Trwa ładowanie...

Wypalenie zawodowe wśród dzieci? To możliwe

Avatar placeholder
31.07.2024 07:35
Wypalenie zawodowe wśród dzieci? To możliwe
Wypalenie zawodowe wśród dzieci? To możliwe (Adobe Stock )

Rozwój mediów społecznościowych otworzył drzwi do nowych, nieznanych wcześniej źródeł zarobku, m.in. bycia influencerem. A ten zawód przyciąga coraz młodszych, nęconych perspektywą sławy i pieniędzy.

spis treści

1. Coraz młodsi influencerzy

Wiek korzystania z mediów społecznościowych stale się obniża, choć polityka większości portali podkreśla, że dopiero po ukończeniu 13. roku życia można założyć własne konto. W rzeczywistości jednak nikt nie weryfikuje prawdziwego wieku, a w sieci przybywa nie tylko małoletnich użytkowników, ale i influencerów.

Jak twierdzi w rozmowie z PAP psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska, u dzieci zjawisko to rozpoczyna się od chęci uzyskania akceptacji, pochwały czy popularności. Publikują zdjęcia swoich wyrobów takich jak figurki czy biżuteria, ale także zabawnych memów czy montaży. W następnym kroku przychodzi szansa na zarobek, bo im więcej obserwujących, tym większe zainteresowanie ze strony reklamodawców.

Zobacz film: "Pieniądze na komunię - tak czy nie?"

Psycholog podkreśla, że małoletni influencer, który prowadzi swoją markę osobistą i reklamuje produkty, staje się pełnoetatowym pracownikiem i szybciej zdobywa wiedzę o finansach, ale ma to poważne konsekwencje.

2. Wypalenie zawodowe u dziecka? To możliwe

Zdaniem dr Piotrowskiej, dzieci, które wcześniej wsiąkają w cyberświat, zaczynają nie tylko w większym stopniu uzależniać od niego swoją samoocenę i stawać się bardziej wrażliwe na niszczący hejt, ale również omijać ważne etapy rozwoju takie jak chociażby zabawa i naturalne dla swojego wieku doświadczenia.

- Sama świadomość tego, że bez przerwy podlega się ocenie ze strony innych, jest czymś niewiarygodnie obciążającym - zaznaczyła ekspertka.

U dzieci wcześnie zaangażowanych w "profesjonalne" tworzenie treści internetowych może też wystąpić zwiększone ryzyko kontaktu z substancjami psychoaktywnymi oraz ryzyko wystąpienia problemów psychicznych. Co ciekawe, takie dziecko czy nastolatek jest też narażony na zjawisko wypalenia zawodowego. I to już w bardzo młodym wieku.

- Taki młody człowiek w wieku 15-17 lat może być wypalony zawodowo ze wszystkimi objawami: utratą radości z życia i satysfakcji z wykonywanych zadań" - stwierdziła psycholog dziecięca.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze