Rodzaje tkanin obiciowych, czyli wybieramy trwałą kanapę i narożnik
Wygodny narożnik jest ważnym meblem salonu. Musi on być wygodny i obszerny, ale narożnik musi być też solidny. Ważne więc, aby narożnik był wykonany z dobrego, mocnego materiału. W sytuacji, gdy materiał się zniszczy, zabrudzi lub podrze, możemy go tanio wymienić i odświeżyć nasz narożnik. Narożnik obity materiałem cudownie ociepla wnętrze i nadaje przytulnego charakteru.
1. Narożnik - szenile
Szenil jest to gruby i miękki materiał, który możemy wykorzystać do tapicerowania narożnika. Na narożniku materiał ten wygląda jak cienki sztruks lub welur. Taki materiał daje nam dużo możliwości. Materiał występuje w szerokiej palecie barw i wzorów. Ważnym jego parametrem jest również duża wytrzymałość. Narożnik pokryty szenilem nie będzie się mechacił, jednak należy wszelkie plamy usuwać bardzo szybko. Mimo to pielęgnacja jest bardzo łatwa. Narożnik wystarczy odkurzać i od czasu do czasu rozczesywać włókna szczotką. Dzięki temu nasz narożnik zachowa piękny wygląd na dłużej.
2. Narożnik - welury
Welury są często mylone z zamszem. Narożnik pokryty welurem wygląda wyjątkowo elegancko. Welur jest miękki i miły w dotyku. Na narożnik możemy wybrać welur gładki lub wzorzysty. Welur jest niestety dość drogi, doskonale jednak sprawdza się w eleganckich wnętrzach. Welur ma niestety swoje wady. Welur, choć jest wytrzymały, bardzo łatwo zabrudzić, dlatego jako obicie na narożnik jest jednak polecany do domów, gdzie nie ma małych dzieci.
3. Narożnik - żakard
Ten rodzaj materiału doskonale się sprawdzi do obicia narożnika stojącego zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym wnętrzu. Idealnie pasuje on do odświeżania starych mebli. Żakard na narożniku sprawi, że mebel będzie wyglądał bardzo elegancko, a nawet luksusowo. Tkanina ta jest jednak zazwyczaj bogato zdobiona i ma bardzo wymyślne, skomplikowane wzory, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu. Jest ona bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji.
4. Narożnik - mikrofaza
Jest to włókno syntetyczne, które jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Materiał na narożnik można wybrać z bardzo szerokiej gamy kolorystycznej. Jest bardzo lekka i sprężysta. Narożnik pokryty mikrofazą będzie łatwy w czyszczeniu, a materiał będzie oddychał. Bardzo ważny dla alergików jest również fakt, że narożnik pokryty tym materiałem wystarczy odkurzyć, aby pozbyć się różnych pyłków i kurzu.
5. Narożnik - alcantara
Jest bardzo nowoczesnym materiałem, który można wykorzystać do tapicerowania narożnika. Jest to materiał wysokiej jakości, miękki i miły w dotyku, ale jednocześnie bardzo wytrzymały. Materiał idealnie nadaje się na obicie narożnika. Jest on bardzo łatwy w pielęgnacji. Narożnik wystarczy odkurzyć, a od czasu do czasu wyprać odkurzaczem piorącym.
ZOBACZ TAKŻE:
- Zabezpieczenia w domu, w którym mieszka dziecko
- Styl skandynawski w polskim wnętrzu
- Funkcjonalny salon, gdy w domu są dzieci
6. Narożnik - skóra naturalna i sztuczna
Skóry naturalne są bardzo eleganckie i wytrzymałe, ale też niestety drogie. O narożnik pokryty skórą naturalną trzeba odpowiednio dbać. Konieczne jest stosowanie środków do konserwacji skór naturalnych.
Alternatywą dla skóry naturalnej jest skóra sztuczna. Obecnie jakość skóry naturalnej jest dużo lepsza niż kiedyś, dlatego można ją spokojnie wykorzystać do tapicerowania narożnika.