Zabawy przemocowe – jaki mają wpływ na dzieci?

Część rodziców, gdy słyszy o zabawach z dziećmi z użyciem elementów przemocy, dostaje gęsiej skórki. Podchodzą do nich albo bardzo sceptycznie, albo wręcz z odrzucają je, jako niewychowawcze, uczące agresji itp. Okazuje się jednak, że tzw. zabawy przemocowe z dziećmi mogą przynieść zdecydowanie więcej korzyści, niż ci się wydaje.

Zabawy przemocowe – na czym polegają?

Przepychanki, zapasy, siłowanki, mocowanie się – wielu rodziców uważa, że takie zabawy nie powinny być wykorzystywane podczas kontaktu z dzieckiem, boją się, że mogą wyrządzić maluchowi krzywdę lub że ich pociecha będzie próbowała w podobny sposób bawić się ze swoimi rówieśnikami – co z kolei może nie spodobać się innym rodzicom.

Polecane wideo:

Niepotrzebnie. Zabawy fizyczne z rodzicami dają zawsze dzieciom mnóstwo radości, umacniają więzi i pozwalają na fajne spędzenie czasu z najbliższymi. Co więcej – zabawy z wykorzystaniem elementów przemocy, jak potwierdzają eksperci, pozwalają oswoić dzieciom swoją fizyczność i wpływają na nie terapeutycznie.

Jak działają zabawy przemocowe?

Aby wytłumaczyć rodzicom mechanizm, na którym opierają się zabawy przemocowe, eksperci radzą przyjrzeć się, jak skonstruowany jest świat zwierząt. Takie zachowania jak podgryzanie czy zapasy nie są niczym nadzwyczajnym – zwłaszcza jeśli chodzi o młode osobniki – i służą przede wszystkim zabawie i wspomaganiu rozwoju.

Mają one odzwierciedlenie w świecie ludzkim i są bardzo ważne dla rozwijającego się potomstwa – pozwalają na rozładowanie napięcia, sprawdzają siłę fizyczną, a także uczą, w jaki sposób należy kontrolować agresję.

Zabawy pomagają radzić sobie ze strachem, gniewem, pozwalają świadomie kontrolować własne ciało, budują poczucie bliskości, pewności siebie, asertywności.

Jakie są zabawy rodzinne?

Wielu rodziców zastanawia się, czym zając czas dziecka. Tymczasem ilość zabaw rodzinnych jest nieograniczona.

Co więcej – są doskonałym sposobem na pozbycie się prymitywnych odruchów motorycznych i wspomagają rozwój mózgu. Siłowanki, zapasy etc. pomagają uspokoić zbyt energiczne dzieci, zwiększają koncentrację, poprawiają funkcje zapamiętywania, myślenia logicznego i uczenia się.

Chociaż to ojcowie znacznie częściej inicjują zabawy przemocowe ze swoimi pociechami, to powinny również włączyć się do nich mamy. Jest to emocjonalna inwestycja na przyszłość, dzięki której w życiu dorosłym dziecko będzie zdecydowanie lepiej radzić sobie z własnymi uczuciami czy stresem. Takie kompetencje mogą uchronić je przed lękami, niepokojem czy depresją.

Jak bawić się bezpiecznie?

Lawrence Cohen, autor teorii rodzicielstwa przez zabawę, zaleca, aby podczas zabaw przemocowych ani na chwilę nie zapominać o bezpieczeństwie dziecka. Przede wszystkim trzeba dostosować opór do potrzeb najmłodszych, przerwać natychmiast zabawę, jeśli komuś stanie się krzywda, zwrócić szczególną uwagę na łaskotki, które nie zawsze sprawiają dziecku radość oraz wykorzystywać zabawę zwłaszcza wtedy, kiedy maluch ma słabszy dzień, jest zestresowany lub coś go gryzie.

Katarzyna Krupka, 12 miesięcy temu

Sposoby na nudę malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 8 godzin temu

2

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Sposoby na nudę malucha
Sposoby na nudę malucha

Przeprosiny pełne miłości

Przeprosiny pełne miłości

Nieważne czy są małe, czy duże, ale zawsze potrafią obdarzyć człowieka miłością, a najmłodszych członków rodziny otaczać troską, dbać o nich i sprawiać, by czuły się bezpiecznie. **Zwierzaki uczą zaufania i odpowiedzialności.** Często opiekują się dziećmi...

Sposoby na nudę malucha

Zabawy urodzinowe dla dzieci

Urządzając kinderbal, trzeba zadbać o to, by (//parenting.pl/portal/rozwoj-fizyczny-malucha) nie zaczęły się nudzić. Często nie pomaga pokój pełen (...) której maluchy podają sobie małe pudełko. W pudełku tym znajdują...

Sposoby na nudę malucha

Jak narysować psa - mini poradnik dla rodzica

Jak narysować psa - mini poradnik dla rodzica

czy wielkość psa, a w ten sposób stworzymy wspólny rysunek. Dobrym sposobem jak narysować psa może być rysowanie na konturach liter. Jak narysować psa (...) od głowy nie zapominając o żadnym z elementów, który ma się na niej znaleźć....

Sposoby na nudę malucha

Zabawy w plenerze

Zabawy w plenerze

. Najlepszym sposobem na poprawienie tego stanu są zabawy i gry w plenerze. Oto pomysły na niektóre z nich: śmieszny marsz - w śmieszny marsz (...) można się bawić na plaży lub na trawniku - najlepiej bez obuwia; zadaniem...

Sposoby na nudę malucha

Sposób na nudę? Gry planszowe z wyobraźnią!

, wieczorów. Aby ten czas był twórczy, warto zastanowić się nad innymi niż zwykle sposobami na nudę. Gry planszowe przeżywają prawdziwy renesans na całym (...) na portalu Bazgroszyt.pl. Jest to serwis edukacyjno - rozrywkowy...

Sposoby na nudę malucha

Bohaterskie pojazdy odwiedzą dzieci z niespodzianką w dniu ich święta!

Premierowy odcinek 2. sezonu „Strażników miasta" już 1 czerwca w POLSAT JimJam! Z okazji Dnia Dziecka POLSAT JimJam przygotował wspaniałą niespodziankę dla wszystkich małych fanów wszelkiego rodzaju pojazdów, maszyn, statków i samolotów. Już od 1 czerwca...