Oceny wystawione, więc przestali przychodzić do szkoły. Nauczycielka znalazła sposób
Koniec roku szkolnego, przypadający zwykle na koniec czerwca, to długo wyczekiwany moment przez większość uczniów. Dla wielu z nich końcem nauki jest nie szkolny apel, lecz moment wystawienia ocen. Po tym czasie zdarza się, że nie przychodzą już do szkoły.
1. Wystawienie ocen początkiem wagarów?
Takie wagary po wystawieniu ocen nie podobają się jednak wielu pedagogom. Pewna matematyczka postanowiła z nimi walczyć, a tym samym zmotywować uczniów, by nadal do szkoły przychodzili.
Kobieta zapowiedziała, że do końca roku będzie na lekcjach przerabiać materiał, z którego we wrześniu uczniowie będą musieli zaliczyć sprawdzian. Ci zaś, którzy na zajęcia w czerwcu nie przyjdą, będą więc musieli samodzielnie opanować materiał w wakacje.
"Porozmawiam też z wychowawcą na temat ocen z zachowania… Myślę, że to są kpiny" - napisała nauczycielka.
Jej wpis pokazał na TikToku użytkownik "mateo", który skomentował pomysł matematyczki jednym słowem: "kpina".
"Ona zawsze to robi, bo nie wyrabiamy się i kilka tematów kończy we wrześniu i test robi" - odpisał jeszcze uczeń w dyskusji pod wpisem.
kpina pic.twitter.com/wyWVfEYoSA
— mateo | dead city era | WILL SEE HARRY & AM (@lubiesimpowac) June 14, 2023
Internauci komentujący jego post są podzieleni. Niektórzy twierdzą, że nauczycielka ma rację, a uczniowie mają obowiązek uczęszczać na lekcje do końca roku szkolnego. Inni zaś pytają, czy matematyczka przypadkiem nie łamie statutu szkoły, a skoro nauczycielom przeszkadza, że uczniowie wagarują po wystawieniu ocen, to nie powinni wystawiać ich zbyt wcześnie. A co mówi prawo?
2. Czy trzeba chodzić do szkoły po wystawieniu ocen?
W wielu szkołach ostatnia, klasyfikacyjna rada pedagogiczna, do której wszystkie oceny muszą być wystawione, odbywa się mniej więcej 10-12 dni przed oficjalnym zakończeniem roku. Po tym czasie wciąż odbywają się lekcje, chociaż zwykle w luźniejszym trybie.
Niestety, dla uczniów mamy złą wiadomość: uczniowie powinni uczęszczać na zajęcia także po wystawieniu ocen, nauczyciele zaś mają w tym czasie prawo zarówno do prowadzenia normalnych lekcji, jak i sprawdzania listy obecności.
Zgodnie z prawem oświatowym na osobach do 18. roku życia spoczywa obowiązek szkolny. Oznacza to również, że ich nieobecność muszą wytłumaczyć rodzice lub opiekunowie. Uczeń nie może więc opuszczać lekcji. Nie ma też żadnego formalnego przyzwolenia na opuszczanie zajęć przez uczniów pełnoletnich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl