Trwa ładowanie...

Puder dla dzieci Johnson & Johnson wycofany w USA i Kanadzie. Zawierał niebezpieczne substancje?

Amerykański koncern Johnson&Johnson zdecydował się na wycofanie jednego ze swoich flagowych produktów. Puder "Baby Powder" zniknął z półek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zdaniem władz firmy powodem jest spadający popyt, który został wywołany doniesieniami dotyczącymi składu produktu.

Zobacz film: "Adopcja dziecka - jakie warunki konieczne muszą spełnić przyszli rodzice?"

1. Puder dla dzieci J&J

Sprawa jest pokłosiem aż 19 tysięcy pozwów, które zostały złożone przeciwko firmie w USA. Klienci domagają się odszkodowania w związku z doniesieniami mówiącymi o tym, że puder mógł zawierać azbest, a przez to być rakotwórczy. Wszystkie sprawy przeciwko firmie toczone są przed sądem w New Jersey.

Firma odpiera zarzuty, nazywając je dezinformacją. W specjalnym oświadczeniu władze firmy napisały, że "są pewne bezpieczeństwa pudru dla niemowląt Johnson’s Baby Powder". Ich zdaniem za bezpieczeństwem produktu mają stać "dekady badań naukowych".

Zobacz także: Jakie produkty stosować przy pielęgnacji skóry dziecka?

2. Wycofany puder dla dzieci

Burzę na amerykańskim rynku produktów dla dzieci wywołał raport śledczy Reutersa z 2018 roku. Jego autorzy utrzymywali, że od kilku dekad w pudrze dla dzieci wykrywano rakotwórczy azbest. Co więcej firma miała wiedzieć o wynikach badań.

Po publikacji akcje firmy poszybowały w dół (Getty Images)
Po publikacji akcje firmy poszybowały w dół (Getty Images)

Śledztwo miało wykazać, że od 1971 roku do początku 2000 w niektórych partiach produktu wykrywano niewielkie ilości azbestu. Śledztwo w tej sprawie toczyło się również w Kongresie USA. Dochodzenie trwające ponad rok wykazało, że władze firmy wiedziały o zanieczyszczeniu produktów.

Zobacz także: Co warto kupić zanim urodzi się dziecko? - wyprawka, ubranka, kosmetyki, akcesoria

3. Johnson & Johnson odpiera zarzuty

Przedstawiciele firmy powtarzają, że ich produkty są bezpieczne. Ich zdaniem nie ma możliwości, by powodowały raka. Ale decydują się na wycofanie produktu, ponieważ mają dość fałszywych oskarżeń.

Klienci zarzucają w pozwach im m.in. wpływ pudru na wywołanie międzybłoniaka opłucnej u jednej z osób korzystających z produktu. Jest to złośliwy nowotwór, który atakuje komórki znajdujące się w jamie opłucnowej. W efekcie choroby kobieta zmarła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.