Jak zapobiec potowi u dzieci i nastolatków?

Nadmierna potliwość to dość wstydliwy problem. U starszych i młodszych dzieci szkolnych, oprócz dolegliwości typowych dla problemu – związanych z własną higieną ‒ bywa przyczyną utrudnionych kontaktów towarzyskich. Dzieci przedszkolne mogą być mniej świadome w tym zakresie, natomiast higiena obowiązuje i tę grupę wiekową. Troskliwi rodzice naturalnie pragną dobra dla swoich pociech w każdym okresie ich życia.

Nadmierna potliwość u nastolatka

Okres dojrzewania często charaktaryzuje się nadmierną potliwością, co jest dużym problemem dla nastolatków.

Pot jako normalna reakcja organizmu

Pot służy zapewnieniu organizmowi właściwej termoregulacji i zapobiega przegrzaniu. Jeśli dziecko poci się, gdy jest odziane niestosownie do warunków atmosferycznych czy w ubrania ze sztucznych materiałów, podczas zabawy z wykorzystaniem aktywności fizycznej lub gdy w pomieszczeniu brakuje właściwej wentylacji, to na reakcję ich organizmów możemy wpłynąć poprzez zastosowanie doraźnych środków. Zwłaszcza gdy wszystkie znajdujące się w pomieszczeniu osoby reagują podobnie.

Polecane wideo:

W przypadku zdrowych dzieci, które przebywają w wietrzonych pomieszczeniach o temperaturze 22-24 stopnie Celsjusza, pomóc powinna właściwa garderoba i kontrola ich aktywności. Jeśli dziecko za bardzo się zmęczy, można zaproponować inną zabawę, która pomoże mu ochłonąć. Ubrania i obuwie z naturalnych tkanin we właściwym rozmiarze pozwolą skórze swobodnie oddychać.

Natomiast zbyt duże wydzielanie potu może być nie tylko uciążliwe, ale także stanowić objaw bardziej złożonych dolegliwości zdrowotnych. By radzić sobie z tym problemem, należy przede wszystkim poznać jego przyczynę.

W przypadku małych dzieci pot ponad normę często dotyczy stóp, co wiąże się z niedostateczną dojrzałością układu termoregulacji i może przejść wraz z wiekiem. Jeśli jednak przyczyny nadmiernej potliwości nie są oczywiste, warto skonsultować się ze specjalistą. Może być ona wynikiem krzywicy (niedobór witaminy D3 – pot w okolicach główki i karku podczas snu i jedzenia), mukowiscydozy, zaburzeń gospodarki hormonalnej, cukrzycy, otyłości czy grzybicy, przewlekłego zakażenia lub nawet nowotworu. Wówczas – rzecz oczywista ‒ w pierwszej kolejności należy skupić się na leczeniu samej przyczyny problemu.

Wiek szkolny a pot

Obfite pocenie się może być również reakcją emocjonalną na stres. Wymagające zadania szkolne, napięte relacje w rodzinie czy z rówieśnikami, nadmiar obowiązków to tylko niektóre sytuacje, w których gruczoły odpowiedzialne za chłodzenie temperatury ciała zaczynają pracować nadmiernie. Dodatkowo pojawienie się objawów towarzyszących (np. plam i charakterystycznego zapachu) może potęgować dyskomfort psychiczny. W tym wypadku pomocny może być trening panowania nad emocjami w trudnych sytuacjach. Dodatkowo niezbędne jest zachowanie higieny. Tym bardziej, że sam pot jest bezwonny, a jego brzydki zapach powstaje w wyniku zetknięcia z obecnymi na skórze bakteriami.

U nastolatków pocenie się może być przejściowym problemem, związanym z burzą hormonalną charakterystyczną dla tego okresu. Niemniej jednak zachowanie czystości, depilacja i używanie dobrej jakości antyperspirantów mogą pomóc przejść ten czas w sposób mniej odczuwalny. Antyperspiranty zawierające związki srebra przeciwdziałają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. W aptekach dostępne są również nieco silniejsze środki, które można stosować miejscowo według zaleceń producenta. Substancje w nich zawarte (chlorek glinowy) zmniejszają aktywność gruczołów potowych oraz ryzyko wystąpienia zakażeń.

Inne działają na bazie alkoholu, wysuszając skórę i tworząc swoistą „blokadę” dla potu. Nie należy stosować ich zbyt często, a ich użycie najlepiej skonsultować ze specjalistą. W przypadkach, gdy problem nie ustaje, może on zalecić dostępne na receptę środki doustne. Wsparcie rodziców w tym zakresie może pomóc pokonać wstydliwy problem i cieszyć się urokami wieku młodzieńczego.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja skóry nastolatka
Pielęgnacja skóry nastolatka

Makijaż nastolatki

Makijaż nastolatki

Nastolatka z makijażem Każd nastolatka chciałaby wyglądać jak dorosła kobieta, dlatego jak najwcześniej chcałby się malować.

Pielęgnacja skóry nastolatka

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

tę herbatę, a po jej przestygnięciu przetrzesz nią skórę przy użyciu wacika. Aspiryna W aspirynie zawarty jest kwas salicylowy, który stanowi (...) tę należy wymieszać z jogurtem naturalnym i nałożyć na skórę na czas...

Pielęgnacja skóry nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Nadmierna potliwość u nastolatka

Potliwość u nastolatka Okres dojrzewania często charaktaryzuje się nadmierną potliwością, co jest dużym problemem dla nastolatków.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Najlepsze szczoteczki do zębów

Najlepsze szczoteczki do zębów

Szczoteczki do zębów Wybór szczoteczki dla dziecka, powinien być dobrze przemyślany. W sklepach i drogeriach mamy bardzo duży wybór, nie możemy jednak zdać się na ślepy los.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Młoda skóra z niedoskonalościami

Młoda skóra z niedoskonalościami

Problemy nastolatków ze skóra Młode osoby muszą brykać się z wieloma problemami urodowi. Jednym z ich największych wrogów jest trądzik.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Pielęgnacja skory dziecka

Pielęgnacja skory dziecka

Krem dla malucha Wybierając krem dla dziecka, należy przede wszystkim sprawdzić skład kosmetyku. Przy zakupie należy porównać produkty różnych marek.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Przyjemna kąpiel

Przyjemna kąpiel

Radość w kąpieli Kąpiel nie musi być dla dziecka nudnym, codziennym obowiązkiem. Dzięki staraniom rodziców, może stać się wyczekiwanym, bardzo przyjemnym momentem.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Kosmetyczka nastolatki

Kosmetyczka nastolatki

Kosmetyki dla nastolatki Nastolatki zwykle stosują wiele kosmetyków, dlatego też ich kosmetyczka powinna być w miarę duża.

Pielęgnacja skóry nastolatka

Zabiegi u kosmetyczki

Zabiegi u kosmetyczki

Piękno na wyciągnięcie ręki Skóra z niedoskonałościami wymaga zabiegów kosmetycznych. Wizyta w salonie piękności to dla każdej kobiety połączenie przyjemnego z pożytecznym.