Trwa ładowanie...

W jakim wieku nastolatkowie tracą dziewictwo? Zaskakujące trendy na świecie

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 31.10.2018 14:52
Młodzi Polacy współżyją coraz wcześniej, młodzi Amerykanie coraz później
Młodzi Polacy współżyją coraz wcześniej, młodzi Amerykanie coraz później (123rf.com)

Inicjacja seksualna to wyjątkowy moment, który powinien być subiektywnie wybrany, gdy partnerzy czują się gotowi do rozpoczęcia współżycia. Zauważalne są zmiany na przestrzeni lat, w jakim wieku nastkolatkowie tracą dziewictwo.

1. Inicjacja seksualna w Polsce

W Polsce 69 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych przyznaje, ma już za sobą ”pierwszy raz”. Jeszcze nie tak dawno, w 2014 roku, po inicjacji seksualnej było wyraźnie mniej, bo 50 proc. uczniów szkół wówczas ponadgimnazjalnych.

Średnia wieku inicjacji seksualnej w Polsce stale się obniża, szczególnie u kobiet. Dziś dla mężczyzn średnio moment inicjacji to wiek 16,9 lat. Dla kobiet to obecnie jest nieco ponad 17,4 r.ż. W roku 2011 dane mówiły o wieku 18,1 lat dla mężczyzn i 18,7 lat dla kobiet.

Co ciekawe, do rozpoczęcia współżycia przed 15 r.ż. przyznaje się 3 proc. dziewcząt oraz 10 proc. kobiet. Najwcześniej aktywni seksualnie respondenci mówią o utracie dziewictwa w 13 r.ż. Ponad połowa przeżywa swój "pierwszy raz" między 17 a 19 r.ż.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Zobacz też: Nastolatki na koloniach. Wychowawcy opowiadają, co tam się naprawdę wyprawia

2. Młodzi Amerykanie zaczynają coraz później uprawiać seks

Weryfikowanie prawdziwości danych podawanych w ankietach jest trudne lub wręcz niemożliwe, jednak Amerykanie zaobserwowali pewien trend, którego kierunek jest jednoznaczny.

W badaniu 500 młodych Europejczyków i 500 młodych Amerykanów pytano o ich doświadczenia seksualne. Średnia wyniosła 17,4 lat jeśli chodzi o wiek inicjacji, ale w przypadku Amerykanów zauważono w analizie zebranych danych na przestrzeni ostatnich lat, że moment inicjacji się opóźnia z biegiem czasu.

W 2007 roku 48 proc. licealistów przyznawało się do straty dziewictwa, podczas gdy w 2017 roku już tylko 40 proc. osób w tym wieku miało za sobą "pierwszy raz".

WHO podaje, że połowa 18-letnich osób na świecie ma już pierwszy stosunek seksualny za sobą. Ankietowani przyznawali się w większości do maksymalnie 3 dotychczasowych partnerów seksualnych w tym wieku.

W 2007 roku 15 proc. amerykańskich studentów miało już doświadczenie z 4 lub więcej partnerami seksualnymi, podczas gdy w 2017 roku dotyczyło to tylko 10 proc. studentów. Pozostałe 90 proc. miało jeszcze mniejszą ilość dotychczasowych partnerów seksualnych. National Youth Risk Behavior Survey podaje, że to najniższy wynik odkąd zaczęto prowadzić takie badanie w 1991 roku!

Zobacz też: Seks zabawy nastolatków. Jakie są najpopularniejsze w Polsce?

3. Młodzi ludzie uprawiają seks bez zabezpieczenia

Niepokojące są wyniki statystyk świadczących o ignorowaniu zagrożenia nie tylko niechcianą ciążą, lecz przede wszystkim chorobami przenoszonymi drogą płciową, wśród których HIV czy HCV mogą być potencjalnie śmiertelne.

Według danych National Youth Risk Behavior Survey tylko 54 proc. uczniów korzysta z prezerwatyw. Jeszcze w 2007 roku było to 62 proc. Obserwowany spadek korzystania z zabezpieczeń jest zastanawiający i niepokojący.

Zobacz też: Badanie na choroby weneryczne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze