Trwa ładowanie...

Dwa dni opieki na dziecko. Rodzice mogą korzystać od 1 stycznia

Avatar placeholder
03.01.2024 13:10
Rodzice mogą od 1 stycznia korzystać z dwóch dni opieki na dziecko. Są jednak warunki
Rodzice mogą od 1 stycznia korzystać z dwóch dni opieki na dziecko. Są jednak warunki (East News)

Od 1 stycznia do końca roku rodzice mogą korzystać z nowej puli dwóch dni wolnych w ramach opieki na dziecko do lat 14. Zgodnie z Kodeksem pracy udogodnienie to dotyczy jednak wyłącznie rodziców zatrudnionych na umowę o pracę. O jakich jeszcze zasadach warto wiedzieć?

spis treści

1. Dwa dni zwolnienia na dziecko

Zgodnie z treścią art. 188 Kodeksu pracy rodzice zatrudnieni na umowę o pracę mogą skorzystać z dwóch dni zwolnienia w roku w ramach opieki na dziecko do lat 14. Zwolnienie przysługuje jednemu z dwojga rodziców co oznacza, że muszą oni między sobą uzgodnić, które z nich skorzysta z wolnych dni (mogą je także podzielić). Nie ma przy tym znaczenia, czy pozostają w związku małżeńskim, partnerskim czy są w separacji.

Dni brane w ramach opieki na dziecko są płatne w 100 proc. Jeśli nie zostaną odebrane do 31 grudnia 2024, przepadają.

Ważną informacją jest również to, że mama lub tata mogą zdecydować, czy chcą wziąć dwa pełne wolne dni czy w sumie 16 godzin wolnego. Jeśli rodzice mają pod opieką dwójkę lub więcej dzieci, to mimo to zwolnienie w ramach opieki na dziecko mogą wziąć tylko w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin).

2. Komu nie przysługuje zwolnienie?

Zobacz film: "Córka chce zmienić imię. Matka się nie zgadza"

Dwa dni opieki nad dzieckiem nie przysługują przy tym rodzicom zatrudnionym na umowy cywilnoprawne. Jeśli jedno z nich ma umowę o pracę, a drugie umowę cywilnoprawną, ze zwolnienia może skorzystać jedynie pierwszy z nich. Zgodnie z Kodeksem pracy staż pracy nie ma tu jednak znaczenia.

3. Jak złożyć wniosek?

Odpowiedni wniosek pracownik musi złożyć u swojego pracodawcy, z którym ustala termin skorzystania ze zwolnienia w ramach opieki na dziecko. W dokumencie nie trzeba tłumaczyć powodu, dla którego rodzic chce wziąć wolne, a jedynie wskazać, czy decyduje się na jeden czy dwa dni oraz czy będzie korzystać ze zwolnienia liczonego w godzinach.

Ostatecznie to pracodawca decyduje, czy pozwoli swojemu podwładnemu skorzystać ze zwolnienia. Nie może jednak odrzucić wniosku bez podania ważnych powodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze