Trwa ładowanie...

Nawet wyborcy PIS chcą zmiany 500 plus. Wiemy, jaki jest plan rządu

 Maria Krasicka
09.06.2022 14:02
500 plus do waloryzacji
500 plus do waloryzacji (GettyImages)

"Program 500 plus powinien podlegać corocznej waloryzacji" – tak wynika z sondażu IBRiS. Aż 60 proc. respondentów chce, by świadczenie było waloryzowane o wskaźnik inflacji. Według nich 500 plus dawno straciło na wartości. Rząd natomiast nie zamierza nic zmieniać. "Nie ma takich planów" – przyznał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

1. Waloryzacja 500 plus

"Rzeczpospolita" opublikowała sondaż IBRiS dotyczący waloryzacji świadczenia Rodzina 500 plus. Został on przeprowadzony w dniach 3–4 czerwca 2022 r. na 1000-osobowej grupie respondentów.

Po analizie wyników okazało się, że ponad 60 proc. respondentów jest za tym, by świadczenie podlegało corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji – tak jak renty czy emerytury (30,1 proc. – "zdecydowanie tak", a "raczej tak" – 30 proc.).

Za waloryzacją są nie tylko wyborcy PiS (78 proc.), ale również PSL (aż 80 proc.), Konfederacji (59 proc.), Koalicji Obywatelskiej (42 proc.), a najmniej licznie za podwyżką opowiadają się wyborcy Lewicy (28 proc.). Ponadto, wyniki sondażu pokazują, że 20,9 proc. ankietowanych "zdecydowanie nie chce" waloryzacji 500 plus, a 12,8 proc. "raczej nie chce". Zdania nie ma w tej kwestii ledwie 6,2 proc. respondentów.

W ocenie prezesa IBRiS Marcina Dumy, którego cytuje "Rzeczpospolita" oznacza to, że "waloryzacji świadczenia chce nie tylko większość wyborców PiS, ale również duża część opozycji, pokazuje, że program zdobył powszechną akceptację społeczną".

2. Inne formy wsparcia

Jednak jak zaznaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, świadczenie Rodzina 500 plus nie zostanie podwyższone. Dopytywany, czy w rządzie trwa dyskusja o podniesieniu wysokości świadczenia, wiceminister odparł: "W tej chwili nie ma takiej dyskusji. Nie ma takich planów. 500 plus pozostaje".

Dodał także, że oprócz programu Rodzina 500 plus są jeszcze inne formy wspierania rodzin. Wskazał w tym kontekście m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i wyprawkę szkolną.

- Jest szeroki wachlarz pomocy dotyczący polityki rodzinnej. Walczymy z inflacją i inne działania podejmujemy, by z jednej strony hamować inflację, a z drugiej pomóc grupom, które są najsłabsze – podsumował.

Żródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze