Trwa ładowanie...

Przypadek 1 na 30 mln. Chłopiec urodził się bez penisa

Avatar placeholder
22.10.2022 11:29
Przypadek 1 na 30 mln
Przypadek 1 na 30 mln (Getty Images)

W Iranie przyszedł na świat chłopiec, który nie miał wykształconego członka, a jego jądra były schowane wewnątrz ciała. Dziecko oddawało mocz przez odbyt. Czasopismo naukowe "Radiology Case Reports" szacuje, że taki przypadek zdarza się raz na 30 milionów urodzeń.

Chłopiec urodził się bez członka
Chłopiec urodził się bez członka (Getty Images)
spis treści

1. Chłopiec urodził się bez penisa

Afalia to wada genetyczna charakteryzująca się brakiem męskich narządów kopulacyjnych. Szacuje się, że występuje w przypadku jednego na 30 milionów urodzeń.

Przypadek irańskiego chłopca został opisany w "Radiology Case Reports". Maluch, który miał 14 miesięcy, gdy jego historia medyczna została opublikowana w czasopiśmie, urodził się bez penisa, za to z normalnie wykształconą moszną i jądrami. Mocz oddawał przez odbyt.

W całej literaturze medycznej udokumentowano mniej niż 100 takich przypadków. Specjalistyczne badania przeprowadzone kilka miesięcy po jego urodzeniu pozwoliły lekarzom ustalić, jak działa jego unikalny układ moczowy. Ujawniono przetokę, czyli nieprawidłowe połączenie między pęcherzem a odbytnicą.

2. Czy podjęto decyzję o zmianie płci dziecka?

Z relacji medyków wynika, że chłopiec urodził się w terminie, w dobrym stanie ogólnym, a jego mama nie zgłaszała żadnych problemów w ciąży. Rodzice chłopca nie byli ze sobą spokrewnieni.

Autorzy artykułu sugerują, że przy takim schorzeniu zazwyczaj dokonywano korekty płci. Nie wiadomo, czy rodzice chłopca zdecydowali się na ten zabieg. Rozwiązanie to wciąż budzi kontrowersje.

"U takich pacjentów zaleca się wczesną korektę płci. W przeszłości przeprowadzono wiele operacji, aby uformować zewnętrzne żeńskie narządy płciowe" - napisano w "Radiology Case Reports".

Jeśli zapadnie decyzja o przyjęciu tej ścieżki leczenia, medycy zalecają również podjęcie terapii estrogenowej w okresie dojrzewania, co ma pomóc w powstrzymaniu zmian takich jak mutacja głosu czy pojawienie się zarostu.

"Gdy diagnoza jest opóźniona lub operacja nie została wykonana we wczesnym okresie życia z jakichkolwiek przyczyn, zaleca się rekonstrukcję fallusa i cewki moczowej, aby zminimalizować uraz psychiczny zarówno dziecka, jak i rodziców" - czytamy w czasopiśmie naukowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze