Purity Ball. Dziewczynki ślubują dziewictwo swoim ojcom
Mimo kontrowersji, jakie wzbudza, tradycja Purity Ball (balów czystości) ma się świetnie. Dziewczynki ubrane w białe sukienki przysięgają, że zachowają abstynencję seksualną do dnia ślubu. Powiernikami, którzy chronią je przed złamaniem przysięgi, są z kolei ich ojcowie. Przeciwnicy zarzucają organizatorom, że uroczystość ma znamiona kazirodztwa.
1. Bal czystości – co to?
"Bal czystości" (ang. Purity Ball) to uroczystość, która ma na celu zachęcenie młodzieży do zachowania abstynencji seksualnej, aż do momentu zawarcia związku małżeńskiego. Dedykowana jest jednak jedynie dziewczynkom.
Największą popularność bale czystości zyskały pod koniec lat 90. XX wieku i od tamtej pory organizowane są przez ewangelików. Biorą w nich udział dziewczynki oraz ich ojcowie, ojczymowie lub przyszli teściowie.
Nastolatki ślubują dziewictwo i zachowanie czystości do ślubu, z kolei ich opiekunowie przysięgają chronić je w tym postanowieniu. Cały proces ma za zadanie zbliżyć do siebie córki i ojców.
"Biorąc Boga na świadka, jako autorytet i obrońca mej córki, przysięgam uroczyście chronić jej czystości" – brzmi przysięga ojców.
"Przysięgam Bogu, samej sobie, jak i swojej rodzinie, że pozostanę czysta, zarówno w myślach, jak i w czynach, aż do dnia zamążpójścia" – przysięgają dziewczynki.
On this weeks episode of things that need to be abolished: Purity Balls pic.twitter.com/EKit4UnjnI
— 🌽🌽 Erica, The White Trash Socialist 🌽🌽™️ (@herosnvrdie69) October 7, 2020
2. Kontrowersje związane z balem czystości
Podczas ceremonii dziewczynki ubrane są w białe suknie, a gwoździem programu jest wspólna sesja zdjęciowa, gdzie nastolatki pozują w objęciach ojców. Na niektórych udostępnionych w mediach społecznościowych zdjęciach widać, jak całują się w usta. Nic więc dziwnego, że może budzić to wiele kontrowersji.
Przeciwnicy zarzucają organizatorom, że taka forma ślubowania czystości zawiera elementy kazirodztwa. Ponadto przez to, że dziewczynki uczone są, że nie mogą podejmować decyzji bez zgody mężczyzn, ogranicza się ich wolną wolę i dyskryminuje ze względu na płeć.
Dr Jennifer Freitag z Southern Illinois University Carbondale w swojej publikacji pt. "Daddy's Little Girl: A Provacative Feminist Critique of Purity Balls" zaznacza, że nadmierna troska o seksualność dziewczynek sprowadza postrzeganie ich jedynie przez pryzmat fizyczności.
Jednak dane mówią jasno: z takiej przysięgi nie wywiązuje się prawie 90 proc. młodzieży, która ślubowała czystość. W całych Stanach Zjednoczonych jest to marginalny procent.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl