Przerost warg sromowych – przyczyny, problemy w życiu codziennym, leczenie
Przerost warg sromowych to nie tylko problem natury estetycznej. Przerost warg sromowych może utrudniać normalne funkcjonowanie. Wyróżniamy wargi sromowe większe oraz mniejsze. Przerost warg sromowych występuje, kiedy wargi sromowe mniejsze są większe od warg sromowych większych.
1. Przerost warg sromowych – przyczyny
Przyczyny przerostu warg sromowych nie są do końca wyjaśnione. Niektóre kobiety już się z takimi rodzą, a u innych do deformacji dochodzi poprzez bardzo częste odbywanie stosunków płciowych, masturbacje czy kolczykowanie warg sromowych, a także po przewlekłych infekcjach pochwy. Przerost warg sromowych może nastąpić także po leczeniu hormonalnym w dzieciństwie lub po krwiaku warg sromowych, który powstał w czasie porodu. O przeroście warg sromowych możemy mówić dopiero wtedy, kiedy ich długość od podstawy do krawędzi wynosi więcej niż 5 cm. Przerost warg sromowych może występować z jednej strony, ale często występuje po obu stronach.
2. Przerost warg sromowych – problemy w życiu codziennym
Kobiety, które zmagają się z przerośniętymi wargami sromowymi, doświadczają dużego dyskomfortu w życiu codziennym. Są to trudności związane z życiem seksualnym, z utrzymaniem odpowiedniej higieny. Do tego bardzo często dochodzi brak możliwości w uprawianiu niektórych sportów takich jak: jazda na rowerze, jazda konna, a także brak możliwości noszenia obcisłej i seksownej bielizny, ponieważ nie da się tego ukryć pod bielizną. Wielu kobietom przeszkadza także przede wszystkim aspekt estetyczny. Bardzo często dochodzi do obtarć, które spowodowane są noszeniem obcisłych spodni lub bielizny. Wszystko to sprawia, że przerost warg sromowych jest poważnym problemem dla kobiety.
3. Przerost warg sromowych – leczenie
Jedyną możliwością zmniejszenia warg sromowych jest operacja plastyczna – labioplastyka. Jest to zabieg bezpieczny i przede wszystkim skuteczny. Przywraca się wargom sromowym odpowiednie proporcję, dzięki czemu ustępują wszelkie uciążliwości i utrudnienia z tym związane. Koszt przeprowadzenia labioplastyki w prywatnym gabinecie to koszt około 3 tysięcy złotych. Kobiety, które cierpią na stany zapalne lub nowotwory narządów płciowych, a także te, które mają problem z krzepnięciem krwi, nie będą mogły mieć przeprowadzonego zabiegu.