się przezwyciężać trudności. Zamiast tego skup się na szukaniu mocnych stron dziecka, chwal je za to, co robi dobrze i za to, że próbuje, nawet jeśli nie zawsze udaje się osiągnąć cel. Zaoferuj swoje wsparcie, jeśli dziecko tego potrzebuje. Nie wyręczaj go - wspólnie szukajcie pomysłów i rozwiązań. Ciągłe współzawodnictwo powoduje stres, napięcie i poczucie bycia ocenianym. Dla młodego człowieka to zbyt duży ciężar emocjonalny.

7. Zły nawyk: ciągłe atakowanie siebie nawzajem

Jeśli wraz ze swoim partnerem atakujecie siebie nawzajem, a kłótnia to jedyny sposób komunikowania się ze sobą, uczycie swoje dzieci takiego samego sposobu zachowania. Pamiętajcie, ze dzieci uczą się przez obserwację i naśladownictwo. Najczęstszą przyczyną kłótni jest stres. Jeśli sobie z nim nie radzisz - zastanów się, co może ci pomóc. Naucz się dostrzegać w sobie momenty pojawienia się złości – to pierwszy krok do sukcesu. Jeśli zauważysz ten moment, skup się na tym, aby przekierować złość na coś bezpiecznego dla ciebie i twoich bliskich. Często zupełnie niewinne osoby doświadczają twojej złości tylko dlatego, że znalazły się w nieodpowiednim miejscu, o nieodpowiedniej porze. Kłótnia może przynieść ci chwilową ulgę, ale potem jest coraz gorzej: cierpią twoi bliscy i ty, gdyż może pojawić się poczucie winy.

Zobacz też:

8. Zły nawyk: plotkowanie

Plotkowanie o czyimś wyglądzie czy zachowaniach może być związane z zaniżoną samooceną. Zadaj sobie pytanie, jaki jest powód plotkowania? Jeśli jest zwykłym przyzwyczajeniem, to możesz je powstrzymać. To samo dotyczy spędzania całego wolnego czasu na lekturze plotkarskich gazet i oglądaniu programów telewizyjnych, których głównym tematem jest życie gwiazd. Spróbuj innego zachowania. Wyłącz telewizor, odłóż gazetę i pokaż dzieciom, jak naładować się energią w zdrowy sposób, a przede wszystkim, żyć swoim własnym życiem.

Jeśli zdarzy się tak, że zachowasz się niewłaściwie przy swoich dzieciach, nie ignoruj tego i nie łudź się, że dziecko nie zauważy. Każdy człowiek popełnia błędy, a przyznanie się do nich to nie wstyd. Zawsze jest dobry moment na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Nie miej za złe dziecku, jeśli wytknie ci błąd. Macie większe szanse na sukces, jeśli darzycie się zaufaniem i wspieracie się wzajemnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze