Trwa ładowanie...

Klaps to nie bicie? Reakcje po słowach Rzecznika Praw Dziecka

Tego się chyba nikt z nas nie spodziewał. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w wywiadzie udzielonym dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że "trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie". Tymi słowami rozwścieczył polskich rodziców.

Zobacz film: "Najgorsze kary, jakie można dać dziecku"

Nie wolno bić dzieci - powiedział Mikołaj Pawlak w rozmowie z, ale dodał też, że trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie. Na reakcję w mediach społecznościowych nie trzeba było długo czekać. Pawlakowi zarzuca się pochwałę klapsów. Takie słowa z ust Rzecznika Praw Dziecka bulwersują podwójnie, bo jak o prawa dziecka może dbać człowiek, który akceptuje jakąkolwiek formę przemocy wobec dzieci?

"To jest temat, którego na pewno tak nie zostawię i obok którego na pewno nie przejdę obojętnie. Obecny Rzecznik Praw Dziecka Pan Mikołaj Pawlak oficjalnie stwierdził że "trzeba rozróżnić klapsa od bicia", czyli nie wprost, ale jednak przyznał, że popiera stosowanie przemocy wobec dzieci" - skomentował słowa Pawlaka na swoim profilu popularny w mediach społecznościowych autor strony "Blog Ojciec".

Na komenatrzu się jednak nie skończyło. Napisał również petycję do marszałka Sejmu, w której domaga się odwołania Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Na chwilę obecną petycję podpisało już ponad 37 tys., a liczba ta rośnie w zawrotnym tempie.

Postanowiliśmy zapytać naszych użytkowników - rodziców, czy klaps w wychowaniu dziecka to ich zdaniem coś złego?

(zachowano pisownię oryginalną)

"Klaps to forma przemocy, nawet jesli nie wyrządza krzywdy fizycznej to wyrządza dużą krzywdę psychiczną."

"Raz w życiu dałam synowi klapsa, przez którego miałam ogromne kłopoty. Naprawdę. Tłumaczenia, dochodzenie... Za klapsa, za to, że syn mnie opluł. Nie jestem z tego zadowolona, żaluję ogromnie, że tak zareagowałam. Jednak widzę, że matki idą ulicą z dziećmi, które czasem zachowują się jak zwierzaki i naprawdę... dają klapsy. Ostatnio - przedwczoraj, babce syn uciekł na ulicę... dała klapsa. Uważam że powinny być jakieś wykłady dla rodziców. U mnie były partner, gdy się z nim rozchodziłam wykorzystal to, a tak naprawdę każdy może zgłosić, że np. mama na spacerze dała dziecku klapsa."

"Niczym się nie różni , bicie to bicie"

"O czym tu dyskutować? KRiO mówi jasno "Osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych." Ci którzy są za "klapsami" rozumiem, że nie mają nic przeciwko temu, żeby każdy komu nie spodoba się ich zachowanie wysunął im plaskacza?"

"Uważam, że przemoc wobec dzieci jest zła. I nieważne, czy jest to klaps czy lanie pasem. Przemoc jest przemocą. Pamiętajmy, że istnieje również przemoc psychiczna."

" Klaps, czyli uderzenie, więc zgodnie z definicją sjp bicie. Czy klaps ma sens w wychowaniu? Wobraźcie sobie, że osoba, którą kochacie bezgranicznie i w pełni ufacie nagle traktuje was bez szacunku i zadaje wam ból dlatego, że nie robicie tego czego ona chce. Wielu powie "jaki tam ból, to przecież lekko" - jeśli lekko i nie boli to jaki ma sens? Jeśli boli to jest to przemoc. A z resztą, czy byłoby ok. gdyby wasz partner dotykał waszych pośladków publicznie? U cioci na imieninach? W parku? Wśród waszych kolegów/koleżanek? Powiecie, że to nie to samo. Racja. Wszak dziecko to skarb wasz największy i ponoć kochacie je bezwarunkowo. To skąd klaps? A wiecie czego klaps uczy? Tylko tego, że jeśli jesteś większy i siliniejszy to możesz uderzyć małego, bo ci nie ma jak oddać."

Wśród wszystkoch wypowiedzi, pojawił się tylko jeden komentarz popierający słowa Mikołaja Pawlaka: "(...) klaps to nie jest to samo co znęcanie się fizyczne nad dziećmi. Powiedział prawdę. Nie raz widziałam w UK matki dające dzieciom klapsy, targające nawet za uszy i byłam w szoku, że robią to w miejscach publicznych w kraju w którym odbierają dzieci rodzicom za przemoc."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.