Praca zdalna - najlepsze praktyki rodziców. Jak pogodzić obowiązki zawodowe i opiekę nad dzieckiem?
Praca zdalna to dla wielu rodziców doskonałe rozwiązanie, które pozwala wykonywać pracę w domu, bez konieczności poszukiwania opieki nad dzieckiem w dni wolne od nauki lub w czasie wakacji. Może jednak dać się we znaki, gdy dzieci utrudniają wykonywanie obowiązków. Jakie działania może podjąć pracujący rodzic, aby pogodzić pracę zdalną z opieką nad dziećmi? Jakie są najlepsze praktyki pracy zdalnej?
1. Jak wygląda praca zdalna?
Praca zdalna to wykonywanie zawodowych obowiązków poza miejscem pracy, zwykle w domu lub innym wybranym przez nas miejscu. Wymaga dostępu do komputera, internetu, a także narzędzi do komunikacji online.
Dzięki pracy zdalnej możemy uniknąć codziennych dojazdów, co skraca czas i koszty związane z podróżowaniem do biura, pozwala również uniknąć konieczności zapewnienia opieki dzieciom w dni wolne od szkoły.
2. Praca zdalna dla rodziców - od kiedy?
Praca zdalna stała się szczególnie popularna od momentu rozprzestrzeniania się na świecie pandemii COVID - 19. Firmy zaczęły masowo przenosić swoje działania do internetu, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom.
Praca zdalna stała się najlepszą opcją dla rodziców. Pozwalała na kontynuację zawodowej aktywności bez konieczności wystawiania siebie i swoich rodzin na ryzyko zakażenia.
Po zakończeniu pandemii wielu pracowników chciałoby pozostać w trybie zdalnym, jednak nie każdy może w dalszym ciągu z tej opcji korzystać.
3. Praca zdalna dla rodziców dzieci do lat 4 - do kiedy?
Od 7 kwietnia 2023 roku zmieniły się przepisy w kwestii pracy zdalnej dla rodziców dzieci do lat 4. oraz w kilku innych przypadkach. Nowe przepisy zobowiązują pracodawców do obowiązku wyrażenia zgody na pracę zdalną w określonych przypadkach.
Z przywilejów wynikających nowych przepisów może skorzystać pracujący rodzic dziecka do lat 4, ale również:
- osoba wychowująca dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, nawet po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia;
- osoba wychowująca dziecko z zaświadczeniem o ciąży powikłanej, a także w sytuacji niepowodzeń położniczych;
- osoba wychowująca dziecko, które posiada opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, nawet po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności;
- pracownica w ciąży.
Pracodawca może odmówić uwzględnienia takiego wniosku jedynie wtedy, gdy wykonanie pracy w trybie zdalnym nie będzie możliwe z uwagi na organizację lub rodzaj wykonywanej przez rodzica pracy.
Odmowa musi być uzasadniona w formie papierowej lub elektronicznej i dostarczona w terminie 7 dni roboczych od daty złożenia wniosku przez pracownika.
4. Praca zdalna - jak zacząć?
Rozpoczęcie pracy zdalnej może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem może przynieść mnóstwo korzyści.
Oto kilka kroków, które pomogą ci rozpocząć pracę zdalną:
- organizacja miejsca pracy - warto zacząć od odpowiedniego przygotowania przestrzeni do pracy - wybierz ciche i komfortowe miejsce, w którym będziesz mógł skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków;
- narzędzia - upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt komputerowy oraz dostęp do niezbędnych narzędzi i aplikacji, ułatwiających porozumiewanie się z zespołem;
- planowanie - ważne jest, aby ustalić plan pracy, który pozwoli na sprawne połączenie życia zawodowego z rodzinnym - wybierz odpowiednie godziny pracy, tak abyś miał czas również dla rodziny;
- komunikacja z zespołem - zapewnij sobie stały kontakt z zespołem online - regularne spotkania są dobrym sposobem na utrzymanie więzi i efektywną współpracę.
5. Praca zdalna dla mamy z dzieckiem
Praca zdalna dla mam może być niekiedy trudna, ale mimo to jest dobrą opcją na pogodzenie ról zawodowych i rodzicielskich. Warto zapewnić sobie wsparcie bliskich i pracodawcy - wspólne działania pomogą znaleźć najlepsze rozwiązania.
Dobrze jest ustalić priorytety w życiu zarówno rodzinnym, jak i zawodowym, skupić się na najważniejszych zadaniach, które przyniosą największe zyski. Pamiętaj o czasie dla siebie i wypoczynku - zadbaj o regularne przerwy, służące regeneracji sił.
Praca zdalna dla rodziców jest wyzwaniem, ale także szansą na połączenie kariery zawodowej i życia rodzinnego. Przez odpowiednie planowanie, wsparcie oraz elastyczność, można osiągnąć sukces w obu tych dziedzinach.