Przejdź na WP

Rodzice nie mogą zarejestrować dziecka. Urodziło się w domu

3-miesięczny Zawisza urodził się w domu. Po porodzie rodzice sami pojechali do szpitala. Od tego czasu bezskutecznie próbują zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Zobacz film: "Pierwsze takie dziecko na świecie. Urodziła po przeszczepie macicy"

1. Dziecko urodzone w domu

Mały Zawisza urodził się podczas porodu domowego. Akcja porodowa była tak szybka, że rodzice nie zdążyli nawet wezwać karetki. Po porodzie pojechali do szpitala, spotkać się z ginekologiem, który prowadził ciążę kobiety.

Po zbadaniu noworodka lekarka odmówiła wydania karty urodzenia, twierdząc, że dokument ten rodzice otrzymają w przychodni, w której są zarejestrowani. Tam też nie udało się go uzyskać.

2. Problemy z numerem PESEL

Po nieudanych próbach uzyskania karty urodzenia, rodzice zwrócili się po pomoc do urzędników z USC. Ci jednak nie byli w stanie zarejestrować dziecka, z powodu braku rzeczonej karty. Rodzice szukali też pomocy u Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Złożyli też skargę na szpital.

Zobacz też: Zmiany w akcie urodzenia. Nowa informacja

Wszystkie te działania nie przyniosły rezultatów. O akt urodzenia wystąpili do sądu, a swoją historią podzielili się ze słuchaczami Trójki Polskiego Radia.

W audycji poświęconej problemowi rodziny głos zabrała mecenas Eliza Kuna, która nie kryje zdziwienia zaistniałą sytuacją.

3. Akt urodzenia z błędami

Po namowach szpital zgodził się na wystawienie karty urodzenia, na podstawie dokumentacji medycznej z przebiegu ciąży. Karta została wystawiona z błędami, dlatego USC po raz kolejny odmówiło nadania numeru PESEL. Szpital nie poczuwa się do odpowiedzialności i odbija piłeczkę do urzędników.

Brak numeru PESEL oznacza, że dziecko formalnie nie istnieje
Brak numeru PESEL oznacza, że dziecko formalnie nie istnieje (123rf.com)

Najbardziej cierpi na tym rodzina. Na ''nieistniejące dziecko'' nie można dostać urlopu macierzyńskiego, zasiłku z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i świadczenia 500 plus. Przepychanki z urzędnikami trwają nadal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.