Problemy skórne u nastolatków - jak ich uniknąć, a jak walczyć, gdy już się pojawią

Dojrzewanie to okres burz. W organizmie młodego człowieka buzują hormony. Zmienia się jego postrzeganie świata, przestaje być dzieckiem i stopniowo staje się dorosłym. Dojrzewanie to również czas pierwszych miłości. Dlatego jeśli pojawiają się pierwsze pryszcze na twarzy czy plamy potu na ubraniu, nastolatek jest zdruzgotany. Jak wtedy mu pomóc? Czy są sprawdzone sposoby na kłopoty skórne okresu dojrzewania?

Problemy skórne nastolatków

Problemy ze skórą u nastolatków

Trądzik jest zmorą nastolatków. Aby go uniknąć, trzeba szczególnie w tym okresie dbać o swoją cerę.

Wśród powszechnych problemów dermatologicznych młodych osób na pierwszym miejscu znajduje się trądzik. To uciążliwy wróg, z którym walka nie jest prosta. Jest najbardziej widoczny, może stale utrzymywać się na twarzy lub ginąć na jakiś czas, by znów powrócić. Wzmaga się u dziewcząt przy miesiączce. Oprócz trądziku, na buzi mogą pojawić się inne niedoskonałości, np. grudki. Problemy z cerą są wynikiem nadmiernego produkowania wydzieliny przez gruczoły łojowe. To jednak nie koniec problemów. Wiele nastolatków męczy się z nadmierną potliwością. Dolegliwość ta jest częstą przyczyną krępujących sytuacji. Młode osoby, po 15 roku życia, muszą zmagać się również z problemem łupieżu. Dermatolodzy rozróżniają różne rodzaje tej przypadłości, jednak najpowszechniej występuje łupież suchy (zwykły), czyli białe, małe płatki odrywające się od skóry głowy.

Polecane wideo:

Jak zapobiegać problemom skórnym u nastolatków?

Problemy skórne charakterystyczne dla okresu dojrzewania mają często przyczyny, z którymi nie można skutecznie walczyć własnymi siłami. Schorzenia dermatologiczne mają najczęściej podłoże dziedziczne bądź są spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Mimo wszystko, nie możemy zapominać o codziennej higienie osobistej. Jest ona wręcz niezbędna u osób z problemem nadmiernej potliwości, usuwa bowiem przykry zapach (nie należy zapominać przy tym o dobrym antyperspirancie). Częste mycie twarzy łagodzi objawy trądziku, a także eliminuje inne niedoskonałości, należy jednak stosować żele przeznaczone specjalnie do skóry z niedoskonałościami.

Specjaliści od żywienia podkreślają, że na stan skóry ma również wpływ nasza dieta. Niektóre potrawy potęgują problemy dermatologiczne, np. nawracający trądzik. Młoda osoba powinna więc wyeliminować bądź znacznie ograniczyć spożywanie m.in. słodyczy, makaronu, ziemniaków, białego ryżu, niezdrowych przekąsek (chipsy, orzeszki), ostrych, słonych, a także tłustych potraw, dań typu fast food.

Jak leczyć zmiany skórne u nastolatków?

Niektóre problemy skórne można wyleczyć samodzielnie. Aby pozbyć się łupieżu suchego, wystarczy udać się do apteki po leczniczy szampon i zastosować go według wskazówek na opakowaniu.

Jeśli problem skórny (również wspomniany łupież) jest tak uciążliwy, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Lekarz podczas wizyty oceni sytuację i znajdzie przyczyny schorzenia – jeśli nie na pierwszej wizycie, to z pewnością na jednej z kolejnych. Następnie zaproponuje odpowiednie leczenie i przepisze preparaty (najprawdopodobniej na receptę). Być może młoda osoba wstydzi się pójść do lekarza, jednak należy ją wytrwale zachęcać do tego. W swojej praktyce zawodowej lekarz zetknął się z wieloma bardzo trudnymi przypadkami, dlatego nie ma powodów do obaw. Żaden lęk nie może być ważniejszy niż troska o własne zdrowie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja skóry nastolatka
Pielęgnacja skóry nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Potliwość u nastolatka Okres dojrzewania często charaktaryzuje się nadmierną potliwością, co jest dużym problemem dla nastolatków.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Młoda skóra z niedoskonalościami

Młoda skóra z niedoskonalościami

Problemy nastolatków ze skóra Młode osoby muszą brykać się z wieloma problemami urodowi. Jednym z ich największych wrogów jest trądzik.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Makijaż nastolatki

Makijaż nastolatki

Nastolatka z makijażem Każd nastolatka chciałaby wyglądać jak dorosła kobieta, dlatego jak najwcześniej chcałby się malować.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Najlepsze szczoteczki do zębów

Najlepsze szczoteczki do zębów

Szczoteczki do zębów Wybór szczoteczki dla dziecka, powinien być dobrze przemyślany. W sklepach i drogeriach mamy bardzo duży wybór, nie możemy jednak zdać się na ślepy los.

Pielęgnacja skóry nastolatka

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

tę herbatę, a po jej przestygnięciu przetrzesz nią skórę przy użyciu wacika. Aspiryna W aspirynie zawarty jest kwas salicylowy, który stanowi (...) tę należy wymieszać z jogurtem naturalnym i nałożyć na skórę na czas...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Jak dobrać krem dla dziecka?

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Systematyczna i troskliwa pielęgnacja pozwoli zapobiec ewentualnym podrażnieniom (...) się dla swojego dziecka odpowiadał potrzebom, które chcemy zaspokoić. W tym wypadku...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

Najczęstsze problemy urodowe dzieci w wieku szkolnym

zbyt dużej ilości makijażu. Fluid nie pozwala skórze oddychać, co w efekcie może sprawić, że na skórze pojawi się jeszcze więcej niedoskonałości. Zdarza (...) się jednak, że nawet dokładna pielęgnacja...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Przyjemna kąpiel

Przyjemna kąpiel

Radość w kąpieli Kąpiel nie musi być dla dziecka nudnym, codziennym obowiązkiem. Dzięki staraniom rodziców, może stać się wyczekiwanym, bardzo przyjemnym momentem.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Pielęgnacja skory dziecka

Pielęgnacja skory dziecka

Krem dla malucha Wybierając krem dla dziecka, należy przede wszystkim sprawdzić skład kosmetyku. Przy zakupie należy porównać produkty różnych marek.