Trwa ładowanie...

Prosty sposób, by skutecznie ochłodzić mieszkanie. Dzięki temu przetrwasz upały

Avatar placeholder
09.07.2024 17:05
Naukowe sposoby na ochłodzenie domu
Naukowe sposoby na ochłodzenie domu (Getty Images)

Upały nie dają nam spokoju, a więc intensywnie szukamy metod na ochłodzenie naszych domów. Okazuje się, że fizyka może być naszym sprzymierzeńcem w walce z wysokimi temperaturami, a niektóre proste triki mogą przynieść ulgę.

spis treści

1. Otwieranie okien w upały

Wiele osób zastanawia się, czy w czasie upałów warto otwierać okna. Ciepło zawsze przemieszcza się od cieplejszego obiektu do chłodniejszego, co sprawia, że łatwiej jest ogrzać coś niż schłodzić.

Otwieranie okien w gorące dni może więc nie przynosić oczekiwanych rezultatów, ponieważ powietrze z zewnątrz może być cieplejsze niż to w środku. Najlepiej wietrzyć mieszkanie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatury są najniższe.

Zobacz film: "Upały w Polsce. Sposoby na zmiejszenie temperatury w mieszkaniu"

W ten sposób można wykorzystać chłodne powietrze, by obniżyć temperaturę wewnątrz domu i zatrzymać ją na dłużej dzięki bezwładności termicznej. Warto również pamiętać, że otwarte okna mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci, dlatego należy zabezpieczyć okna odpowiednimi blokadami.

2. Naukowe sposoby na ochłodzenie domu

Najskuteczniejszą metodą na utrzymanie chłodu w domu jest odcięcie się od źródła ciepła, czyli promieni słonecznych. Można to osiągnąć za pomocą zasłon, rolet, markiz lub zewnętrznych żaluzji. Zasłony wewnętrzne i żaluzje, choć mniej skuteczne, wciąż są lepsze niż nic, ponieważ pomagają ograniczyć nagrzewanie się wnętrza.

Do schłodzenia mieszkania można wykorzystać zjawisko entalpii, które opisuje, ile energii potrzebuje substancja, aby zmienić stan skupienia. Na przykład woda, aby parować, pobiera energię z otoczenia, co powoduje jego schłodzenie.

Można to wykorzystać, wypełniając nieszkliwioną doniczkę piaskiem, który należy zwilżyć wodą, a następnie skierować na nią wentylator.

3. Pamiętaj o nawodnieniu

Podczas upałów nasz organizm traci dużo wody poprzez pocenie, nawet do 2,5 litra dziennie. Ważne jest regularne picie wody i uzupełnianie elektrolitów, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu.

4. Wentylator czy klimatyzacja?

Zamiast klimatyzacji, warto rozważyć użycie wentylatora. Ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego, więc wentylator umieszczony na podłodze i skierowany w górę może skutecznie rozprowadzać chłodniejsze powietrze znad podłogi.

Wysoko położone mieszkania mogą dodatkowo korzystać z efektu komina słonecznego, który zasysa chłodniejsze powietrze z niższych pięter.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze