Coraz więcej zachorowań na alergię wśród dzieci. To już epidemia

Już prawie 25 procent dzieci w Polsce cierpi na katar alergiczny. Co dziesiąty 13–14-latek choruje na astmę. – Alergie i ich powikłania to już epidemia – twierdzą alergolodzy.

6 sposobów na wzmocnienie odporności w walce z alergią

Jeśli cierpisz z powodu alergii sezonowych, dużo czasu spędzasz na poszukiwaniu sposobu złagodzenia jej objawów. Wiesz na pewno, że dostępnych jest mnóstwo...

Polecane wideo:

Krakowskie badania

Lekarze biją na alarm. Jeśli nadal rodzice będą stosować w domu tak duże ilości chemii, trzymać dzieci z dala od brudu, unikać kurzu i innych alergenów, liczba nieletnich z alergią będzie rosła w zastraszająco szybkim tempie. Już teraz z roku na rok w polskich poradniach alergologicznych leczy się coraz więcej dzieci i młodzieży.

Ale nie tylko izolacja od natury jest przyczyną powstawania uczuleń i chorób z nią związanych. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, chcąc dowiedzieć się, ilu uczniów z tego miasta jest zagrożonych różnego rodzaju alergiami, przeprowadzili szereg badań. Okazuje się, że połowa z 21 tysięcy przebadanych dzieci cierpi właśnie na alergie. Przyczyny takiego stanu rzeczy lekarze szukają w słynnym krakowskim smogu i chemii.

Badanie, które prowadziła prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, trwało trzy lata. Objęło dwie grupy wiekowe. Dzieci w wieku 6–7 lat oraz młodzież w wieku 16–17 lat. Jak podkreśla autorka badań, w ramach prowadzonych analiz dzieci i młodzież mieli za zadanie wypełnić ankietę. Zrobiło to 21 tysięcy uczniów.

Wyniki krakowskich badań są przerażające. Aż połowa ankietowanych zgłasza objawy alergii. Co ważne i niepokojące, choroba ta u ogromnej części przebadanych dzieci nie jest diagnozowana i w efekcie – leczona. A liczba chorych na alergię dzieci od 2000 roku wzrosła o 35 procent.

Nie tylko dzieci

Różnego rodzaju alergie są jednak nie tylko domeną dzieci. Według niektórych danych z różnymi uczuleniami zmaga się aż 15 milionów Polaków. Aż 80 procent z nich mieszka w miastach. Najczęściej występuje katar alergiczny – u 25 procent, czyli 8 milionów osób. Jest on dość niebezpieczny, ponieważ nieleczony może przekształcić się w astmę, a z niej rozwinąć się w przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Na astmę choruje już ponad 13 procent osób mieszkających nad Wisłą. I – co gorsza – większość z nich nie wie, że jest chora. Duszności myli ze zmęczeniem, zadyszką lub zwykłym przeziębieniem.

Tymczasem astma swoje pierwsze objawy rozwija już we wczesnym dzieciństwie. Pojawiają się wtedy nagłe napady duszności, zazwyczaj w nocy i nad ranem. Aby zdiagnozować tę chorobę, konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie spirometrii.

Przyczyny

Alergia dotyczy głównie mieszkańców miast, dlatego sądzi się, że głównym jej winowajcą jest zanieczyszczone powietrze. Potwierdzają to badania prof. Ewy Czarnobilskiej z Krakowa. – Te dzieci, które mieszkają blisko głównych traktów komunikacyjnych częściej chorują na astmę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa w porównaniu do ich rówieśników mieszkających w Krakowie, ale z dala od ruchu samochodowego – mówi alergolog.

To nie wszystko. Z roku na rok w środowisku przybywa sztucznych alergenów, natomiast ilość naturalnych się nie zmienia. Pojawiają się nowe, dotąd nieznane substancje chemiczne, często mocno uczulające, co sprzyja powstawaniu alergii. – Spędzanie długich godzin w galeriach handlowych, w których butiki wabią zapachami oraz częste odwiedzanie sklepów meblowych, gdzie unosi się formaldehyd z klejów, może wywołać objawy alergiczne – tłumaczy prof. Ewa Czarnobilska.

Potwierdzają to analizy dotyczące przedmiotu uczuleń. Coraz więcej dzieci ma alergię na nikiel, kobalt, chrom, mieszanki zapachowe i parafenylodiaminę. Wszystkie te substancje są szkodliwe dla zdrowia.

Wzrost na zachorowania na alergię notuje się w całej Europie. W ciągu ostatnich lat na Starym Kontynencie liczba osób cierpiących na alergie pokarmowe wzrosła o połowę.

Ewa Rycerz, 2 miesiące temu

Problemy ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Problemy ucznia
Problemy ucznia

Dysleksja

i pisania powinna przebiegać prawidłowo. Mimo spełnienia wszystkich wymogów i warunków, problemy z czytaniem i pisaniem jednak się pojawiają. Dlaczego (...) , różna ich wielkość i niewłaściwe rozmieszczenie w linijkach; dyskalkulia...

Problemy ucznia

Wypadki w polskich szkołach

Każdego dnia w polskich szkołach dochodzi do wypadków. Szacuje się, że rocznie jest ich około 70 tys. Najwięcej w szkołach podstawowych. Wśród wszystkich tych zdarzeń, około 300 to wypadki ciężkie, a około 40 - śmiertelne. Jak szacowało Ministerstwo...

Problemy ucznia

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?

, za których nieprzestrzeganie może otrzymać upomnienie od wychowawcy, a nawet zostać wydalony ze szkoły. Prawa i obowiązki ucznia określa statut szkoły. Każdy (...) . Przeprosin wymaga się od ucznia, który swoim postępowaniem...

Problemy ucznia

Nękanie psychiczne w szkole. Jak możemy ochronić swoje dziecko?

Nękanie psychiczne w szkole. Jak możemy ochronić swoje dziecko?

„Jesteś z plebsu, twoja rodzina to patologia!" - tak dokuczali 16-letniej licealistce jej rówieśnicy. Pojawiły się też wulgarne wyzwiska. Jak twierdzi dziewczyna, była nękana do tego stopnia, że zdecydowała się zmienić szkołę. Skąd w młodych ludziach...

Problemy ucznia

Depresja u dzieci i młodzieży

Depresja u dzieci i młodzieży

23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Często zapominamy lub bagatelizujemy fakt, że na depresję chorują także dzieci. Tymczasem w Polsce co roku próby samobójcze podejmuje 6 tysięcy dzieci. Depresja jest, według badań WHO, czwartą...

Problemy ucznia

Dyskalkulia

Dyskalkulia to dysfunkcja oznaczająca trudności w nauce podstawowych umiejętności matematycznych. Oznacza ona nie tylko spore problemy w szkole (...) i jakościowej. Dyskalkulię można podejrzewać, jeśli występują problemy...

Problemy ucznia

Nastolatka walczy o swoje prawa

Nastolatka walczy o swoje prawa

Gdyby to była twoja córka, czułbyś się komfortowo wysyłając ją do męskiej toalety? - pyta fotograf Meg Bitton, publikując na swoim profilu na Facebook'u zdjęcie nastoletniej dziewczynki. Przeciwstawia się tym samym nowym regulacjom prawnym w stanie Karolina...