Trwa ładowanie...

Jak zapobiec potowi u dzieci i nastolatków?

Avatar placeholder
26.06.2015 12:50
Jak zapobiec potowi u dzieci i nastolatków?
Jak zapobiec potowi u dzieci i nastolatków? (Zdjęcie nastolatka autorstwa Fu Man Jew / CC BY-NC-SA 2.0)

Nadmierna potliwość to dość wstydliwy problem. U starszych i młodszych dzieci szkolnych, oprócz dolegliwości typowych dla problemu – związanych z własną higieną ‒ bywa przyczyną utrudnionych kontaktów towarzyskich. Dzieci przedszkolne mogą być mniej świadome w tym zakresie, natomiast higiena obowiązuje i tę grupę wiekową. Troskliwi rodzice naturalnie pragną dobra dla swoich pociech w każdym okresie ich życia.

spis treści
Nadmierna potliwość u nastolatka
Nadmierna potliwość u nastolatka

Okres dojrzewania często charaktaryzuje się nadmierną potliwością, co jest dużym problemem dla nastolatków.

zobacz galerię

1. Pot jako normalna reakcja organizmu

Pot służy zapewnieniu organizmowi właściwej termoregulacji i zapobiega przegrzaniu. Jeśli dziecko poci się, gdy jest odziane niestosownie do warunków atmosferycznych czy w ubrania ze sztucznych materiałów, podczas zabawy z wykorzystaniem aktywności fizycznej lub gdy w pomieszczeniu brakuje właściwej wentylacji, to na reakcję ich organizmów możemy wpłynąć poprzez zastosowanie doraźnych środków. Zwłaszcza gdy wszystkie znajdujące się w pomieszczeniu osoby reagują podobnie.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

W przypadku zdrowych dzieci, które przebywają w wietrzonych pomieszczeniach o temperaturze 22-24 stopnie Celsjusza, pomóc powinna właściwa garderoba i kontrola ich aktywności. Jeśli dziecko za bardzo się zmęczy, można zaproponować inną zabawę, która pomoże mu ochłonąć. Ubrania i obuwie z naturalnych tkanin we właściwym rozmiarze pozwolą skórze swobodnie oddychać.

Natomiast zbyt duże wydzielanie potu może być nie tylko uciążliwe, ale także stanowić objaw bardziej złożonych dolegliwości zdrowotnych. By radzić sobie z tym problemem, należy przede wszystkim poznać jego przyczynę.

W przypadku małych dzieci pot ponad normę często dotyczy stóp, co wiąże się z niedostateczną dojrzałością układu termoregulacji i może przejść wraz z wiekiem. Jeśli jednak przyczyny nadmiernej potliwości nie są oczywiste, warto skonsultować się ze specjalistą. Może być ona wynikiem krzywicy (niedobór witaminy D3 – pot w okolicach główki i karku podczas snu i jedzenia), mukowiscydozy, zaburzeń gospodarki hormonalnej, cukrzycy, otyłości czy grzybicy, przewlekłego zakażenia lub nawet nowotworu. Wówczas – rzecz oczywista ‒ w pierwszej kolejności należy skupić się na leczeniu samej przyczyny problemu.

2. Wiek szkolny a pot

Obfite pocenie się może być również reakcją emocjonalną na stres. Wymagające zadania szkolne, napięte relacje w rodzinie czy z rówieśnikami, nadmiar obowiązków to tylko niektóre sytuacje, w których gruczoły odpowiedzialne za chłodzenie temperatury ciała zaczynają pracować nadmiernie. Dodatkowo pojawienie się objawów towarzyszących (np. plam i charakterystycznego zapachu) może potęgować dyskomfort psychiczny. W tym wypadku pomocny może być trening panowania nad emocjami w trudnych sytuacjach. Dodatkowo niezbędne jest zachowanie higieny. Tym bardziej, że sam pot jest bezwonny, a jego brzydki zapach powstaje w wyniku zetknięcia z obecnymi na skórze bakteriami.

U nastolatków pocenie się może być przejściowym problemem, związanym z burzą hormonalną charakterystyczną dla tego okresu. Niemniej jednak zachowanie czystości, depilacja i używanie dobrej jakości antyperspirantów mogą pomóc przejść ten czas w sposób mniej odczuwalny. Antyperspiranty zawierające związki srebra przeciwdziałają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. W aptekach dostępne są również nieco silniejsze środki, które można stosować miejscowo według zaleceń producenta. Substancje w nich zawarte (chlorek glinowy) zmniejszają aktywność gruczołów potowych oraz ryzyko wystąpienia zakażeń.

Inne działają na bazie alkoholu, wysuszając skórę i tworząc swoistą „blokadę” dla potu. Nie należy stosować ich zbyt często, a ich użycie najlepiej skonsultować ze specjalistą. W przypadkach, gdy problem nie ustaje, może on zalecić dostępne na receptę środki doustne. Wsparcie rodziców w tym zakresie może pomóc pokonać wstydliwy problem i cieszyć się urokami wieku młodzieńczego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze