Trwa ładowanie...

Rodzice odmówili podania noworodkowi witaminy K. To był błąd

Rodzice w Bochni nie wyrazili zgody na podanie noworodkowi witaminy K. Podaje się ją domięśniowo w pierwszych godzinach życia, aby zapobiec chorobie krwotocznej. Konsekwencje były tragiczne.

Zobacz film: "Matka straciła syna. Apeluje, by szczepić dzieci"

1. Odmowa wykonania zaleceń lekarza

Witamina K chroni dziecko w pierwszych chwilach życia przed chorobą krwotoczną. Domięśniowy zastrzyk z witaminy K jest obowiązkowy dla wszystkich dzieci. Niestety, rodzice coraz częściej sprzeciwiają się zaleceniom medycznym i nie wyrażają zgody m.in. właśnie na podanie dziecku witamin.

Tym razem taka sytuacja miała miejsce w szpitalu w Bochni. Jak podaje serwis bochnianin.pl, rodzice odmówili podania dziecku zastrzyku z witaminą K, a wszelkie prośby i interwencje lekarzy nie przyniosły skutku.

2. Choroba krwotoczna u noworodka

Odmowa podania witaminy K negatywnie wpłynęła na zdrowie noworodka. W drugiej dobie życia lekarze stwierdzili u niego objawy choroby krwotocznej. Potwierdzili to później w badaniach laboratoryjnych. Wszystkie dopuszczalne wskaźniki przekroczone były dwukrotnie.

Dopiero gdy rodzice przekonali się jak groźna była ich odmowa, pozwolili lekarzom na podanie witaminy K.

3. Objawy choroby krwotocznej

Choroba krwotoczna noworodków związana jest z niedoborem witaminy K. Krwawienie, które występuje u noworodka związane jest z niedoborem czynników krzepnięcia, które są zależne właśnie od witaminy K.

Typowymi objawami choroby krwotocznej u noworodków jest krwawienie z układu pokarmowego w postaci krwawych wymiotów. Pojawia się też krwawienie z kikuta pępowiny lub nawet zagrażające życiu wylewy do ośrodkowego układu nerwowego.

Chorobie można zapobiec poprzez podanie witaminy K noworodkowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.