Trwa ładowanie...

Minister Czarnek zapowiedział zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku. Czego dotyczą?

Avatar placeholder
18.12.2020 21:47
Przemysław Czarnek na jednej z konferencji prasowych online (fot. Wojciech Stróżyk)
Przemysław Czarnek na jednej z konferencji prasowych online (fot. Wojciech Stróżyk) (EAST NEWS)

Minister edukacji narodowej, Przemysław Czarnek, poinformował na konferencji prasowej, że w 2021 roku zmieni się nie tylko formuła egzaminów maturalnych i ósmoklasisty, ale też wymagania egzaminacyjne. "Zgodnie z zapowiedzią podpisałem właśnie rozporządzenie" – powiedział. Zakłada ono m.in. częściowe wycofanie egzaminów ustnych i zniesienie obowiązku zdawania matury rozszerzonej.

spis treści

1. Zmiany w maturze i egzaminie ósmoklasisty 2021. Czego dotyczą?

"Zgodnie z zapowiedzią podpisałem właśnie rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku. Wszystko robimy w sposób wcześniej zaplanowany i zakomunikowany państwu - wszystko zgodnie z terminarzem, który został wcześniej nakreślony" - powiedział Przemysław Czarnek.

Dodał też, że Polska jest jednym z pierwszych europejskich krajów, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020/2021 w okresie pandemii.

Zobacz film: "Kiedy dzieci wrócą do szkół? Dr Andrzej Trybusz wyjaśnia (WIDEO)"

Minister twierdzi, że planowane zmiany mają na celu uprościć formułę zarówno egzaminu maturalnego, jak i ósmoklasisty, by nie stwarzały one dodatkowych problemów organizacyjnych w szkołach w dobie pandemii COVID-19.

2. Matura ustna tylko dla tych uczniów, którzy potrzebują wyników do rekrutacji na studia

Jedną z głównych i pewnych zmian jest zniesienie obowiązku zdawania matur ustnych, jednak nie dotyczy to wszystkich uczniów.

"Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną" – czytamy w rozporządzeniu.

3. Nie ma obowiązku przystąpienia do matury na poziomie rozszerzonym

Postanowiono również, że uczniowie nie będą mieli obowiązku zdawania egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Mogą natomiast przystąpić do matury z 6 przedmiotów, jeśli w rekrutacji na studia wymagane są takie wyniki.

Ponadto, minister Czarnek zapowiedział możliwość zmian w tzw. deklaracjach maturalnych.

4. Zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zawiera również informacje na temat konkretnych zmian w wymaganiach egzaminacyjnych zarówno w przypadku egzaminu ósmoklasisty, jak i matury.

Na przykład w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego z listy lektur obowiązkowych wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. Z kolei z matematyki zmniejszono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii. Na egzaminie z języka angielskiego nie pojawią się zadania gramatyczne z past perfect i mowy zależnej.

Jeśli chodzi o matury: z matematyki na poziomie podstawowym ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów; w całości zredukowano też wymagania w temacie brył obrotowych i IV etapu edukacyjnego ostrosłupów. Z geografii na poziomie rozszerzonym usunięto część treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia uznane za trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. te dot. przeszłości geologicznej Ziemi.

Przemysław Czarnek podczas konferencji przekazał, że do 31 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi na swojej stronie internetowej aneksy do informatorów. CKE poinformowała już na o najważniejszych zamianach w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze