Francja planuje wprowadzić karę za wykonywanie tzw. "testów dziewictwa". "To powszechny problem"
Francuski rząd ogłosił, że planuje wprowadzić kary więzienia oraz grzywny dla lekarzy wystawiających tzw. zaświadczenia potwierdzające dziewictwo, o które starają się przyszłe muzułmańskie małżeństwa.
1. Wzmocnienie francuskich wartości świeckich
Emmanuel Macron zapowiedział, że wprowadzenie nowych przepisów to część projektu legislacyjnego mającego na celu wzmocnić francuskie wartości świeckie i eliminować zjawisko, które Macron nazywa "islamistycznym separatyzmem". Stanowisko Francji ws. wykonywania testów dziewictwa wsparło ONZ. Organizacja twierdzi, że powinny być całkowicie zabronione.
Jednak francuska grupa doradcza ANCIC (Krajowe Stowarzyszenie Centrów Aborcji i Antykoncepcji) twierdzi, że aby w pełni rozwiązać problem wystawiania zaświadczeń o dziewictwie, a wcześniej wykonywania testów dziewictwa przez lekarzy, konieczna jest długotrwała praca edukacyjna w grupach społecznych będących wyznawcami ortodoksyjnego islamu.
2. Kary za testy na dziewictwo
Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że ustawa wprowadzająca kary za wykonywanie testów na dziewictwo wciąż jest opracowywana, jednak wiadomo już, jakie kary proponują jej twórcy. Będzie to rok więzienia lub grzywna w wysokości 15 tys. euro dla każdego lekarza, który wyda "świadectwo dziewictwa".
Z kolei Marlène Schiappa, Minister ds. Obywatelstwa Francji, twierdzi, że kary, które przewiduje ustawa, powinny dotyczyć również osób, które domagają się wykonania takiego testu – głównie rodzin kobiet proszących o zaświadczenia. To ze strony bliskich, przywiązanych do ortodoksyjnych zasad religijnych, kobiety zazwyczaj czują presję. Schiappa podkreślała, że muzułmanki mogą spotkać się z odrzuceniem przez swoje rodziny i lokalną społeczność, a niektóre nawet zostały zabite za uprawianie seksu przed ślubem.
3. Testy dziewicze – powszechna praktyka
Wykonywanie testów na dziewictwo to powszechna praktyka w krajach, które zamieszkują muzułmanie. To do zawarcia właśnie takich małżeństw potrzebne jest zaświadczenie. Według TV France 3 ok. 30 proc. francuskich lekarzy twierdzi, że proszono ich o wystawienie zaświadczenia o dziewictwie. Według stacji większość z nich odmawia.
"Co roku we Francji co najmniej trzy kobiety proszą mnie o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego dziewictwo. Często są to dziewczęta z Maghrebu - północno-zachodniej Afryki, zazwyczaj muzułmanki" – twierdzi dr Ghada Hatem, ginekolożka. Specjalistka przyznała również, że zdarza jej się wystawiać takie zaświadczenia kobietom, które obawiają się doświadczania przemocy fizycznej ze strony rodziny.
W jaki sposób wykonywany jest zazwyczaj test na dziewictwo? Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że poprzez oględziny błony dziewiczej palcami, które wykonuje się zazwyczaj podczas badania ginekologicznego, nie można udowodnić, czy kobieta lub dziewczyna odbyły już stosunek płciowy. Zdaniem WHO sprawdzanie, czy kobieta jest dziewicą – bez względu na rodzaj badania – narusza prawa człowieka.
4. Interwencje organizacji humanitarnych
ONZ, a także Human Rights Watch potwierdziły, że testy dziewictwa wykonuje się w wielu krajach. Co ciekawe, nie tylko ze względów religijnych, ale również podczas śledztw w sprawie gwałtu lub rekrutacji do sił bezpieczeństwa. W ubiegłym roku BBC Arabic donosiło, że takie testy najczęściej przeprowadzano w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Afganistanie, Bangladeszu i RPA.
ONZ w października 2018 r. wezwało rządy na całym świecie do zaprzestania takich praktyk oraz rozpoczęcia edukacji społecznej, która miałaby na celu rozprawienie się ze szkodliwymi mitami na temat seksualności w małżeństwach ortodoksyjnych.
ANCIC oficjalnie poparło stanowisko francuskiego rządu wobec zakazania wykonywania testów dziewictwa i wystawiania zaświadczeń. Podkreśliło również, że kobiety, które zostają zmuszane do wykonania takowych, są w ogromnym niebezpieczeństwie.
"Zarówno kobiety i mężczyźni powinni uwolnić się od niebezpiecznych praktyk wywodzących się z religii i tradycji. Aby to się stało, potrzebny jest dobrze opracowany program edukacyjny, który będzie nie tylko przekazywać wiedzę, ale także oferować wsparcie" - twierdzi ANCIC.
Zobacz także: Wychowuje transpłciowe dziecko. "To dla mnie coś zupełnie naturalnego. Nauczył mnie tego mój syn"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl