Trwa ładowanie...

Przydawka - jak to część zdania? Jak ją znaleźć w zdaniu?

 Ewa Rosiecka
03.12.2021 00:04
Przydawka
Przydawka (Adobe Stock)

Przydawka jest to część zdania, która określa rzeczownik lub zaimek rzeczowny. Może być wyrażona przez przymiotnik, zaimek przymiotny, imiesłów przymiotnikowy bierny lub czynny, liczebnik lub wyrażenie przyimkowe. Każdy uczeń kończący szkołę podstawową powinien umieć znaleźć przydawkę w zdaniu. Oto najważniejsze informacje o tej części zdania.

spis treści

1. Co to jest przydawka?

Przydawka, inaczej nazywana atrybutem, jest częścią zdania, która opisuje właściwości przedmiotów, osób, zjawisk nazywanych w zdaniu przez rzeczownik lub zaimek rzeczowny. Odpowiada na pytania: Jaki? Czyj? Ile? Który? wskazując na właściwości danego wyrazu.

Rzeczowniki określane tą częścią zdania mogą występować w różnych formach, najczęściej jako podmiot, okolicznik, dopełnienie lub orzecznik. Forma przydawki pozostaje zawsze niezmienna. Mogą ją wyrażać różne części mowy, a jej usytuowaniu względem wyrazu określanego nie jest stałe.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Przydawki i wyrazy które określają, tworzą związki zgody - mają tę samą liczbę, przypadek i rodzaj.

2. Jakie są rodzaje przydawki?

Przydawki możemy podzielić ze względu na przynależność do części mowy i typ połączeń składniowych. Wyróżniamy zatem:

  • przydawkę przymiotną (wyrażoną przymiotnikiem, imiesłowem przymiotnikowym, zaimkiem przymiotnym, np. kochana Ania); może być jakościowa, ilościowa, dzierżawcza i wyodrębniająca;
  • przydawkę rzeczowną (wyrażoną rzeczownikiem w mianowniku, np. książka "Dzieci z Bullerbyn");
  • przydawkę przyimkową (wyrażoną wyrażeniem przyimkowym, np. nagroda dla wygranych);
  • przydawkę dopełniaczową (wyrażoną rzeczownikiem w dopełniaczu, np. państwo myślicieli); może być jakościowa, dzierżawcza i wyodrębniająca;
  • przydawkę dopełnieniową (występującą jedynie z rzeczownikami utworzonymi od czasowników i zachowującą się jak dopełnienie, np. skok w dal);
  • przydawkę okolicznikową (występującą jedynie z rzeczownikami utworzonymi od czasowników i zachowującą się jak okolicznik, np. podróż nad morze).

3. Jak odnaleźć przydawkę w zdaniu?

Aby odnaleźć przydawkę w zdaniu, w pierwszej kolejności musimy znaleźć podmiot oraz wyraz, który go określa i odpowiada na pytania przydawki (m.in. Czyj? Jaka? Jaki? itd.).

By określić, z jakim rodzajem przydawki mamy do czynienia, musimy sprawdzić, jaką jest częścią mowy i w jakim przypadku występuje.

4. Jaka jest rola przydawki w zdaniu?

Przydawka przede wszystkim urozmaica język. Choć jest nieco skomplikowana, jeśli opanujemy zasady jej użycia, zadbamy nie tylko o poprawność naszych wypowiedzi, ale również zaciekawimy nią naszych słuchaczy.

Ta część zdania bowiem ma za zadanie ubarwić każdą treść, którą chcemy przekazać. Gdybyśmy używali tylko podmiotu i orzeczenia, nasze wypowiedzi były po prostu nudne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze