Trwa ładowanie...

Rodzice mogą otrzymać 120 tys. zł na dziecko. Czy rząd rozważa wstrzymanie wypłaty świadczeń?

- Dziś z samych tylko programów 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą otrzymać od państwa 120 tys. zł na dziecko. Za rządów PO-PSL tych środków nie było - przekonuje Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Szefowa resortu zdradziła także, czy rząd rozważa wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych.

Rodzice mogą otrzymać 120 tys. zł na dziecko
Rodzice mogą otrzymać 120 tys. zł na dziecko (Getty Images)
spis treści

1. Czy możliwe jest wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych?

Jak wynika ze wstępnych wyliczeń urzędników GUS, w lipcu średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych wzrósł o 15,5 proc. Oznacza to utrzymanie inflacji na dokładnie takim samym poziomie co miesiąc wcześniej. To pierwszy odczyt od kilku miesięcy, gdy wskaźnik nie rośnie.

W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" minister Maląg zapewniła, że w obliczu rosnącej inflacji rząd ani przez moment nie rozważał wstrzymania wypłaty świadczeń rodzinnych.

- To kwestia zaufania. Rodziny mogą mieć pewność, że nikt im tych środków nie zabierze. Zarówno ja, jak i cały rząd możemy to zagwarantować - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

Ponadto szefowa resortu poinformowała, że rząd zmienia także system podatkowy, "tak by był on bardziej przyjazny rodzinom".

- Ważnym i społecznie oczekiwanym krokiem było zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz obniżenie PIT z 17 proc. do 12 proc. dla osób na skali podatkowej. Warto również wspomnieć o podwyższeniu pierwszego progu podatkowego do 40 proc. z poziomu 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Te zmiany to również element szerszej tarczy antyinflacyjnej, która chroni budżet rodziny - tłumaczyła.

2. "Rodzice mogą otrzymać od państwa 120 tys. zł na dziecko"

Minister była też pytana o rozwiązanie nazywane podatkowym ilorazem rodzinnym.

- To ciekawa propozycja, jednak wymagająca dogłębnych analiz. Skłaniamy się ku wszystkim rozwiązaniom, zwłaszcza dotyczącym prawa podatkowego, które będą przyjazne dla rodzin, stąd już wspomniane przeze mnie zmiany, które wprowadziliśmy w tym roku. Wielokrotnie udowodniliśmy, że wsparcie rodzin to priorytet naszego rządu. Dziś z samych tylko programów 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą otrzymać od państwa 120 tys. zł na dziecko. Za rządów PO-PSL tych środków nie było - wyjaśniła Maląg.

Źródło: PAP

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.