Trwa ładowanie...

Próbna matura 2021. Kiedy i w jakiej formie się odbędzie?

Próbna matura 2021 odbędzie się już w marcu. Termin i szczegółowy harmonogram został opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną 17 lutego. Na czas próbnej matury uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach, zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego, który obowiązywał na maturze w 2020 roku. Czy w związku z pandemią uczniowie mogą liczyć na łatwiejsze zadania? Jaki jest harmonogram egzaminów w tym roku?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Matura próbna 2021. Kiedy i gdzie się odbędzie?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała 17 lutego, że próbne egzaminy maturalne 2021 odbędą się w dniach od 3 do 16 marca, stacjonarnie w szkołach, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego dokładnie tych, które obowiązywały w czasie ubiegłorocznych matur.

Próbna matura zostanie przeprowadzona ze wszystkich przedmiotów, które w maju zdawać będą uczniowie na egzaminie właściwym.

Jak co roku maturalne zmagania rozpocznie egzamin z języka polskiego, na poziomie podstawowym, który rozpocznie się 3 marca w środę, o godzinie 9.00. Tego samego dnia o godz. 14.00 odbędzie się egzamin na poziomie rozszerzonym z języka łacińskiego i kultury antycznej, a na poziomie podstawowym z języka mniejszości narodowych.

Następnego dnia (4 marca), w czwartek o godzinie 9.00 zostanie przeprowadzony próbny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym, o 14.00 zaś na poziomie rozszerzonych zainteresowani napiszą egzamin z historii muzyki oraz filozofii.

Trzeciego dnia próbnych matur, w piątek 5 marca, o godz. 9.00 odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, o 14.00 zaś na poziomie rozszerzonym chętni zdawać będą historię sztuki i język kaszubski.

Minister Czarnek zapowiedział zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku. Czego dotyczą?
Minister Czarnek zapowiedział zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku. Czego dotyczą?

Minister edukacji narodowej, Przemysław Czarnek, poinformował na konferencji prasowej, że w 2021 roku...

przeczytaj artykuł

2. Matura próbna 2021. Szczegółowy harmonogram egzaminów

Dokładny harmonogram próbnych matur 2021 wygląda następująco:

 • 3 marca, godz. 9.00 - język polski (poziom podstawowy);
 • 3 marca, godz. 14.00 - język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy);
 • 4 marca, godz. 9.00 - matematyka (poziom podstawowy);
 • 4 marca, godz. 14.00 - historia muzyki, filozofia (poziom rozszerzony);
 • 5 marca, godz. 9.00 - język angielski (poziom podstawowy);
 • 5 marca, godz. 14.00 - historia sztuki, język kaszubski (poziom rozszerzony);
 • 8 marca, godz. 9.00 - język angielski (poziom rozszerzony), język angielski (poziom dwujęzyczny);
 • 8 marca, godz. 14.00 - język francuski (poziom podstawowy), język hiszpański (poziom podstawowy), język niemiecki (poziom podstawowy),język rosyjski (poziom podstawowy), język włoski (poziom podstawowy);
 • 9 marca, godz. 9.00 - język polski (poziom rozszerzony);
 • 9 marca, godz.14.00 - język francuski (poziom rozszerzony), język francuski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom dwujęzyczny), język włoski (poziom rozszerzony), język włoski (poziom dwujęzyczny);
 • 10 marca, godz. 9.00 - matematyka (poziom rozszerzony);
 • 10 marca, godz. 14.00 - język hiszpański (poziom rozszerzony), język hiszpański (poziom dwujęzyczny), język niemiecki (poziom rozszerzony), język niemiecki (poziom dwujęzyczny);
 • 11 marca, godz. 9.00 - biologia (poziom rozszerzony);
 • 11 marca, godz. 14.00 - informatyka (poziom rozszerzony);
 • 12 marca, godz. 9.00 - chemia (poziom rozszerzony);
 • 12 marca, godz. 14.00 - wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony);
 • 15 marca, godz. 9.00 - historia (poziom rozszerzony);
 • 15 marca, godz. 14.00 - fizyka (poziom rozszerzony);
 • 16 marca, godz. 9.00 - geografia (poziom rozszerzony);
 • 16 marca, godz. 14.00 - języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).
Kiedy egzamin ósmoklasisty? Uczniowie nie wierzą, że się odbędzie
Kiedy egzamin ósmoklasisty? Uczniowie nie wierzą, że się odbędzie

Zamknięci w domach z powodu kwarantanny uczniowie klas ósmych nie wierzą w to, że w tym roku odbędą się...

przeczytaj artykuł

3. Próbna matura 2021. Przebieg egzaminu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami CKE, zakres wiedzy, która będzie wymagana w czasie tegorocznej matury, zostanie zmniejszony o około 20 - 30%. Uczniowie nie muszą w tym roku także zapisywać się na jeden z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym, co miało miejsce w ubiegłych latach. W 2021 roku nie odbędą się również matury ustne.

Tak jak w 2020 roku, w czasie egzaminu obowiązywał będzie pełny reżim sanitarny. Uczniowie będą zobowiązani do zakrycia ust i nosa aż do momentu zajęcia miejsca w ławce. Dostępne będą środki do dezynfekcji rąk.

4. Próbna matura 2021. Arkusze egzaminacyjne

Arkusze egzaminacyjne z tegorocznej matury próbnej zostaną zamieszczone na stronie CKE (www. cke.gov.pl), na stronie MEiN oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym dany egzamin będzie przeprowadzany, odpowiednio o godz. 9.00 lub 14.00.

Na wyżej wymienionych stronach zostaną opublikowane także zasady oceniania rozwiązań zadań. Zasady te będą też przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO w dniu poprzedzający dany egzamin, o godz. 10.00, w przypadku egzaminów przeprowadzanych w piątek, w piątek o godz. 20.00.

Najgorsze produkty dla mózgu. Niewskazane szczególnie dla maturzystów
Najgorsze produkty dla mózgu. Niewskazane szczególnie dla maturzystów [7 zdjęć]

To co jemy, ma wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Produkty, które spożywamy mogą przyczyniać...

zobacz galerię

5. Próbna matura 2021. Nowości

W związku z trwającą pandemią koronawirusa i obowiązującą w dalszym ciągu nauką zdalną, materiał obowiązujący w tym roku został okrojony.

Na egzaminie z języka polskiego uczeń będzie mógł odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej, do wyboru będą dwie formy: opowiadanie lub rozprawka oraz interpretacja tekstu poetyckiego.

Na egzamin z matematyki zmniejszono wymagania dotyczące graniastosłupów i funkcji, zredukowano wymagania, które dotyczą brył obrotowych. Ilość zadań zostanie także zredukowana.

W przypadku przedmiotów ścisłych zrezygnowano z treści wymagających przeprowadzenia eksperymentu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.