Trwa ładowanie...

Przytrzaśnięty palec – pierwsza pomoc, co robić

Avatar placeholder
Anna Krzyżanowska 28.06.2020 13:23
Przytrzaśnięty palec – pierwsza pomoc, co robić
Przytrzaśnięty palec – pierwsza pomoc, co robić (GettyImages)

Żaden rodzic nie uchroni swojego dziecka przed urazami. Jednym z boleśniejszych urazów dla dziecka jest przytrzaśnięty palec, który boli nie tylko w chwili stłuczenia, ale może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje, np. schodzący paznokieć. Co zrobić i jak pomóc dziecku?

1. Dziecko przytrzasnęło palec

Wystarczy chwila nieuwagi, by małe paluszki powędrowały między drzwi czy w inną szparę, na przykład do szuflady, w której zostaną zatrzaśnięte czy między mechanizmy roweru. Przytrzaśnięty palec boli, więc maluch zacznie płakać, później dopiero będzie skarżył się na ból.

Przytrzaśnięty paluszek najpierw blednie, później robi się czerwony i puchnie. Po kilku godzinach może pojawić się ropa oraz zasinienie, a nawet czarny kolor paznokcia. Gdy dochodzi do wypadku z przytrzaśniętym palcem, należy szybko działać.

2. Przytrzaśnięty palec dziecka – pierwsza pomoc

Przytrzaśnięty palec należy szybko schłodzić:

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
  • włożyć go pod strumień chłodnej wody, nałóżyć na skórę chłodny kompres lub przyłóżyć kostkę lodu. W ten sposób naczynia krwionośne szybko się obkurczą, co zmniejszy ból oraz obrzęk.

Pamiętaj, że palec może pulsować, puchnąć, a w konsekwencji utrudniać wykonywanie codziennych czynności, w związku z tym porozmawiaj o tym z dzieckiem, aby wiedziało, że przez jakiś czas musi uważać.

Poinformuj dziecko, że palec będzie boleć, ale na pewno ból wkrótce się zmniejszy, a potem minie.

Zobacz także: Domowe sposoby na urazy i kontuzje u dzieci

3. Schodzący paznokieć u dziecka

Kiedy stłuczenie palca było poważne, może dojść do sytuacji, gdzie zacznie schodzić mu paznokieć. Zostanie zastąpiony nowym po około 2 – 3 miesiącach.

4. Przytrzaśnięty palec – kiedy iść do lekarza?

Jeśli zauważysz, że palec wciąż puchnie i zbierają się w nim płyny, lub pod paznokciem jest krwiak, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Pamiętaj, by sprawdzić, czy dziecko może ruszać palcem, jeśli nie, istnieje ryzyko, że paluszek został złamany. Obserwuj dziecko, jeśli zauważysz coś niepokojącego, umów się na wizytę do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze