Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Badacze wskazują nowe czynniki, które mogą przyczynić się do autyzmu dziecka

 Aleksandra Miłosz
31.12.2018 11:17
Badacze wskazują nowe czynniki, które mogą przyczynić się do autyzmu dziecka
Badacze wskazują nowe czynniki, które mogą przyczynić się do autyzmu dziecka (Grafika / Shutterstock)

Dotychczas występowanie autyzmu u dzieci wiązano z występującymi u nich mutacjami genów. Teraz badacze rozwoju tej choroby upatrują w wieku rodziców. Wbrew pozorom jednak, autyzm występuje nie tylko u dzieci, których rodzice w podeszłym wieku zdecydowali się na macierzyństwo. Według najnowszych badań czynnikiem ryzyka autyzmu może być także nastoletni wiek rodziców.

spis treści

Terapia autyzmu

Twoje dziecko cierpi na autyzm? Zobacz, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

1. Wiek rodziców a autyzm dziecka

Próbując udowodnić związek między autyzmem a wiekiem rodziców chorego dziecka, naukowcy przebadali 5,7 miliona dzieci z 5 krajów. Były to największe do tej pory badania dotyczące zależności między autyzmem dziecka, a jego rodzicami. Ich wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Molecular Psychiatry" i pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że zaawansowany wiek matki i podeszły wiek ojca są głównymi czynnikami rozwoju autyzmu u nowo narodzonego dziecka.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Analiza choroby dziecka i wieku jego rodziców pozwoliła określić, że u dzieci rodziców powyżej 50. roku życia ryzyko choroby było o 66% wyższe niż u dzieci rodziców w wieku 20 lat. Z kolei u dzieci ojców po 40. roku życia ryzyko to było wyższe o 28%. Zaskakujące były również wyniki analizy choroby dzieci rodziców nastoletnich. Wynika z nich, że u dzieci nastolatków, którzy zdecydowali się na rodzicielstwo, ryzyko autyzmu jest wyższe o 18% w porównaniu z rodzicami między 20 a 30 rokiem życia.

Przyczyny autyzmu leżą nie tylko w wieku ojca, ale także matki. Kiedy kobieta decydowała się na macierzyństwo, mając więcej niż 40 lat, ryzyko, że urodzi chore na autyzm dziecko było wyższe o 15%. Nie bez znaczenia jest także różnica w wieku rodziców. Największym ryzykiem autyzmu objęte były dzieci, u których różnica wieku rodziców wynosiła 10 i więcej lat. Najwięcej przypadków autyzmu odnotowywano, gdy ojciec dziecka miał od 35 do 45 lat, a matka była o 10 lat młodsza.

2. Winna nie tylko genetyka

Za autyzm u dzieci nie zawsze odpowiadają mutacje genetyczne. Oprócz wieku rodziców dziecka istotny wpływ ma stan psychiczny ciężarnej i umiejętność odnalezienia się w społeczeństwie ze swoją nastoletnią ciążą lub późnym macierzyństwem
Za autyzm u dzieci nie zawsze odpowiadają mutacje genetyczne. Oprócz wieku rodziców dziecka istotny wpływ ma stan psychiczny ciężarnej i umiejętność odnalezienia się w społeczeństwie ze swoją nastoletnią ciążą lub późnym macierzyństwem

Dlaczego wiek rodziców jest tak znaczący dla rozwoju autyzmu u dziecka? Teorii jest wiele. Jedna z nich mówi o tym, że w jajnikach kobiet i męskim nasieniu dochodzi do mutacji, które są tym poważniejsze, im nasz organizm jest starszy. Inna teza mówi o trudnościach społecznych wynikających z bardzo młodego wieku rodziców. Nastolatkowie, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie nie zawsze potrafią radzić sobie z odpowiedzialnością i życiem w społeczeństwie. Stają się wyobcowani, unikają kontaktów z innymi ludźmi i w tym duchu wychowują swoje dzieci, u których w późniejszym etapie życia stwierdza się autyzm. Warto też pamiętać, że w większej liczbie przypadków nastoletnia ciąża nie jest poddawana kontrolom lekarskim, a w związku z tym ewentualne nieprawidłowości nie są w odpowiednim czasie diagnozowane.

Zanim jednak zostaną określone konkretne zalecenia dla rodziców nastoletnich i tych w starszym wieku, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, które potwierdzą dotychczasowe wyniki. Warto także pamiętać, że nie zawsze starszy wiek rodzica musi być przyczyną rozwoju chorób u dziecka, chociaż faktem jest, że to dzieci rodziców w podeszłym wieku częściej narażone są nie tylko na rozwój autyzmu, ale także na zespół Downa.

Źródło: www.yahoo.com/parenting

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze