Trwa ładowanie...

"Hormon miłości" odpowiedzialny za autyzm. Rewolucyjne odkrycie polskich naukowców

Polscy naukowcy stworzyli czujnik, który rozpoznaje cząsteczki oksytocyny, zwanej ''hormonem miłości", który jest jednym z biomarkerów, sugerującym obecność autyzmu. Okazuje się, że zmiany jej stężenia mogą wskazywać na potencjalną skłonność do choroby.

Zobacz film: "Czy autyzm jest wyleczalny?"

Wkrótce, nawet u noworodków, będzie można wykryć substancje związane z powstawaniem autyzmu. Czujnik został zaprojektowany i skonstruowany w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Jest to bardzo wrażliwe urządzenie, które jest w stanie wykryć już mikomolowe stężenie oksytocyny. Co ciekawe, reaguje nawet na jej obecność, gdy jest otoczona cząsteczkami o podobnej budowie.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention....

zobacz galerię

Celem pracy naukowców było stworzenie metody, która pozwoli przeprowadzić wiele diagnostycznych badań już z kropli krwi. Jednocześnie podkreślają, że wykryte zmiany w ilości oksytocyny niejednoznacznie wyrokują, że dziecko jest skazane na autyzm, a powstanie czujnika to dopiero pierwszy krok do diagnozy.

– Nasz chemiczny czujnik do oznaczania oksytocyny jest tak naprawdę tylko pierwszym krokiem ku budowie bardziej zaawansowanego przyrządu medycznego, diagnozującego predyspozycje do autyzmu. Pracujemy nad czujnikami reagującymi na obecność dwóch innych związków kojarzonych z autyzmem: melatoniny, której nie należy mylić z melaminą oraz kwasu gamma-aminomasłowego - podkreśla kierownik projektu badawczego, dr Piyush S. Sharma.

To musisz wiedzieć:

Odkrycie może zrewolucjonizować medycynę dzięki nowemu urządzeniu, które będzie czułe, dokładne, szybkie, małe, a przede wszystkim bardzo tanie. Będzie również zawsze i dla każdego dostępne. Dzięki takiemu czujnikowi dokładna diagnostyka będzie już możliwa w najwcześniejszych etapach życia noworodka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.