Trwa ładowanie...

Posiłki na podróż (prowiant na drogę) dla dziecka

 Agnieszka Gotówka
28.09.2023 06:22
Posiłki na podróż (prowiant na drogę) dla dziecka
Posiłki na podróż (prowiant na drogę) dla dziecka (https://stock.adobe.com/)

Posiłki na podróż (prowiant na drogę) muszą być dobrze przemyślane. Chodzi o to, by były wygodne do spożycia i nie stwarzały ryzyka pobrudzenia siedzenia. Co zatem wybrać? Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi.

spis treści

1. Posiłki na podróż dla dziecka

W czasie drogi, zwłaszcza bardzo długiej, trzeba coś jeść. Nie zawsze jest możliwość zatrzymania się na obiad, stąd potrzeba mieć ze sobą kilka wartościowych przekąsek.

Czekoladowe batony i ciastka oraz lizaki nie są tu najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze dlatego, że są niezdrowe i dziecko szybko poczuje po nich głód, po drugie stwarzają ryzyko ubrudzenia i dziecka, i samochodowej tapicerki (a tego nie lubi żaden kierowca!).

Posiłki dla dziecka w samochodzie nie powinny też stwarzać ryzyka zakrztuszenia się (choć pod tym względem jedzenie czegokolwiek w czasie jazdy nie jest wskazane).

2. Co jeść w podróży z dzieckiem?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wiele zależy od wieku dziecka. Niemowlę często ogranicza się do mleka mamy, czasem zainteresuje się suchą przekąską typu ryżowy wafel bądź kukurydziany chrupek. Z kolei kilkulatek może domagać się bardziej rozszerzonego jadłospisu.

Dobre jedzenie dla dziecka w podróży to m.in.:

  • świeże owoce podzielone na cząstki, np. jabłka, banany,
  • kawałek domowego ciasta drożdżowego,
  • biszkopty,
  • herbatniki,
  • ryżowe wafle (bez czekolady!),
  • marchewki i ogórki pokrojone w słupki,
  • kanapki lub tortilla (bez sosów, ketchupu, dużej ilości masła, które mogłoby się rozpuścić, pomidora, ale za to z pastą, np. z soczewicy, czerwonej fasoli lub awokado),
  • suszone owoce.

Jedzenie dla dziecka na wycieczkę obejmuje też napoje. Tu bezdyskusyjnie najlepsza jest woda bezsmakowa (ewentualnie samemu można dodać do niej liście mięty oraz plaster cytryny lub innego cytrusa).

Posiłki dla dziecka w pociągu mogą być nieco bardziej wyszukane i obejmować np. ciepłą zupę w termosie. A to dlatego, że w wagonach jest wygodnie i można swobodnie zjeść posiłek. Dostępne są też stoliki, które zwiększają komfort jedzenia.

Nieco inaczej trzeba zaplanować posiłki dla dziecka w samolocie. W tym przypadku konieczne jest sprawdzenie przed wylotem, jakie zasady obowiązują w danej linii lotniczej. Niektóre wymagają zamówienia posiłku podczas rezerwacji lub najpóźniej 24 godziny przed odlotem. Z kolei inne na trasach dłuższych niż 3,5 godziny serwują dzieciom bez dodatkowych opłat dania z makaronu. Niemowlętom z reguły podaje się potrawy w słoiczkach. Można też zabrać na pokład danie, które dziecko zna i lubi. W razie potrzeby personel pokładowy je podgrzeje.

W niektórych liniach lotniczych jest też możliwość wykupienia posiłków dla osób z nietolerancjami żywieniowymi, np. bez glutenu lub laktozy, ale również wegańskich, wegetariańskich, a nawet koszernych.

3. Jakie są pomysły na posiłki na podróż dla dzieci?

Wachlarz wymienionych już podpowiedzi można jeszcze rozszerzyć o dania, które dobrze smakują też na zimno, np. gofry albo naleśniki. Zwłaszcza te ostatnie są przez dzieci uwielbiane. Warto więc wypełnić je np. warzywami lub cienko posmarować konfiturą (czekoladowy krem się nie sprawdzi).

Planując, jakie posiłki dla dziecka na wakacje wybrać, dobrze jest też upiec muffinki, np. marchewkowe lub bananowe. Są odpowiednio wilgotne, więc dzieci bardzo je lubią.

4. Posiłki dla dziecka w autokarze. O czym trzeba pamiętać?

To chyba najtrudniejszy wariant podróżowania, jeśli chodzi o jedzenie. Nie jedziemy swoim autem, więc nie od nas zależą postoje. Jesteśmy też odpowiedzialni za utrzymanie porządku w miejscu siedzenia.

Dlatego też warto, by posiłki dla dziecka w autobusie się nie kruszyły i nie stwarzały ryzyka ubrudzenia siedzeń. Zaleca się, by przekąski zamiast w woreczkach były w plastikowych pojemnikach na żywność, które zabezpieczy je przed pokruszeniem, ale też dziecko może użyć je jako talerz, nad którym się je.

Pamiętajcie też, by zawsze mieć ze sobą nawilżane chusteczki.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze