Trwa ładowanie...

Problemy w czasie karmienia piersią

Avatar placeholder
25.05.2017 11:35
Problemy w czasie karmienia piersią
Problemy w czasie karmienia piersią

Niekiedy karmienie piersią nie wygląda w rzeczywistości tak łatwo, jak o nim piszą. Zdarza się, że pokarmu mamy za dużo, za mało, mamy trudności z dostawieniem dziecka do piersi lub przytrafiają nam się zapalenia.

spis treści

1. Kiedy pomoc doradcy laktacyjnego może okazać się niezbędna?

Karmienie piersią to naturalna metoda żywienia niemowląt. Dziecko czerpie z niej najwięcej korzyści – poczucie bezpieczeństwa, więź z matką, jak również składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Pokarm matki bogaty jest także w przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami.

Pokarm matki bogaty jest w przeciwciałą
Pokarm matki bogaty jest w przeciwciałą (123RF)
Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Najczęstsze problemy w karmieniu piersią to:

• trudności z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi;

• nawał pokarmu;

zastój pokarmu;

zapalenie piersi.

2. Kim jest doradca laktacyjny?

Doradca laktacyjny wspiera młode mamy w poradzeniu sobie ze sztuką karmienia naturalnego. Doradca taki posiada szeroką wiedzę z zakresu karmienia piersią, ale również problemów, które się z tym wiążą.

3. Kiedy pomoc doradcy może być niezbędna?

Nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z problemami związanymi z karmieniem piersią. Niekiedy pomoc może nadejść ze strony rodziny lub bliskich. Zdarza się jednak, że taka pomoc nie jest możliwa. Dotyczy to najczęściej bardzo trudnych sytuacji – na przykład młoda mama psychicznie nie daje sobie rady z nową sytuacją. Wówczas pomoc profesjonalnego doradcy może okazać się niezastąpiona.

Rutwica lekarska – ziele pobudzające laktację
Rutwica lekarska – ziele pobudzające laktację [7 zdjęć]

Rutwica lekarska jest rośliną z rodziny bobowatych. W naturalnym środowisku występuje w Europie, Algierii,

zobacz galerię

Doradca powinien rozwiązać każdy problem związany z karmieniem piersią – zastojem pokarmu, zapaleniem piersi, nawałem pokarmu, z pobudzeniem laktacji. Wspomoże także młodą mamę, biorąc pod uwagę problemy związane z budową piersi lub chwytaniem przez dziecko brodawki.

4. Dlaczego prawidłowe karmienie jest tak ważne?

To nie wstyd prosić o pomoc, gdy mamy problemy z karmieniem piersią. W pierwszych kilku miesiącach życia dziecka jedynym jego pokarmem w schemacie żywienia jest bowiem właśnie mleko. Jeżeli nauczymy się prawidłowo przystawiać dziecko i będziemy wiedzieli, jak radzić sobie z najczęstszymi problemami, wówczas dziecko będzie prawidłowo się rozwijać i będzie posiadało naturalną ochronę przed infekcjami w postaci przeciwciał matki.

Musisz to wiedzieć

Z czasem do schematu żywienia niemowląt należy włączyć inne pokarmy i stopniowo odstawiać dziecko od piersi. To także jest wielka sztuka, gdy już opanowało się tę technikę, a dziecko się do niej przyzwyczaiło. Nie mniej, dziecko jest wówczas starsze i jeżeli zrobimy to stopniowo, uzna to za kolejny naturalny etap.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze