Telewizor, komputer, konsola - co może, a co nie powinno trafić do pokoju dziecka

Dzisiejszy świat rozwija się w ogromnym tempie. Nieodłącznymi elementami naszego życia stają się multimedia. Prawie każdy posiada dziś laptop lub komputer, a telewizor znajduje się w każdym domu. Z tego dobytku korzystają również nasze dzieci. Jednak czy aby na pewno jest to dla nich odpowiednie? W jakim wieku dziecko powinno mieć komputer czy telewizor w pokoju? W przypadku kilkulatka nie zgadzamy się na takie sprzęty. A co w przypadku dwunasto- czy piętnastolatka?

Polecane wideo:

1. Telewizor w pokoju dziecka

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Rodzic coraz częściej zastanawiają się, co ich dziecko może mieć w swoim pokoju. Czy pozwolić mu na telewizor lub konsolę do gier?

Każdy nastolatek chciałby mieć w swoim pokoju telewizor. To sprawa oczywista. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Telewizor w pokoju nastolatka może powodować wiele problemów. Po pierwsze nie możemy dokładnie kontrolować dziecka, jakie programy i kiedy ogląda. W końcu nie będziemy wstawać w środku nocy, aby sprawdzić, czy nasze dziecko przypadkiem nie siedzi przed telewizorem. Często nie wiemy także, ile czasu nasze dziecko spędza przed odbiornikiem telewizyjnym. Gdyby znajdował się on w pokoju dziennym, to na bieżąco moglibyśmy kontrolować czas, jaki nastolatek może przeznaczyć na telewizję. Dodatkowo badania amerykańskich naukowców dowiodły, że dzieci, które mają w swoim pokoju telewizor gorzej się odżywiają, a także rzadziej jedzą wspólne posiłki z rodziną oraz mają gorsze wyniki w nauce. Niewątpliwie telewizor w pokoju dziecka ma też swoje plusy. Głównym z nich jest wygoda ‒ nie ma problemu, gdy dziecko chce obejrzeć program inny niż my.

2. Komputer w pokoju dziecka

Nastolatki potrzebują komputera. Stanowi on dla nich pomoc edukacyjną, ale nie tylko. Często jest także źródłem rozrywki. Dzieci potrafią godzinami siedzieć przed komputerem i grać w gry lub surfować po Internecie. Jeśli komputer znajduje się w pokoju dziecka, to podobnie jak przy telewizorze, pojawia się problem z ograniczaniem czasu, jaki dziecko spędza na tej rozrywce. Oczywiście dzieci korzystają z komputera także jako z pomocy do nauki, pisania referatów, wypracowań czy ćwiczenia swoich umiejętności językowych. Na pewno jest to argumentem przemawiającym za wstawieniem komputera do pokoju nastolatka. Dodatkowo wiek ten u nastolatków jest okresem pierwszych miłości, więc potrzebują one ciszy i prywatności, by spokojnie rozmawiać ze swoimi sympatiami czy to przez komunikatory, czy portale społecznościowe. Zanim zdecydujemy się na wstawienie komputera do pokoju dziecka, warto zastanowić się nad wprowadzeniem kontroli rodzicielskiej chroniącej dziecko przed treściami erotycznymi, pornograficznymi i przemocą w Internecie.

3. Konsola w pokoju dziecka

Konsole to modne gadżety, które od wielu lat są pożądanym prezentem dla dzieci. Jeśli zdecydujemy się na kupno konsoli, to warto zastanowić się, czy powinna ona znajdować się na stałe w pokoju dziecka. Największym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że dziecko może w dowolnym czasie grać na niej, nie przeszkadzając przy tym rodzicom. Dodatkowo, może także zaprosić kolegów/koleżanki i wspólnie bawić się w ten sposób. Problemem może stać się nieograniczony dostęp do konsoli. Gry, jak wiadomo, łatwo wciągają i czasami ciężko się od nich oderwać.

Zarówno telewizor, komputer, jak i konsola mogą stać w pokoju nastolatka. Jednak przed podjęciem takiej decyzji warto się zastanowić, czy nasza pociecha będzie w rozsądny sposób z nich korzystała. Jeśli nie, to być może lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie tych sprzętów w pokoju dziennym, gdzie dziecko będzie korzystało z nich pod okiem rodzica.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Co dziecko może mieć w pokoju? Rodzic coraz częściej zastanawiają się, co ich dziecko może mieć w swoim pokoju. Czy pozwolić mu na telewizor lub konsolę do gier?

Pokój dla ucznia

Porządek u dziecka w pokoju

Porządek u dziecka w pokoju

Schludny pokój dziecięcy Utrzymanie porządku w pokoju u dziecka to nie jest prosta sprawa, jednak z pewnością są sposoby na to, by się udało.

Pokój dla ucznia

Meble dla dziecka

Meble dla dziecka

Kolorowe meble dla dziecka Meble dla dziecka powinny być zarówno ładne, jak i wygodne. Kolorowych mebli nie może zabraknąć w pokoju malucha.

Pokój dla ucznia

Pokój dla rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa

Rodzeństwo w jednym pokoju Nie zawsze każde dziecko może mieć swój oddzielny pokój. Czasami rodzeństwo musi zmieścić sie w jednym pomieszczeniu, nie zatracając jednocześnie swojej indywidualności.

Pokój dla ucznia

Funkcjonalny pokój dla dziecka

Funkcjonalny pokój dla dziecka

Urządzenie pokoju dla dziecka Pokój dla dziecka powien być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny. Nie zapominajmy jednak o estetyce tego wnętrza, aby dziecko z przyjemnością spędzało tam czas.

Pokój dla ucznia

Podłoga najlepsza dla dziecka

Podłoga najlepsza dla dziecka

Pokrycie podłogi w dziecięcym pokoju Rodzice muszą zadecydować, czy lepsze będą panele podłogowe czy może dywan w pokoju dla dziecka.

Pokój dla ucznia

Zabezpieczenia w domu, w którym mieszka dziecko

, dlatego aranżując wnętrze pokoju czy kuchni, trzeba pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach. Zabezpieczenia (...) , które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka powinniśmy przechowywać...

Pokój dla ucznia

Meble dla dzieci - gdzie warto kupować?

Meble dla dzieci - gdzie warto kupować?

Wybór odpowiednich mebli do pokoju dziecięcego nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Warto wcześniej się do tego przygotować, by nie podjąć (...) rozeznamy się w materiach, z których powstają najnowsze kolekcje, obowiązujących...

Pokój dla ucznia

Jak urządzić pokój, gdy mieszka w nim rodzeństwo?

Jak urządzić pokój, gdy mieszka w nim rodzeństwo?

Urządzenie sypialni dla dwójki dzieci to spore wyzwanie dla ich rodziców. Umieszczając rodzeństwo w tym samym pokoju, powinniśmy poświęcić więcej (...) warunki do wypoczynku, zabawy i nauki dla naszych dzieci. Umeblowanie...