Trwa ładowanie...

Progesteron może zapobiegać poronieniom

Avatar placeholder
12.01.2017 15:16
Progesteron może zapobiegać poronieniom
Progesteron może zapobiegać poronieniom

Bezpieczne i niedrogie leczenie progesteronem może zwiększyć szanse na urodzenie dziecka. To rozwiązanie dla kobiet, które miały kilka poronień. W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Fertility and Sterility”, zaznaczono, że dwie trzecie kobiet, które stosowały terapię hormonalną przed ciążą pomyślnie doczekało się rozwiązania, mimo że wcześniej przeszły już co najmniej dwa poronienia.

1. Progesteron jest stosowany już od pół wieku

Wykazano, że progesteron, który bierze udział w stabilizacji wewnętrznej błony śluzowej macicy, zwanej endometrium, jest też ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju zarodka.

Leki progesteronowe (znane również jako mikronizowany progesteron) były zalecane przez 50 lat kobietom borykającym się z niepłodnością, ale było mniej badań, w jaki sposób może to być korzystne dla zapłodnienia, a potem utrzymania ciąży.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago i Uniwersytetu Yale zwerbowali 116 kobiet, które straciły co najmniej dwie wczesne ciąże i przebadali ich poziom nCyclinE, markera molekularnego zdrowia endometrium. Te, które miały niestandardowy poziom tego markera, przyjmowały progesteron dwa razy dziennie, w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"
Progesteron może pomóc kobietom, które mają problem z utrzymaniem ciąży
Progesteron może pomóc kobietom, które mają problem z utrzymaniem ciąży (Shutterstck)

Ta interwencja przyniosła pozytywne skutki. W grupie pań, które przyjmowały progesteron, 68 proc. miało koleje ciąże udane, w porównaniu do 51 proc. pacjentek, które nie otrzymywały tego hormonu.

Naukowcy uważają, że progesteron powoduje, że endometrium wydziela więcej składników odżywczych, które służą jako pokarm dla zarodka w pierwszych tygodniach rozwoju (kobiety, które zaszły w ciążę, kontynuowały przyjmowanie hormonu aż do 10 tygodnia).

2. Bezpieczny, niedrogi i łatwy w użyciu lek

Główna autorka pracy, dr Mary Stephenson, dyrektor programu leczenia poronień nawracających w Szpitalu Uniwersytetu Illinois w Chicago, mówi, że kobietom, które wiele razy straciły ciążę, należy poradzić suplementację progesteronu.

Fakty i mity na temat poronienia
Fakty i mity na temat poronienia [8 zdjęć]

Czy przed poronieniem można się uchronić? Wokół tego zjawiska narosło wiele mitów. Nic dziwnego, skoro

zobacz galerię

"Teraz wiemy, że dla niektórych kobiet, stosowanie progesteronu w drugiej połowie cyklu miesiączkowego jest związane z większym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę, a to jest bardzo dobra wiadomość. Wiemy też, że progesteron jest bezpieczny we wczesnym okresie ciąży, łatwy w użyciu i niedrogi" - mówi dr Stephenson.

Progesteron może być zapisane w różnych formach, w tym w formie kremów, kapsułek i tabletek z aplikatorem, które są wkładane dopochwowo. Kobiety mogą stosować te środki samodzielnie. Jednakże, istnieje wiele możliwych przyczyn nawracających poronień, stanu, który dotyka 1 na 20 kobiet.

Dr Stephenson ostrzega, by przed podjęciem decyzji w sprawie opcji leczenia, pacjenci powinni zostać poddani dokładnej ocenie w celu określenia, jakie strategie mogą im pomóc.

Zobacz także

W rzeczywistości, nowe badania sugerują, że użycie nCyclinE i innych biomarkerów może pomóc lekarzom określić, którzy pacjenci mogą skorzystać z suplementacji progesteronu.

Współautor pracy, dr Harvey J. Kliman, dyrektor Zespołu Badań nad Reprodukcją i Łożyskiem na Wydziale Położnictwa i Ginekologii na Uniwersytecie Yale, wynalazł i opatentował test, badający poziom nCyclinE, stosowany w badaniu.

"Początkowo stworzyliśmy test endometrium po to, by wskazać kobiety z niepłodnością. Badanie to wykazało, że test może być również ważnym narzędziem w badaniu pacjentek z nawracającymi poronieniami" - powiedział dr Kliman w komunikacie prasowym.

Dr Stephenson twierdzi, że jest we wczesnych stadiach opracowania randomizowanego badania klinicznego, które jest potrzebne, aby potwierdzić jej wcześniejsze ustalenia. Dlatego też nie ma jeszcze żadnych oficjalnych zaleceń dla kobiet, które miały wiele poronień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze