Przepisy są, liczb nie ma. "Minister zdrowia nie posiada wiedzy"
Agnieszka Buczyńska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego, złożyła interpelację do ministerstwa zdrowia dotyczącą dostępności łóżek dla rodziców dzieci hospitalizowanych w szpitalach publicznych. Okazuje się jednak, że ministra Izabela Leszczyna takowej wiedzy nie posiada.
1. Opieka nad hospitalizowanym dzieckiem
Agnieszka Buczyńska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego, skierowała interpelację do resortu zdrowia w sprawie dostępności łóżek dla rodziców dzieci przebywających w szpitalach publicznych.
Odpowiedzi doczekała się od wiceministra zdrowia Marka Kosa, który przyznał, że resort nie posiada wiedzy** dotyczącej liczby łóżek przeznaczonych dla opiekunów hospitalizowanych dzieci.
Ministra zwraca uwagę na Europejską Kartą Praw Dziecka w Szpitalu, która obowiązuje od 1988 roku. Rodzic lub opiekun ma prawo do przebywania z małoletnim pacjentem w szpitalu również w porze nocnej.
"...rodzicom należy stwarzać warunki pobytu w szpitalu razem z dzieckiem, należy ich zachęcać i pomagać im w pozostawaniu przy dziecku. Pobyt rodziców nie powinien narażać ich na dodatkowe koszty lub utratę zarobków. Aby mogli oni uczestniczyć w opiece nad dzieckiem, powinni być na bieżąco informowani o sposobie postępowania i zachęcani do aktywnej współpracy" - głosi Europejska Karta Praw Dziecka w Szpitalu.
2. Miejsca dla rodziców
W interpelacji znalazły się również pytania o to, jak polskie szpitale są dostosowane dla rodziców, których dziecko przebywa na oddziale. Przepisy są, ale rzeczywistość często okazuje się zupełnie inna.
"Niestety wiele polskich szpitali nie jest przystosowanych do właściwego pobytu rodziców przy swoich dzieciach. Szereg organizacji pozarządowych systematycznie przekazuje środki finansowe i wyposażenie na tworzenie odpowiednich warunków dla rodziców hospitalizowanych dzieci" - zauważa Buczyńska.
Przepisy nie określają standardu, który powinien być zapewniony opiekunowi. Tę kwestię powinien określać regulamin porządkowy zakładu - uważa wiceminister Kos. Ustalone są natomiast wymagania, jakie powinny spełniać pomieszczenia.
Mowa tutaj o dodatkowych łóżkach lub fotelach wypoczynkowych wraz z pościelą, które umożliwią nocleg rodziców lub opiekunów dziecka. Ile ich jest? Tego już nie wiadomo.
"Do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą wpisywane są tylko łóżka, na których leżą pacjenci. Fotele i łóżka dla opiekunów nie podlegają wpisowi do tego rejestru. Minister zdrowia nie posiada wiedzy dotyczącej liczby łóżek (i foteli) przeznaczonych dla opiekunów dzieci przybywających w szpitalach" - pisze Kos.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl