Co trzecia kobieta ma problem z nietrzymaniem moczu

Co trzecia kobieta ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Do lekarza zazwyczaj zgłaszają się po wielu latach, gdy pomóc może już tylko operacja. Powód? Panie wstydzą się swoich dolegliwości.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy i odruchowym wydalaniem moczu podczas rożnych czynności - przy kaszlu, w czasie śmiechu, kichania, a nawet przy schylaniu się.

Polecane wideo:

Powszechne jest przekonanie, że problem ten dotyczy tylko kobiet starszych. Okazuje się, że chorują także młode osoby. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje u co trzeciej kobiety między 25. a 50. rokiem życia, a po 50-tce ten problem ma połowa pań.

Przyczyny choroby

Główną i najczęstszą przyczyną jest trudny, urazowy poród. Dochodzi wtedy do uszkodzenia mięśni miednicy i nerwów.

Ale problem ten dotyczy także kobiet, które wyczynowo uprawiają sport. Ważne jest, by prawidłowo i należycie dbały w trakcie ćwiczeń o mięśnie miednicy. W przeciwnym razie mogą doprowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu.

Wśród innych przyczyn lekarze wymieniają niedobory hormonalne związane z menopauzą, operacje cewki moczowej i wady wrodzone. Do choroby przyczynić się także mogą schorzenia neurologiczne, zakażenia dróg moczowych. Mięśnie miednicy mogą również osłabić się, gdy unikamy wysiłku fizycznego i rzadko uprawiamy sport.

Wstydliwy problem - za późno do lekarza

Świadomość problemu w Polsce jest bardzo niska. Niektóre panie leczą się same, łykając suplementy diety i ograniczając picie płynów. Z powodu wstydu unikają też wizyt u specjalisty. Niechętnie mówią o tym swoim bliskim i zaufanym osobom. W wielu przypadkach nie zdają sobie także sprawy, jakie są pierwsze symptomy choroby.

-Panie do lekarza zgłaszają się bardzo późno. Średnio po 9 latach od wystąpienia objawów - mówi serwisowi WP parenting Urszula Wójtowicz, prezes Fundacji Force Feminite, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. - Zgłaszają się wtedy, gdy pomóc im może już tylko operacja – dodaje. Dlatego tak ważne jest pokonanie wstydu i umówienie się na wizytę do specjalisty od razu, gdy coś nas zaniepokoi.

7 pytań, które wstydzisz się zadać ginekologowi

Dobre
nawyki, takie jak np. odpowiednia higiena, sprawiają, że jesteśmy
w stanie uniknąć wielu chorób związanych z okolicami intymnymi.
Okazuje się bowiem,...

Ćwiczenia w każdym wieku

Kluczowa jest przede wszystkim profilaktyka. Ważne są regularne i prawidłowe ćwiczenia mięśni miednicy przed porodem, jak i po.

- Ale tak naprawdę ćwiczyć powinny wszystkie pani niezależnie od wieku – mówi Urszula Wójtowicz. - W Anglii edukuje się już 18-letnie dziewczyny. Tak jak ćwiczymy mięśnie brzucha, powinniśmy zacząć  ćwiczyć mięśnie miednicy. Należy być świadomym swego ciała i nauczyć je kontrolować.

Pod koniec października rusza edukacyjna kampania „Co trzecia” Fundacji Force Feminite i Stowarzyszenia BuggyGym, której celem jest przybliżenie paniom problemu, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Eksperci będą przekonywać, jak ważna jest profilaktyka i prawidłowe ćwiczenia. W wielu polskich miastach odbędą się teoretyczno-praktyczne warsztaty Pelvic Power. Uczestniczyć w nich będą lekarze, fizjoterapeuci i położne.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Absolwentka filologii polskiej i słowiańskiej. Od wielu lat związana z mediami, specjalizuje się w pisaniu reportaży. Pracę dziennikarską zaczęła w Tygodniku Lubelskim. Od 2008 pracowała w gazecie Moje Miasto Lublin, gdzie zajmowała się m.in. tematyką zdrowotną i społeczną, następnie z Polska Press, gdzie pisała teksty do wydania magazynowego. W abcZdrowie.pl od 2016 roku.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 1 tydzień temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...