Trwa ładowanie...

14-latce usunięto piersi. W Szwecji korektę płci wykonuje się nawet dzieciom

Avatar placeholder
22.01.2022 22:15
W Szwecji nawet osoby przed 15 r.ż. mogą dokonywać korekty płci
W Szwecji nawet osoby przed 15 r.ż. mogą dokonywać korekty płci (123rf.com)

Obecnie coraz częściej mówi się o kwestiach identyfikacji płciowej u dzieci. Zauważa się w wielu krajach Europy przesuwanie granicy wieku, pozwalającej na dokonywanie korekty płci. W Szwecji 14-letniej dziewczynce usunięto piersi, aby mogła rozwijać się jako mężczyzna.

spis treści

1. Korekta płci przed ukończeniem pełnoletności

W Szwecji niezgodność płci psychicznej i biologicznej nie stanowi tematu tabu. Rodzice wychowują dzieci z otwartością na ich gender i orientację seksualną.

Jednak zdaniem niektórych ekspertów zbyt wcześnie wydawana zgoda na korektę płci, może być błędem.

Zobacz film: "Edukacja seksualna na Harvardzie"

W publicznej telewizji szwedzkiej SVT wyemitowano dokument, w którym podano zaskakujące dane. Kontrowersyjny materiał można obejrzeć TUTAJ.

W ciągu roku, według danych National Board of Health and Welfare, 536 dziewczynek i 200 chłopców między 10 a 18 r.ż. zdiagnozowano jako osoby z zaburzeniami tożsamości płciowej. Dekadę wcześniej mówiono o 28 dziewczynkach i kilkunastu chłopcach w stali roku.

W dokumencie przywoływany jest głośny przykład 14-letniej pacjentki, której już w tak młodym wieku usunięto piersi. To jeden z najgłośniejszych przypadków w Szwecji. Trwają dyskusje, czy leczenie chirurgiczne powinno być dopuszczane przed osiągnięciem pełnoletności.

Szwedzkie prawo pozwala na zabiegi korekty płci u osób po 16 r.ż. Operację przeprowadzono w Karolinska Institutet.

Zgodnie z danymi podawanymi przez szwedzkie media, operowana dziewczyna nie była osobą interseksualną, ale transpłciową.

Wolą jej i jej rodziny była korekta płci, gdyż dana osoba identyfikuje się z płcią męską. Zdaniem lekarzy, z którymi wspólpracowała 14-latka i jej rodzice, było to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pacjent cierpiał pozostając w ciele kobiety.

Nauczycielka wyrzucona ze szkoły za orientację seksualną. Rodzice dzieci oburzeni
Nauczycielka wyrzucona ze szkoły za orientację seksualną. Rodzice dzieci oburzeni [5 zdjęć]

Wszyscy ludzie, bez względu na swoje poglądy i upodobania, powinni być traktowani równo i czuć się komfortowo

zobacz galerię

Występujący w programie rodzice mówią o swoich trudnych doświadczeniach. Ich zdaniem, jedyne proponowane rozwiązanie polega na korekcie płci.

Rodzice ubolewali, że nie są brane pod uwagę inne zaburzenia, które mogą rzutować na postrzeganie własnego ciała i ewentualną niechęć do płci biologicznej.

Obserwuje się ten problem m.in. u dzieci z autyzmem, anoreksją, bulimią, u osób zaburzeniami autodestruktywnymi i wahaniami nastroju, a także u ofiar przemocy seksualnej.

2. Korekta płci - głosy za i przeciw

Korekta płci to proces rozpoczynany leczeniem hormonalnym, kończony zabiegiem operacyjnym. W programie zwrócono uwagę na skutki uboczne leczenia hormonalnego.

Oprócz zatrzymania dojrzewania płciowego właściwego dla płci biologicznej, dochodzi do rozwoju cech płci psychicznej. Zauważa się jednocześnie negatywny wpływ na układ krążenia i układ chrzęstno-szkieletowy.

Choć z jednej strony wcześniejsze wdrożenie specjalistycznego leczenia m.in. hormonalnego umożliwia jego lepsze efekty, z drugiej strony dzieci czy nastolatki nie zawsze są pewne swojej tożsamości seksualnej.

Ich tożsamość lub problemy z identyfikacją mogą być efektem m.in. problemów wieku dojrzewania, a wprowadzanie zmian operacyjnych lub innych metod terapii może mieć nieodwracalne skutki.

W programie wypowiedziały się osoby, których płeć korygowano w dzieciństwie. Dziś nie wszyscy są zadowoleni z przeprowadzonych operacji. Niektórzy nie zaakceptowali w dorosłym życiu swoich nowych ciał.

Przedstawiono również różne głosy lekarzy. Jedni uważają, że wczesna korekta płci to optymalny model. Zdaniem innych, jest to zabieg zbyt wczesny, aby móc przewidywać jego konsekwencje w życiu dorosłym.

Szwedzki Tranståget wykazuje, że statystycznie niewiele osób żałuje podjętej korekty, wielu jednak cierpi z powodu skutków ubocznych zażywanych hormonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze