Problemy w czasie karmienia piersią
Niekiedy karmienie piersią nie wygląda w rzeczywistości tak łatwo, jak o nim piszą. Zdarza się, że pokarmu mamy za dużo, za mało, mamy trudności z dostawieniem dziecka do piersi lub przytrafiają nam się zapalenia.
1. Kiedy pomoc doradcy laktacyjnego może okazać się niezbędna?
Karmienie piersią to naturalna metoda żywienia niemowląt. Dziecko czerpie z niej najwięcej korzyści – poczucie bezpieczeństwa, więź z matką, jak również składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Pokarm matki bogaty jest także w przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami.
Najczęstsze problemy w karmieniu piersią to:
• trudności z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi;
• nawał pokarmu;
2. Kim jest doradca laktacyjny?
Doradca laktacyjny wspiera młode mamy w poradzeniu sobie ze sztuką karmienia naturalnego. Doradca taki posiada szeroką wiedzę z zakresu karmienia piersią, ale również problemów, które się z tym wiążą.
3. Kiedy pomoc doradcy może być niezbędna?
Nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z problemami związanymi z karmieniem piersią. Niekiedy pomoc może nadejść ze strony rodziny lub bliskich. Zdarza się jednak, że taka pomoc nie jest możliwa. Dotyczy to najczęściej bardzo trudnych sytuacji – na przykład młoda mama psychicznie nie daje sobie rady z nową sytuacją. Wówczas pomoc profesjonalnego doradcy może okazać się niezastąpiona.
Doradca powinien rozwiązać każdy problem związany z karmieniem piersią – zastojem pokarmu, zapaleniem piersi, nawałem pokarmu, z pobudzeniem laktacji. Wspomoże także młodą mamę, biorąc pod uwagę problemy związane z budową piersi lub chwytaniem przez dziecko brodawki.
4. Dlaczego prawidłowe karmienie jest tak ważne?
To nie wstyd prosić o pomoc, gdy mamy problemy z karmieniem piersią. W pierwszych kilku miesiącach życia dziecka jedynym jego pokarmem w schemacie żywienia jest bowiem właśnie mleko. Jeżeli nauczymy się prawidłowo przystawiać dziecko i będziemy wiedzieli, jak radzić sobie z najczęstszymi problemami, wówczas dziecko będzie prawidłowo się rozwijać i będzie posiadało naturalną ochronę przed infekcjami w postaci przeciwciał matki.
Musisz to wiedzieć
- Jak zmienia się pokarm w czasie laktacji?
- Jak zwiększyć laktację?
- Problemy z laktacją – jak sobie radzić?
Z czasem do schematu żywienia niemowląt należy włączyć inne pokarmy i stopniowo odstawiać dziecko od piersi. To także jest wielka sztuka, gdy już opanowało się tę technikę, a dziecko się do niej przyzwyczaiło. Nie mniej, dziecko jest wówczas starsze i jeżeli zrobimy to stopniowo, uzna to za kolejny naturalny etap.