Robot czy myjka? Szybki sposób na czyste okna na święta
Zanim usiądziemy przy stole do świątecznego śniadania, czekają nas nie tylko godziny spędzone w kuchni, ale również porządki, a na szarym końcu listy jedna z najmniej lubianych czynności – mycie okien. Jak pozbyć się smug z okien bez potrzeby poprawiania? Możemy wybrać myjkę ręczną lub skorzystać z robota, który za nas umyje okna. Na co się zdecydować? Przygotowaliśmy ranking najlepszych urządzeń, a także krótkie porównanie wybranych sprzętów.
1. Ręczne myjki do mycia okien – jak wybrać najlepszą?
Zazwyczaj potrzebujemy co najmniej 2-3 godzin, aby umyć okna, a jednak mogą się na nich pojawić smugi, które ponownie należy zetrzeć. Najczęściej korzystamy ze specjalnego płynu oraz ściereczki, ale jeśli mamy do wyczyszczenia kilka okien (w kuchni, salonie, pokoju dziecka) będziemy potrzebowali bardziej zaawansowanego urządzenia.
Wybraliśmy dla was myjki ręczne posiadające lance teleskopowe, które można wydłużyć do 2 metrów. Dzięki temu nie będziemy musieli stawać na parapecie lub stołku, aby umyć wysokie okna.
Wymienną ssawkę (wąską lub szeroką) dostosujemy do szerokości okien. Ssawkę można regulować w taki sposób, aby przy framudze nie powstawały zacieki, szczególnie widoczne pod słońce. Opróżniając myjkę, nie będziemy narażeni na kontakt z brudną wodą, przez co skóra dłoni pozostanie miękka.
Możemy się również zdecydować na ręczną myjkę parową z sześcioma wymiennymi końcówkami. To dobre rozwiązanie, które wykorzystamy nie tylko do mycia okien, ale również innych powierzchni (płytek, kabiny prysznicowej czy lustra), a także samochodu.
2. Roboty myjące okna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Alternatywą dla tradycyjnych urządzeń wykorzystujących siłę rąk są roboty myjące do okien. Producenci wyszli naprzeciw osób, które nie lubią przecierać szyb, wprowadzając na rynek sprzęty wykonujące za nas żmudną czynność.
Roboty to niewielkie urządzenia posiadające silnik próżniowy umożliwiający pracę w pionie. Po włączeniu automatycznej myjki należy ją przyssać do szyby. Dzięki oprogramowaniu robot czyści szybę, wykorzystując doczepione chłonne ściereczki.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup robota, zwróćmy uwagę na moc urządzenia oraz dodatkowe zabezpieczenia (np. kabel), który uniemożliwi jego upadek na podłogę. W tym wypadku ważny jest również poziom hałasu. Włączony robot powinien pracować cicho, tak aby nie obudził śpiących dzieci czy nie przeszkadzał nam w wykonywaniu innych czynności.
Inteligentny tryb nawigacyjny i wydajne ściereczki z mikrofibry sprawią, że na szybach nie będą pozostawały smugi. Większość urządzeń jest sterowana pilotem lub przy użyciu telefonu komórkowego.
3. Ręczne myjki i roboty myjące – porównanie
Ręczna myjka to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są przekonane do elektronicznych urządzeń, a także pań domu, które zwracają uwagę na cenę sprzętu. Koszt ręcznej myjki (nawet w zestawie) będzie mniejszy niż koszt robota. Jednak robot przyda nam się, jeśli mamy wysokie okna (np. dachowe). Pozwala szybko i dokładnie umyć szyby – 1 metr kwadratowy powinien wyczyścić w ciągu trzech minut.
Szeroki wybór myjek do okien znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.
Oba urządzenia poza możliwością wyczyszczenia okien oferują również inne funkcje. Myjkę ręczną wykorzystamy do wyczyszczenia tapicerki w samochodzie. Natomiast robot poradzi sobie z płytkami w kuchni lub łazience. Podobnie działa myjka ręczna, jednak w jej przypadku będziemy musieli użyć siły rąk, a po pracy możemy poczuć się wyczerpani, choć będzie na nas czekała praca w kuchni przy przygotowywaniu wielkanocnych potraw.