Rewolucja w czeskim prawie. Kary fizyczne stosuje jedna trzecia rodziców
Badania przeprowadzone przez czeską Akademię Medyczną wykazały, że kary fizyczne są stosowane jako powszechny element wychowania przez ponad jedną trzecią rodziców w Czechach. Ma to zmienić przewidywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości Czech nowelizacja kodeksu karnego.
1. Władze Czech chcą zakazać fizycznego karania dzieci
Przewidywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości Czech nowelizacja Kodeksu karnego zakłada, że przemoc fizyczna wobec dzieci jest nie do zaakceptowania. Obecne prawo mówi, że rodzic może stosować środki wychowawcze w zakresie odpowiednim do okoliczności. Kodeks podaje, że mogą one obejmować także kary fizyczne.
Jak podało w niedzielę 3 sierpnia Czeskie Radio, poprawka zakazuje kar fizycznych, ale nie kryminalizuje rodziców je wymierzających.
Co to oznacza?
Nowelizacja zakłada, że kary fizyczne i psychiczne wobec dzieci byłyby niedopuszczalne. Nie wprowadza natomiast kar dla rodziców. Na przykład za "klapsy wychowawcze".
Resort podkreśla, że celem poprawki jest skłonienie rodziców do bardziej odpowiednich środków wychowawczych.
2. Stosuje je ponad jedna trzecia rodziców
Warto podkreślić, że Czechy są jednym z ostatnich krajów europejskich bez takich przepisów.
Natomiast badania przeprowadzone przez czeską Akademię Medyczną wykazały, że kary fizyczne są stosowane jako powszechny element wychowania przez ponad jedną trzecią rodziców w Czechach.
Dlaczego tak się dzieje?
- Często robią tak dlatego, że nie mają innych narzędzi, i nie wiedzą, jak radzić sobie z gniewem własnego dziecka i wyznaczać granice w inny, bezpieczny sposób - mówi pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Klara Szimaczkova Laurenczikova cytowana przez Polską Agencję Prasową.
A jakie podejście do kar fizycznych mają Polacy?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w raporcie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - "Postawy wobec kar fizycznych i ich stosowanie".
Okazuje się, że w Polsce systematycznie wzrasta odsetek przeciwników karania fizycznego dzieci. W 2022 roku 59 proc. badanych uznało, że bicie dzieci jako kara nigdy nie powinno być stosowane.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl