Trwa ładowanie...

Przeziębienie i karmienie piersią

Przeziębienie i karmienie piersią
Przeziębienie i karmienie piersią

Problem karmienia piersią w czasie przeziębienia jest niemniej ważny, jak przeziębienie w ciąży. Matka karmiąca dziecko piersią powinna najpierw zastosować domowe sposoby na przeziębienie, a jeśli okażą się nieskuteczne, sięgnąć po leki. Terapię farmakologiczną najlepiej wprowadzić po skonsultowaniu się z lekarzem.

spis treści

1. Objawy przeziębienia

Objawy przeziębienia to przede wszystkim symptomy infekcji górnych dróg oddechowych, a zatem: nieżyt nosa, ból gardła, mokry kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, a także gorączka. Kobieta, która karmi dziecko piersią, powinna w pierwszej kolejności wypróbować domowe metody leczenia przeziębienia i dopiero, gdy okażą się nieefektywne, sięgnąć po leki. Niektóre lekarstwa mogą okazać się bowiem szkodliwe dla dziecka, gdy przedostaną się do jego organizmu z mlekiem matki.

Przeziębienie wiąże się z katarem, bólem głowy i czasem kaszlem
Przeziębienie wiąże się z katarem, bólem głowy i czasem kaszlem (123RF)

2. Jak wyleczyć katar?

Domowe sposoby na katar obejmują m.in. inhalacje naparem przygotowanym z majeranku i sody. Składniki te wykazują działanie łagodzące i przeciwzapalne. W czasie przeziębienia należy regularnie oczyszczać nos z zalegającej wydzieliny (po czym należy umyć ręce wodą z mydłem). Karmiąca kobieta może stopniowo wprowadzać do swojego jadłospisu cebulę i czosnek, obserwując jednocześnie reakcję dziecka na zmieniony smak mleka.

Zobacz film: "Błędy żywieniowe z okresu niemowlęcego nie do odwrócenia!"
Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli.

zobacz galerię

3. Sposoby na kaszel

W procesie zwalczania kaszlu ważną rolę odgrywa przyjmowanie dużych ilości płynów – chora kobieta powinna pić co najmniej 2 litry wody dziennie, niekoniecznie wody mineralnej w temperaturze pokojowej. Może to być też zielona herbata lub ziołowe napary. Na suchy kaszel pomoże mikstura przygotowana z ciepłego mleka, masła i miodu. Z uporczywym kaszlem pomoże uporać się domowy syrop z cebuli stosowany 3 razy dziennie po jednej łyżeczce.

4. Domowe sposoby na ból gardła

Jeśli kobieta skarży się na ból gardła, powinna, również w domu, dla bezpieczeństwa owinąć szyję szalikiem. Na gardło pomogą też płukanki przygotowane z roztworu wody i soli albo naparu z szałwii o właściwościach łagodzących. Aby nie podrażnić dodatkowo śluzówki gardła, kobieta powinna spożywać potrawy niezbyt mocno przyprawione i nie kwaśne, najlepiej o konsystencji musu, na przykład zupy kremy.

Musisz to wiedzieć

5. Jak obniżyć gorączkę?

Jeśli zanotowano stan podgorączkowy, na obniżenie temperatury pomoże chłodny kompres na czoło. Warto wziąć też chłodny, ale nie zimny prysznic (różnica między temperaturą ciała a temperaturą wody nie może być wyższa niż 3 stopnie Celsjusza). Jeżeli gorączka nie przekracza progu 38 stopni Celsjusza, chora kobieta, która karmi dziecko piersią, powinna wypić mleko z miodem albo napar z lipy.

6. Leki na przeziębienie dla karmiącej kobiety

Jeśli domowe metody leczenia okażą się nieskuteczne w przypadku kobiety karmiącej, powinna ona sięgnąć po lek na przeziębienie, który należy stosować tuż przed lub po karmieniu. Na katar pomoże sól fizjologiczna, która rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi jej usuwanie. Kaszel pomogą zwalczyć m.in. syropy ziołowe, a ból gardła złagodzą tabletki na gardło z miodem i cytryną. Karmiąca mama może sięgnąć również po leki na gorączkę dla dzieci. Nie powinna nadużywać preparatów zawierających ibuprofen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze