Trwa ładowanie...

Postaw na GADKI z dzieckiem. Ochronisz je przed pedofilem

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 31.05.2019 12:32
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę promuje kampanię GADKI, żeby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę promuje kampanię GADKI, żeby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci (fdds.pl)

GADKI to akronim słów, które powinno znać każde dziecko. To zestawienie stworzono, by chronić przed przestępcami seksualnymi. Najmłodsi muszą mieć świadomość granic, których nikt nie powinien przekraczać.

1. GADKI - niezbędnik bezpiecznego dziecka

Statystyki wskazują, że 7 proc. dzieci doświadczyło przemocy seksualnej. Zwykle sprawcą jest ktoś z bliskiego otoczenia, ktoś darzony przez dziecko zaufaniem. Pedofile manipulują dziećmi, chcą je skłonić do milczenia.

Tym bardziej ważne jest więc umiejętne wpojenie dziecku informacji, jak rozpoznać niewłaściwe działania i jak o nich informować. GADKI to akronim pięciu bardzo ważnych zdań.

G – gdy mówisz "nie", to znaczny "nie"

Zobacz film: "Konkubent matki poparzył go, bo płakał. Teraz on pomaga ofiarom przemocy"

A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy

D – dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które cię niepokoją

K – koniecznie pamiętaj, że twoje ciało należy tylko do ciebie

I – intymne części ciała są szczególnie chronione

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, organizator kampanii GADKI, zwraca uwagę na fakt, że dzieci są uczone posłuszeństwa wobec dorosłych. Maluchy bardzo poważnie podchodzą również do kwestii utrzymywania tajemnic.

Niestety, często dzieci nie umieją rozpoznać granic własnej intymności. Powinny mieć świadomość, że mają kogoś bliskiego, z kim mogą rozmawiać o wszystkim. To ułatwi im zgłaszanie niepokojących zdarzeń.

Rodzice często martwią się, że rozmowy o narządach płciowych spowodują seksualne pobudzenie dzieci. To niesłuszne obawy. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę stworzyła animowane filmy, które są pomocne, aby wyjaśnić dzieciom kwestię nadużyć.

Zobacz też: Przemoc w szkole

Doświadczenie seksualnych nadużyć powoduje konsekwencje na całe życie, upośledza funkcjonowanie społeczne, utrudnia relacje interpersonalne, wpływa na zawierane w dorosłości związki. Dlatego należy dzieci szczególnie chronić przed traumatycznymi sytuacjami, które mogą nieodwracalnie je skrzywdzić.

Nagłaśniane ostatnio przypadki pedofilii pokazują, że skala zjawiska jest ogromna. Dlatego priorytetem każdego rodzica powinna być ochrona dzieci.

Kolejne samobójstwa nastolatków. Przyczyną jest cyberprzemoc na Snapchacie
Kolejne samobójstwa nastolatków. Przyczyną jest cyberprzemoc na Snapchacie [5 zdjęć]

Jedna z matek była przerażona, gdy córka opowiedziała jej o nowej grze przez aplikację Snapchat. Nowy

zobacz galerię

GADKI to sposób prosty i przystępny. Dzieci nie należy straszyć czyhającym złem, lecz delikatnie i taktownie uświadomić, co jest zachowaniem niewłaściwym, gdzie można je dotykać lub całować, co mogą robić bliscy, a co nieznajomi.

W razie wątpliwości rodzice mogą korzystać z prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100.

Zobacz też: Przemoc to nie tylko bicie. W dobrych domach dzieje się źle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze