Trwa ładowanie...

Pokazała klasówkę wzorowej uczennicy. "Tego się nie spodziewałam"

Avatar placeholder
07.10.2024 15:39
Tego nauczycielka się nie spodziewała. Zabawna odpowiedź uczennicy wskazuje też na problem
Tego nauczycielka się nie spodziewała. Zabawna odpowiedź uczennicy wskazuje też na problem (Getty Images / Facebook)

Sprawdziany wiedzy to integralna część szkolnego życia. To narzędzie, dzięki któremu nauczyciele mogą ocenić stopień zrozumienia materiału przez uczniów oraz ich zaangażowanie w proces nauki. Oprócz standardowych wyników, które odzwierciedlają zdobyte umiejętności, czasami zdarzają się sytuacje, które przypominają nam, że ludzka kreatywność nie zna granic.

spis treści

1. Klasówka z języka polskiego

W dobie internetu, śmieszne odpowiedzi na sprawdzianach oraz reakcje nauczycieli na nietypowe rozwiązania uczniów szybko stają się viralami, a niektóre z nich na długo zapadają w pamięć użytkowników sieci.

Niedawny przykład, który obiegł media społecznościowe, dotyczy sprawdzianu z języka polskiego, który nieoczekiwanie przyniósł zabawną sytuację, rozśmieszając zarówno nauczyciela, jak i internautów.

Zobacz film: "Mieszane uczucia maturzystów po egzaminie"

Zadanie, przed którym stanęli uczniowie, wydawało się proste, zwłaszcza dla tych, którzy regularnie uczestniczyli w lekcjach i przygotowywali się do klasówek. Pytanie brzmiało: "Wyjaśnij, dlaczego Jana Kochanowskiego można określić mianem humanisty".

Jednak odpowiedź jednej z uczennic, która dotąd uchodziła za wzorową i osiągała najwyższe wyniki w nauce, zaskoczyła nie tylko nauczycielkę, ale i wszystkich, którzy później zobaczyli jej pracę w sieci. Dziewczyna, najprawdopodobniej z powodu stresu lub braku przygotowania, nie potrafiła sformułować odpowiedzi.

Zaczęła pisać coś na temat Kochanowskiego jako artysty, ale po chwili wyraźnie straciła wątek. Ostatecznie jej odpowiedź brzmiała: "Kochanowski jest... nikim". Nauczycielka osłupiała, ale odniosła się do tego z humorem, wpisując komentarz: "Chyba tego się nie spodziewałam po zawsze wzorowej uczennicy".

2. Wypalenie wśród młodzieży

Odpowiedź ta szybko trafiła do sieci, gdzie wywołała lawinę śmiechu i komentarzy. Użytkownicy internetu docenili błyskotliwość i odwagę uczennicy, która w tak nieoczekiwany sposób postanowiła poradzić sobie z trudnym pytaniem. Część z nich sugerowała, że być może odpowiedź była świadomie ironiczną próbą odpowiedzi na pytanie, które przerosło uczennicę.

Zobacz także: Wypalenie wśród dzieci? To możliwe

Inni natomiast zwracali uwagę na presję, z jaką muszą się mierzyć młodzi ludzie w szkołach, co czasem prowadzi do takich momentów, w których nawet najlepsi uczniowie popełniają błędy. W kontekście takich sytuacji, jak ta, warto zwrócić uwagę na coraz częściej występujący problem wypalenia wśród dzieci i młodzieży.

Choć syndrom wypalenia jest powszechnie znany w kontekście dorosłych, to niestety coraz częściej dotyka także młodsze pokolenia. Nadmiar obowiązków, presja wyników, niezdrowa rywalizacja i oczekiwania mogą prowadzić do chronicznego stresu i wyczerpania emocjonalnego. Coraz więcej badań pokazuje, że młodzież, zwłaszcza ta osiągająca bardzo dobre wyniki w nauce, jest szczególnie narażona na wypalenie.

"Wypalenie dosięgło najmłodszych. Wyczerpane oraz depresyjne dzieci i młodzież ostatnimi laty wyzwoliły u mnie refleksję. Wypalone dzieci domagają się naszej uwagi i właśnie dlatego powstała ta książka" - stwierdził profesor Michael Schulte-Markwort, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży oraz autor ksiązki "Wypalone dzieci".

Rok szkolny ledwo się zaczął, a już po pierwszym miesiącu nauki uczniowie muszą mierzyć się z kartkówkami, sprawdzianami i pracami domowymi. Nauczyciele zadają pytania, by sprawdzić wiedzę, a uczniowie starają się na nie odpowiedzieć najlepiej, jak potrafią. I właśnie z tego drugiego scenariusza narodziła się zabawna sytuacja, którą opisywała nauczycielka języka polskiego jednej z polskich szkół.

Warto więc zwrócić uwagę na to, aby w procesie edukacji, oprócz przekazywania wiedzy i oceniania jej poziomu, dawać młodym ludziom przestrzeń na błędy oraz możliwość radzenia sobie ze stresem. Nauka szkolna nie powinna być wyłącznie wyścigiem po najlepsze oceny, ale także okazją do rozwijania umiejętności radzenia sobie z emocjami, trudnościami i presją, z którą będą musieli mierzyć się w dorosłym życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze