Trwa ładowanie...

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Avatar placeholder
08.05.2017 15:47
Pasy bezpieczeństwa w ciąży
Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Najwięcej zgonów dzieci nienarodzonych jest spowodowane śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi wskutek wypadku, podczas którego przyszła mama nie miała zapiętych pasów. Niestety, w Polsce jest przekonanie, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, a prawo drogowe zwalnia je z tego obowiązku. Czy słusznie? Zdecydowanie nie, ponieważ podczas hamowania ciało uderza z siłą 3 ton. Zapieranie się rękami tego nie wytrzyma, a pasy tak. Dlatego, jeśli przyszła mama dba o bezpieczeństwo dziecka i swoje, lepiej niech zapina pasy.

1. Jazda samochodem w ciąży

Najważniejszą rzeczą jest dobre zaplanowanie podróży. Należy robić jak najwięcej przerw, ponieważ kobiety w ciąży bardzo często muszą korzystać z toalety. Drugą bardzo ważną rzeczą jest wygodna postawa kierowcy. Plecy muszą mieć podparcie, ponieważ kręgosłup ciężarnej jest obciążony. Fotel powinien być ustawiony tak, aby kierownica nie uciskała brzucha, a kobieta miała swobodę kierowania i manewrowania. Idealną odległością jest około 25 centymetrów od kierownicy. Odległość ta jest ważna ze względu na poduszkę powietrzną, która może być niebezpieczna. W ciąży zaawansowanej kobieta powinna raczej być pasażerem niż kierowcą, a jako miejsce siedzące powinna wybierać tył. Bardzo ważne jest także korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Do istotnej rzeczy należy tu głównie ich zapinanie i odpowiednie ułożenie tak, aby nie uciskały kobietę w brzuch.

2. Zapinanie pasów w ciąży

Samo zapinanie pasów jest bardzo ważne, ale należy umieć to odpowiednio robić. Istotny jest tu odcinek biodrowy pasów, który podczas ich zapięcia powinien znajdować się pod brzuchem, a nie na nim. Pas ten musi opierać się na kości miednicy, wówczas w razie wypadku nie miażdży brzucha ani klatki piersiowej. Niestety, większość kobiet skarży się na ucisk spowodowany zapięciem pasa biodrowego. W związku z tym używają tylko części ramieniowej, która podczas zderzenia chroni górne części tułowia. Niestety, negatywną stroną tego jest fakt, że biodra same zsuwają się i wówczas następuje połamanie kolan lub stawów biodrowych.

Bardzo ważne są także poduszki powietrzne, które również chronią zarówno ciężarne kobiety siedzące z przodu, jak i innych pasażerów. Zadaniem owych poduszek jest ochrona pasażera przed uderzeniem w szybę i zmniejszenie napięcia pasów – w razie wypadku styka się z nią głowa i klatka piersiowa. Niestety, w przypadku kobiet ciężarnych, które mają mniej miejsca podczas siedzenia w samochodzie, poduszka rozkłada się pomiędzy brzuchem i kierownicą. Taki stan powoduje uderzenie w brzuch, co wywołuje poronienie. Dlatego w przypadku ciężarnych, lepiej poduszki wyłączyć, aby zmniejszyć ryzyko poronienia. Zapięte pasy mają bardzo duży wpływ na złagodzenie skutków wypadków drogowych. Są najskuteczniejszym środkiem ratującym ludzkie życie. Zapięte pasy bezpieczeństwa u kobiety w ciąży mogą uratować życie dwojgu, tzn. życie matce i jeszcze nienarodzonemu dziecku. Mimo wszystko kobieta w ciąży prowadzenie pojazdu powinna pozostawić innej osobie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze