Przyszłe mamy będą mogły wkrótce zobaczyć, jak rosną ich dzieci w 3D przy użyciu wirtualnej rzeczywistości
Nowa technologia wykorzystująca zestaw słuchawkowy Oculus Rift jest opracowywana w Brazylii. Model 3D całego dziecka jest tworzony przed wprowadzeniem do urządzenia, dzięki czemu użytkownicy mogą zobaczyć ich rosnące dziecko w całej okazałości i posłuchać bicia jego serca.
Przyszli rodzice będą mogli wkrótce oglądać, jak rosną ich nienarodzone dzieci dzięki wykorzystaniu nowego realistycznego obrazowania 3D.
Nowe badania wykazały, że zastosowanie zestawu słuchawkowego przenoszącego rodziców w świat rzeczywistości wirtualnej może przekształcić skany MRI i inne dane, aby utworzyć model żywego płodu w brzuchu kobiety.
Naukowcy twierdzą, że to pozwoli to rodzicom uzyskać realistyczny obrazy ich nienarodzonego dziecka zamiast niejasnych ultradźwięków.
Zestaw słuchawkowy Oculus Rift będzie również wykorzystywany do wykrywania wad wrodzonych, a rodzice będą mogli oglądać rozwój ich dziecka poza macicą.
Brazylijscy naukowcy wykorzystali fragmenty MRI, aby zbudować konstrukcję 3D.
Gdy został stworzony dokładny model, w tym macicy, łożyska i w pępowiny, urządzenie jest zaprogramowane tak, aby umieścić w nim model płodu.
Modele odzwierciedlają całą strukturę wewnętrzną płodu, z uwzględnieniem widoku dróg oddechowych.
Najnowsza generacja Oculus Rift 2 może następnie umieścić użytkownika urządzenia w środowisku macicy wewnątrz brzucha kobiety. Podczas tego doświadczenia rodzic może posłuchać nawet bicia serca swojego dziecka.
Użytkownicy są w stanie dokładnie obejrzeć w 3D całą anatomię płodu, wystarczy, że poruszą głową.
Ta nowa technologia pozwoli również lekarzom na dokładniejszą analizę płodu. Dzięki jej zastosowaniu będzie możliwa dokładniejsza diagnostyka pod kątem potencjalnych chorób i problemów, dając rodzicom więcej opcji i czasu na podejmowanie poważnych decyzji co do dalszego leczenia dziecka.
Główny naukowiec Heron Werner Jr z Kliniki de Diagnostico por Imagem w Rio de Janeiro powiedział, że Oculus Rift to wspaniałe doświadczenie.
"Zapewnia obrazy płodu, które są ostrzejsze i wyraźniejsze niż USG i obrazy MRI oglądane w tradycyjny sposób" - mówi.
"Modele 3D płodu w połączeniu z technologiami wirtualnej rzeczywistości mogą poprawić naszą wiedzę na temat cech anatomicznych płodu" - dodaje.
Twierdzi on również, że mogą one być wykorzystywane do celów edukacyjnych i jako sposób wizualizacji nienarodzonego dziecka rodzicom.
Badania zostaną zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej.
Obecnie rozwój płodu monitoruje się badaniem USG. Pierwsze wykonuje się na samym początku ciąży, aby ją potwierdzić. Jest to obecnie standard w większości gabinetów ginekologicznych w szczególności prywatnych. Ma to miejsce zazwyczaj do 10 tygodnia ciąży.
Kolejne badania wykonuje się w celu monitorowania rozwoju i ustalenia ewentualnych wad płodu. Planowo wykonuje się trzy USG, pierwsze między 11 a 14 tygodniem, drugie 18 a 22 tygodniem i ostatnie między 28 a 32 tygodniem ciąży. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz zleca dalsze badania.