Trwa ładowanie...

Mentolowa maść na przeziębienie jest niebezpieczna dla dzieci

 Anna Krzpiet
05.12.2016 10:41
Popularna maść na przeziębienie niebezpieczna dla dzieci
Popularna maść na przeziębienie niebezpieczna dla dzieci (123rf)

Ten preparat używany jest już od 1905 roku, prawdopodobnie każdy z nas ma go w swojej apteczce i używa na wiele dolegliwości. Mowa o maści, którą stosuje są głównie na podrażnienia i stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła, przeziębienia, kaszel, katar i trudności z oddychaniem.

1. Chłopczyk zmarł po zastosowaniu maści mentolowej

W składzie takich maści znajduje się: kamfora, olejek terpentynowy, olejek eukaliptusowy i mentol. Na polskiej ulotce produktu można przeczytać, że środek należy stosować dopiero od 5 roku życia dziecka. Skutkami ubocznymi opisanym w ulotce są najczęściej różnorodne reakcje alergiczne, np. zaczerwieniania i podrażnienia skóry. Podkreślone jest również, że mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, np. skurcz krtani lub drgawki, wtedy natychmiast należy wezwać lekarza.

Jedno z dramatycznych wydarzeń ukazuję, że nawet potencjalnie bezpieczne środki farmakologiczne mogą być niebezpieczne dla życia. Szczególną uwagę na ulotki i skład leków muszą zwracać uwagę rodzice, ponieważ źle dobrany lek, nieskonsultowany wcześniej z lekarzem, włączony do leczenia dziecka może przynieść tragiczne skutki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Tak właśnie stało się w tym przypadku. Matka pochodząca z Meksyku, kiedy wróciła do domu z pracy, zorientowała się, że jej 2-letnie dziecko ma gorączkę. Pomyślała, że to zwykłe przeziębienie i na pewno znajdzie się coś, co pomoże załagodzić objawy infekcji.

Niebezpieczna dla dzieci maść na przeziębienie
Niebezpieczna dla dzieci maść na przeziębienie (123rf)

W domu znalazła popularną maść na przeziębienie. Posmarowała nią synkowi klatkę piersiową, plecy i okolice w obrębie nosa, by udrożnić drogi oddechowe. Przykryła go kołdrą, położyła się przy nim i razem zasnęli. Kilka godzin później, gdy się przebudziła zobaczyła, że jej syn nie oddycha. Natychmiast chwyciła malucha na ręce i pojechała z nim do szpitala. Niestety, było za późno, dziecko nie żyło już od kilku godzin.

Lekarze stwierdzili, że chłopiec zmarł z powodu silnego zapalenia dróg oddechowych, które było spowodowane silnym podrażnieniem i reakcją alergiczną na kamforę zawartą w użytym produkcie.

Mama chłopca mówiła, że wciąż nie może sobie uświadomić, że tak powszechny środek, znajdujący się prawie w każdym domu mógł zrobić krzywdę jej synkowi.

  • Chciałam mu tylko pomóc, nie wiedziałam, ze mogę zrobić mu coś złego – mówi zrozpaczona matka.
Niebezpieczne składniki w kosmetykach dla dzieci
Niebezpieczne składniki w kosmetykach dla dzieci [6 zdjęć]

Skóra dziecka wymaga szczególnej troski i opieki. Wciąż się rozwija, jest bardzo delikatna i wrażliwa.

zobacz galerię

 

Produkt ten u dzieci w wieku poniżej 2 lat zwiększa ilość produkowanego śluzu o 60 proc. Śluz ten gromadzi się w tchawicy i blokuje swobodne oddychanie. W Polsce na wielu forach internetowych można spotkać się także z opiniami rodziców, którzy opowiadają o swoich złych doświadczeniach w leczeniu dzieci produktami zawierającymi olejek kamforowy, miętowy, czy inne olejki eteryczne, które powodują spowolnienie oddychania u dzieci, a także liczne reakcje alergiczne.

Przed użyciem jakiegokolwiek środka farmakologicznego musimy dokładnie przeczytać ulotkę! Nie ważne, czy jest to produkt, który od lat kupujemy, czy widzimy go po raz pierwszy. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy podawaniu leków dzieciom, trzeba wtedy nie tylko przeczytać etykiety, ale również zasięgnąć porady farmaceuty bądź lekarza.

Już w 2009 roku można było odnaleźć wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Wake Forest University Baptist Medical Center w USA, które potwierdzały, że maść na przeziębinie może powodować niewydolność oddechową u niemowląt i dzieci. Wszystko za sprawą, wcześniej wspominanej nadmiernej produkcji śluzu.

Olejki eteryczne niebezpieczne dla dzieci
Olejki eteryczne niebezpieczne dla dzieci (123rf)

Naukowy, mówią, że nie zalecają smarowania okolic nosa tym środkiem nawet u dorosłych. Działanie takich preparatów, w których wyczuwalny jest intensywny zapach mentolu, tak naprawdę nie działa na nas leczniczo. Zapach ten wpływa na nasz mózg, powodując uczucie łatwiejszego oddychania.

Wszystko za sprawą specyficznego uczucia chłodu, które przez układ nerwowy jest odczytywane, jako większa ilość powietrza w drogach oddechowych. Zamiast tego specjaliści polecają częste oczyszczanie nosa, inhalacje z sodą, czyszczenie nosa za pomocą soli fizjologicznej lub wody morskiej, a także picie ciepłych napojów.

Dodatkowo warto uważać na inne olejki eteryczne stosowane w leczeniu dzieci, m.in.: olejek cynamonowy (niewskazany do 2 roku życia), anyżowy (do 5 r.ż.) , szałwiowy (do 6 r.ż.), kardamonowy (do 6 r.ż.), goździkowy (do 2 r.ż.).

To musisz wiedzieć

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Przyprawy mogą być niebezpieczne dla dziecka

Niebezpieczne zjawisko wśród coraz młodszych dziewczynek

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze