Trwa ładowanie...

Problemy skórne u nastolatków - jak ich uniknąć, a jak walczyć, gdy już się pojawią

 Magdalena Pietras
Magdalena Pietras 13.03.2015 08:10
Problemy skórne u nastolatków - jak ich uniknąć, a jak walczyć, gdy już się pojawią
Problemy skórne u nastolatków - jak ich uniknąć, a jak walczyć, gdy już się pojawią (Zdjęcie nastolatki autorstwa Thomas Mueller / CC BY-ND 2.0)

Dojrzewanie to okres burz. W organizmie młodego człowieka buzują hormony. Zmienia się jego postrzeganie świata, przestaje być dzieckiem i stopniowo staje się dorosłym. Dojrzewanie to również czas pierwszych miłości. Dlatego jeśli pojawiają się pierwsze pryszcze na twarzy czy plamy potu na ubraniu, nastolatek jest zdruzgotany. Jak wtedy mu pomóc? Czy są sprawdzone sposoby na kłopoty skórne okresu dojrzewania?

spis treści

1. Problemy skórne nastolatków

Wśród powszechnych problemów dermatologicznych młodych osób na pierwszym miejscu znajduje się trądzik. To uciążliwy wróg, z którym walka nie jest prosta. Jest najbardziej widoczny, może stale utrzymywać się na twarzy lub ginąć na jakiś czas, by znów powrócić. Wzmaga się u dziewcząt przy miesiączce. Oprócz trądziku, na buzi mogą pojawić się inne niedoskonałości, np. grudki. Problemy z cerą są wynikiem nadmiernego produkowania wydzieliny przez gruczoły łojowe. To jednak nie koniec problemów. Wiele nastolatków męczy się z nadmierną potliwością. Dolegliwość ta jest częstą przyczyną krępujących sytuacji. Młode osoby, po 15 roku życia, muszą zmagać się również z problemem łupieżu. Dermatolodzy rozróżniają różne rodzaje tej przypadłości, jednak najpowszechniej występuje łupież suchy (zwykły), czyli białe, małe płatki odrywające się od skóry głowy.

2. Jak zapobiegać problemom skórnym u nastolatków?

Problemy skórne charakterystyczne dla okresu dojrzewania mają często przyczyny, z którymi nie można skutecznie walczyć własnymi siłami. Schorzenia dermatologiczne mają najczęściej podłoże dziedziczne bądź są spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Mimo wszystko, nie możemy zapominać o codziennej higienie osobistej. Jest ona wręcz niezbędna u osób z problemem nadmiernej potliwości, usuwa bowiem przykry zapach (nie należy zapominać przy tym o dobrym antyperspirancie). Częste mycie twarzy łagodzi objawy trądziku, a także eliminuje inne niedoskonałości, należy jednak stosować żele przeznaczone specjalnie do skóry z niedoskonałościami.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Specjaliści od żywienia podkreślają, że na stan skóry ma również wpływ nasza dieta. Niektóre potrawy potęgują problemy dermatologiczne, np. nawracający trądzik. Młoda osoba powinna więc wyeliminować bądź znacznie ograniczyć spożywanie m.in. słodyczy, makaronu, ziemniaków, białego ryżu, niezdrowych przekąsek (chipsy, orzeszki), ostrych, słonych, a także tłustych potraw, dań typu fast food.

3. Jak leczyć zmiany skórne u nastolatków?

Niektóre problemy skórne można wyleczyć samodzielnie. Aby pozbyć się łupieżu suchego, wystarczy udać się do apteki po leczniczy szampon i zastosować go według wskazówek na opakowaniu.

Jeśli problem skórny (również wspomniany łupież) jest tak uciążliwy, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Lekarz podczas wizyty oceni sytuację i znajdzie przyczyny schorzenia – jeśli nie na pierwszej wizycie, to z pewnością na jednej z kolejnych. Następnie zaproponuje odpowiednie leczenie i przepisze preparaty (najprawdopodobniej na receptę). Być może młoda osoba wstydzi się pójść do lekarza, jednak należy ją wytrwale zachęcać do tego. W swojej praktyce zawodowej lekarz zetknął się z wieloma bardzo trudnymi przypadkami, dlatego nie ma powodów do obaw. Żaden lęk nie może być ważniejszy niż troska o własne zdrowie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze