Opieka nad chorym dzieckiem krok po kroku
Gdy choruje dziecko, życie rodziny wywraca się do góry nogami. Rodzicom zależy przede wszystkim na złagodzeniu objawów i jak najszybszym powrocie do zdrowia ich pociechy.
Kiedy dziecko kaszle, kicha i ma podwyższoną temperaturę, jego humor nie należy do najlepszych. Może być niespokojne, apatyczne lub wręcz przeciwnie – bardzo pobudzone. Trudno nakłonić kilkulatka, by leżał w łóżku i odpoczywał. Jak się nim zaopiekować?
1. Krok 1: Zapewnij dziecku spokój
Dzieci chorują inaczej niż dorośli. W wielu przypadkach nawet wysoka temperatura nie przeszkadza im w dobrej zabawie. W czasie infekcji spokój jest jednak jak najbardziej wskazany. Jak więc wyciszyć przedszkolaka?
Na czas choroby najlepiej jest proponować dziecku takie formy aktywności, które nie wymagają ruchu. Dobrze sprawdzi się układanie puzzli, rysowanie i czytanie książek. Odpowiednie będą również gry planszowe.
2. Krok 2: Zadbaj o czyste powietrze w domu
W trosce o zdrowie dziecka rodzice intensywniej ogrzewają mieszkanie i cieplej ubierają malucha. Niestety, przynosi to więcej szkody niż pożytku. Suche i mocno ogrzane powietrze w pokoju tylko nasila objawy choroby, sprawiając, że zalęgająca w nosie wydzielina staje się trudna do usunięcia, a kaszel bardziej uporczywy.
Ważne jest, by temperatura w mieszkaniu nie przekraczała 20°C. Bezwzględnie trzeba je wietrzyć. Okna należy otwierać na 5-10 minut, kilka razy dziennie. Sprawdzają się także nawilżacze powietrza lub rozwieszone na grzejnikach mokre ręczniki.
3. Krok 3: Zdrowa dieta to podstawa
Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta działa niczym lek. W okresie infekcyjnym warto wzbogacić ją o składniki bogate w witaminę C. Jej cennym źródłem są: natka pietruszki, czerwona papryka, cytrusy, dzika róża. Dziecku samopoczucie poprawią ciepłe zupy, np. rosół.
Na czas choroby lepiej zrezygnować z podawania dziecku słodyczy, zwłaszcza tych z dodatkiem barwników i konserwantów. Nie są to elementy zdrowej diety, a zawarty w nich cukier jest świetną pożywką dla bakterii i wirusów.
W czasie choroby, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej gorączka, bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Do picia najlepiej jest podawać maluchowi wodę i ziołowe herbaty.
4. Krok 4: Łagodzenie objawów przeziębienia
Większość infekcji u dzieci wywołują wirusy. Podawanie antybiotyków jest więc bezcelowe, a nawet niebezpieczne. Pozostaje zatem dbanie o komfort dziecka, zapewnienie mu spokoju i odpowiedniej dawki snu oraz minimalizowanie objawów choroby.
Pamiętać trzeba o prawidłowej higienie nosa, łagodzeniu kaszlu metodami naturalnymi lub za pomocą syropów dostępnych w aptece. Jeśli chorobie towarzyszy gorączka i trzeba ją obniżyć, należy sięgnąć po lek przeciwgorączkowy (z ibuprofenem lub paracetamolem).
Co ważne, tylko ibuprofen ma działanie przeciwzapalne. Wybierz taki preparat, który nie będzie zawierał cukru, sztucznych barwników, ani benzoesanu sodu.
5. Krok 5: Czujna obserwacja
Jeśli objawy przeziębienia pojawią się u niemowlęcia, nie można zwlekać z wizytą u lekarza. W przypadku takich maluchów choroba może rozwijać się bardzo szybko. Ze starszym dzieckiem należy zgłosić się do pediatry w sytuacji, gdy gorączka nie ustępuje po 2-3 dniach, trudno ją obniżyć, a samopoczucie dziecka ulega pogorszeniu. Lekarz oceni, czy konieczne jest sięgnięcie po antybiotyk i podpowie, jakie leczenie zastosować.
Do lekarza należy się udać jak najszybciej, gdy dziecko zacznie skarżyć się na silny ból głowy i sztywność karku, będzie bardzo osłabione, a do objawów dołączą biegunka i wymioty.
Dzieci nie tylko często chorują, ale też na szczęście bardzo szybko wracają do zdrowia. I choć ich organizmy są mniej odporne na atak wirusów i bakterii, mają więcej siły do walki z chorobą. Czasem jednak potrzebują niewielkiej pomocy ze strony rodziców, by szybciej pozbyć się objawów infekcji.