Trwa ładowanie...

Przekłuwanie uszu w okresie niemowlęcym powoduje alergie

Wczesne przekłuwanie uszu może być przyczyną alergii w późniejszym wieku – wskazują naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wszystkiemu winny jest wywołujący uczulenia nikiel.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Polscy naukowcy właśnie opublikowali wyniki badań. Przeprowadzili je na 428 uczniach w wieku 7-8 lat oraz 16-17 lat. Jak podają, aż u 30 procent  stwierdzono alergię na nikiel. Częściej występowała ona u dziewcząt, które miały założone kolczyki już w wieku niemowlęcym.

  • Małe dziewczynki, którym przekłuto uszy, częściej mają objawy alergiczne nie tylko we wczesnych latach życia, ale i w późniejszych - twierdzą alergolodzy z UJ.

Na fakt wystąpienia alergii nie ma wpływu rodzaj kolczyków. Nie ważne zatem, czy jest to biżuteria srebrna, złota czy wykonana z innych tworzyw. Każda zawiera nikiel - a metal ten często prowadzi do podrażnień i uczuleń.

Jak zaznacza prof. Ewa Czarnobilska, kierownik badań, wielu rodziców myśli, że ich dziecko ma alergię pokarmową, a tymczasem okazuje się, że jest uczulone na nikiel i za objawy odpowiada kolczyk. W efekcie na skórze pojawiają się wypryski i czerwone krostki.

Co więcej, jak zaznaczają naukowcy, organizm ludzki pamięta kontakt z alergenem już po jednym „zetknięciu”. Dlatego też, nawet jeśli dziecko później zaprzestanie noszenia biżuterii, może okazać się, że każdy kontakt z kolczykami czy pierścionkami z zawartością niklu będzie powodować reakcje alergiczne, takie jak nawracające infekcje, zapalenie krtani, a nawet astmę.

Alergia nazywana jest epidemią naszych czasów. Cierpi na nią 40 procent Polaków. Tylko w Małopolsce z uczuleniem zmaga się połowa uczniów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.